Jak podlewać skrzydłokwiat? Przydatne wskazówki pielęgnacyjne

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nic dziwnego – jest nie tylko piękna, ale również oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji. Jak dbać o skrzydłokwiat, by cieszyć się nim jak najdłużej? Kluczem jest tu odpowiednie nawadnianie.

Jak podlewać skrzydłokwiat? Przydatne wskazówki pielęgnacyjne

Skrzydłokwiat potrzebuje obfitego i częstego zasilania wodą. Zdjęcie: Getty Images

Skrzydłokwiat – podlewanie

Skrzydłokwiat to roślina, która naturalnie rośnie w lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Specyficzny tropikalny klimat sprawia, że roślina preferuje dużą wilgotność powietrza.

Oprócz tego, skrzydłokwiat wymaga obfitego, regularnego podlewania. Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniej ilości wody, od razu zakomunikuje nam to za pomocą wiotczejących liści.

Jak podlewać skrzydłokwiat? W okresie letnim należy podlewać roślinę częściej, nawet co 2-3 dni. Zimą wystarczy zazwyczaj raz w tygodniu. Co jakiś czas można też doniczkę z rośliną wsadzić do wanny lub do kabiny prysznicowej i zafundować jej kąpiel.

Warto też zadbać o wilgotność powietrza wokół rośliny. Można to zrobić przez postawienie przy niej nawilżacza powietrza. Jeśli nie dysponujemy takim urządzeniem, najprościej będzie postawić doniczkę z rośliną na podstawce z wodą i keramzytem. Woda parując, będzie nawilżać powietrze wokół skrzydłokwiatu.

Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat?

To, jaką wodą podlejemy skrzydłokwiat, również ma znaczenie. Najlepsza jest woda przegotowana lub odstana (przez 24h). Istotna jest również temperatura – woda powinna być w temperaturze pokojowej, nie należy podlewać roślin bardzo zimną lub gorącą wodą.

Jak uratować przelany skrzydłokwiat?

Dbając o skrzydłokwiat może się zdarzyć, że go przelejemy. Dla roślin, nawet tych wymagających stale wilgotnego podłoża jak skrzydłokwiat, przelanie jest bardzo niebezpieczne. Nadmiar wody może przyczyniać się do gnicia korzeni i powstawania pleśni.

Co zrobić, gdy przez przypadek przelejemy skrzydłokwiat? Najlepiej wstrzymać się z podlewaniem przez jakiś czas aż podłoże przeschnie. Jeśli roślinę trzymamy w doniczce bez otworów drenażowych, należy ją przesadzić do pojemnika, który umożliwi swobodne odprowadzanie nadmiaru wody.

Jeśli doszło do przelania skrzydłokwiatu, warto też sprawdzić stan korzeni. Zdrowe korzenie są jasne, jędrne i mają neutralny zapach. W przypadku gnijących korzeni, należy je usunąć zdezynfekowanym sekatorem lub nożyczkami.


Czytaj więcej