Jak urządzić mały salon: uważaj na te 6 błędów!

Salon to wizytówka mieszkania. To miejsce, w którym toczy się całe życie: relaks, praca, zabawa, a nawet spanie i gotowanie. Małe wnętrze wymaga specjalnego podejścia, ale warto zadbać o jego funkcjonalność, ponieważ dobrze zaprojektowany, stanie się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników. Przedstawiamy 6 błędów, których nie należy popełniać urządzając mały salon.

Jak urządzić mały salon: uważaj na te 6 błędów!

Mały salon wymaga specjalnego podejścia, ale warto zadbać o jego funkcjonalność, ponieważ dobrze zaprojektowany, stanie się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników. Zdjęcie: materiały prasowe westwing.pl

Jak zaprojektować mały salon

Błąd 1: przytłaczająca ilość mebli i przedmiotów

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, jeszcze uważniej powinniśmy przyglądać się swoim wnętrzarskim wyborom. Aby uniknąć nadmiernego przytłoczenia niepotrzebnymi przedmiotami, przed zakupami warto zadać sobie kilka ważnych pytań: Czy jesteśmy pewni, że kolejna szafa, stół, czy lampa sprawdzą się w małym salonie? Czy z każdych wakacji musimy przywozić nieużyteczne pamiątki, dla których później bezskutecznie szukamy miejsca? Czy musimy kupić największy dostępny na rynku telewizor? 

Jeśli już zdecydujemy się na zakup, pamiętajmy, że w małym wnętrzu, mniej znaczy więcej, a jakość przewyższa ilość. Postawmy na proste i funkcjonalne rozwiązania, które - poza piękną aparycją - będą też ułatwiać codzienne życie. Przy urządzaniu małego salonu, sprawdzą się subtelne, ale pojemne meble z dobrym systemem przechowywania. Pozwolą schować wszystkie zbędne bibeloty, które stwarzają poczucie bałaganu i chaosu - największego wroga małego salonu. 

Salon połączony z kuchnią. Projekt: bo/sko studio. Zdjęcie: Tom Kurek

Kuchnia oddzielnie czy połączona z salonem

Błąd 2: zamknięta kuchnia

Przy urządzaniu małego mieszkania jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: "Czy łączyć kuchnię z salonem?". Architektka, Dominika Super-Ziemiańska w rozmowie z AD, opowiada o tym, jak mądrze zaplanować małe mieszkanie i radzi: "Zasada jest jednak prosta: w niewielkich mieszkaniach otwieramy przestrzeń, gdzie tylko się da. Jeśli to możliwe - wyburzamy ścianki działowe i likwidujemy drzwi, a na uzyskanej powierzchni organizujemy strefę wielofunkcyjną. Kuchnię łączymy z jadalnią i salonem, a w lokalach typu studio także z sypialnią. Otwarta przestrzeń sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się większe, bardziej przestronne i jaśniejsze, dzięki lepszemu dostępowi do światła naturalnego".

W małych mieszkaniach idealnym rozwiązaniem dodającym przestrzeni jest połączenie kuchni z salonem. Projekt: IMA Interiors. Zdjęcie: Hanna Połczyńska / Kroniki

Kolor ścian w małym salonie

Błąd 3: ciemne wnętrze

Jaki kolor ścian wybrać do małego salonu? Jasne barwy odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń, dlatego to na nie najlepiej postawić projektując główne pomieszczenie w mieszkaniu. Delikatne odcienie szarości, złamane beże, a nawet czysta biel sprawią, że mały salon stanie się większy i będzie idealnym tłem dla umieszczonych w nim mebli. Jasne barwy najlepiej sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym, a wraz z osobistymi dodatkami, stworzą przytulną, domową atmosferę.

4 świetne zestawy barw do wnętrz opracowane przez psychologów koloru

Jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń. Projekt: Léo Schlumberger. Zdjęcie: © bcdf studio

Jaką kanapę wybrać do małego salonu

Błąd 4: meble w niewłaściwym rozmiarze

Jedną z częstych pułapek, które czyhają przy urządzaniu małego salonu, jest dobór mebli nieproporcjonalnie dużych, w stosunku do rozmiaru pomieszczenia. Nic tak nie przytłacza salonu, jak zjawiskowy i ogromny jednocześnie narożnik. Mebel, który świetnie wyglądałby wyeksponowany w dużym domu, w małym salonie straci swój efekt i zabierze cenną przestrzeń, dodatkowo zmniejszając optycznie mieszkanie. W zamian, lepiej postawić na niewielki, smukły szezlong lub wygodną sofę w jasnym odcieniu. Świetnym rozwiązaniem będą też kanapy z funkcją rozkładania, które zapewnią miejsce do relaksu dla całej rodziny i dodatkową opcję spania. 

Perfekcyjnie dobrana kanapa to klucz do sukcesu w urządzaniu salonu. Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

W jakim stylu urządzić mały salon

Błąd 5: wnętrze bez wyrazu

Projektując mały salon łatwo popaść w nadmierny minimalizm. Skupiając się na ograniczeniach związanych z metrażem, zapominamy, że idealny salon to spójne połączenie funkcjonalności i estetyki. Pozbawione charakteru praktyczne szafki, modułowe meble czy puste białe ściany, być może będą praktycznym rozwiązaniem, ale nie zapewnią efektu "wow". Przytulną atmosferę i unikalny klimat osiągniemy tylko i wyłącznie poprzez dodatki - przywołujące wspomnienia, osobiste przedmioty, zdjęcia, ale też starannie wyselekcjonowaną sztukę i twórczość rzemieślników.

Skandynawski, nowoczesny, a może vintage? Nie ma określonego stylu, w którym powinno się urządzać małe mieszkanie, ale jedno jest pewne - nie powinno w nim zabraknąć ducha jego gospodarzy. 

Sztuka i dodatki są równie ważne w dużym jak i małym wnętrzu. Projekt: Santa Living. Zdjęcie: Javi Dardo

Jak podzielić mały salon

Błąd 6: brak wyznaczonych stref

Powszechnym błędem przy projektowaniu małego salonu jest brak wyznaczonych stref, którym przypisane są konkretne funkcjonalności. Wyraźnie zaznaczona strefa relaksu, strefa przeznaczona do pracy, czy strefa jadalniana nadadzą mieszkaniu estetycznej harmonii i - co ważniejsze - sprawią, że nawet mały salon stanie się niezwykle praktyczny i funkcjonalny, a domownicy polubią spędzanie w nim czasu. Aby podzielić salon, należy zastosować kilka prostych, ale dobrze przemyślanych zabiegów. Najpopularniejszym sposobem jest postawienie subtelnej ażurowej lub szklanej ścianki, ale przestrzeń wydzielimy też za pomocą wyróżniającego się oświetlenia - w strefie relaksu ważne, aby było delikatne i ciepłe - a także innych kolorów ścian, tekstur, czy podłogi. Należy jednak pamiętać, że najważniejszy jest umiar i spójność projektu. Nawet odróżniające się od siebie odcienie czy tkaniny, powinny być w podobnym stylu i palecie barw.

W małym wnętrzu najważniejsza jest harmonia i podział na strefy. Projekt: Le Folie Studio. Zdjęcie: Mood Authors

Zobacz też:


Czytaj więcej