7 odmian storczyków, które zachwycają wyglądem i zapachem. Będą ozdobą twojej roślinnej kolekcji

Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, nie będą sprawiać problemów w uprawie. Odwdzięczą się nam również pięknymi kwiatami - w przypadku niektórych odmian nawet kilka razy w ciągu roku. 

7 odmian storczyków, które zachwycają wyglądem i zapachem. Będą ozdobą twojej roślinnej kolekcji

Na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian storczyków. Zdjęcie: unsplash / White Rainforest

Storczyki – odmiany

Szacuje się, że odmian storczyków jest kilkadziesiąt tysięcy. Trudno byłoby wymienić je wszystkie, dlatego wybraliśmy najpopularniejsze i najciekawsze odmiany, które warto mieć w swojej domowej kolekcji.

1. Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Falenopsis to odmiana storczyka, którą najczęściej można spotkać w polskich sklepach. Falenopsis nazywany jest też często ćmówką. Kwitnie na biało, żółto, kremowo, różowo i fioletowo, choć w sklepach można spotkać również okazy o kwiatach dwukolorowych lub prążkowanych.

Falenopsis preferuje przyciasne doniczki i regularne nawożenie. Nie jest trudny w uprawie, ale warto pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów i ochronie rośliny przed silnym słońcem.

2. Storczyk Cymbidium

Jeśli szukamy odmiany storczyka, który jest bardzo wytrzymały i przy tym łatwy w uprawie, warto zainteresować się pochodzącym z Himalajów cymbidium. Ten gatunek można uprawiać zarówno w pomieszczeniu, jak i w ogrodzie czy na balkonie.

Rośliny doniczkowe to doskonały pomysł na prezent, i w przypadku cymbidium to stwierdzenie sprawdza się w stu procentach. Storczyk utrzymuje swoje rozłożyste kwiaty przez 3-4 miesiące, i choć preferuje dużą wilgotność powietrza, poradzi sobie również w suchym mikroklimacie.

Cymbidium jest tak wytrzymałe, że sprawdza się świetnie jako kwiat cięty. Kwiaty w wazonie mogą przetrwać nawet 6 tygodni!

3. Storczyk Dendrobium

Dendrobium to odmiana storczyka, która charakteryzuje się zgrubiałą łodygą. Z grubych łodyg dendrobium wyrasta mnóstwo niewielkich kwiatów w kolorze białym lub różowym – może być ich nawet kilkaset!

Dendrobium nie należy do najłatwiejszych w uprawie odmian storczyków, dlatego jeśli szukamy gatunku o niewielkich wymaganiach, warto rozważyć zakup storczyka falenopsis lub cymbidium. Alternatywą mogą być też inne rośliny kwitnące, np. amarylis, eustoma lub anthurium.

4. Storczyk Katleja

Katleja uznawane są za najpiękniejsze i najokazalsze odmiany storczyków. Katleje w odróżnieniu od większości storczyków, lubią słońce. Mimo to należy chronić je przed intensywnym światłem, które może poparzyć ich liście. Kwiaty tego storczyka nie tylko są okazałe, ale również pięknie pachną.

5. Storczyk Pafiopedilum (Paphiopedilum)

Pochodzące z Indii i Bangladeszu storczyki Pafiopedilum są wytrzymałe i dosć łatwe w uprawie. Kwiaty pafiopedilum są błyszczące i wyglądają jakby zostały pokryte woskiem. Płatki są najczęściej białe, żółte, czerwone lub bladozielone. Ta odmiana storczyka dobrze radzi sobie zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie lub tarasie. Może też rosnąć w szklarni przy sztucznym oświetleniu.

6. Storczyk Miltonia (Miltoniopsis)

Mitonia to odmiana storczyka, która często nazywana jest „orchideą bratkową”, ponieważ kwiaty do złudzenia przypominają bratki. Storczyk Miltonia bywa kapryśny w uprawie, ale jeśli zadbamy o dużą wilgotność powietrza, obfite podlewanie (ale należy uważać, by nie przelać rośliny) i stanowisko półcieniste lub o świetle rozproszonym – Miltonia powinna odwdzięczyć się pięknie ukwieconymi łodygami.

7. StorczykBrassavola Nodosa

Storczyk Brassavola Nodossa nazywana jest też „nocną damą”, ponieważ to właśnie po zachodzie słońca rozwija swoje pąki i roztacza przyjemną, cytrusową woń. Kwiaty są małe, najczęściej białe. Ta odmiana storczyka nie należy do najłatwiejszej w uprawie.


Czytaj więcej