Najładniejsze kwiaty na balkon. 7 gatunków, które upiększą każdą przestrzeń

Kwiaty to doskonały sposób na dekorację balkonu. Które gatunki kwiatów balkonowych są najładniejsze? Które będą czuć się dobrze na słonecznym balkonie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie kwiatów na balkonie.

Najładniejsze kwiaty na balkon. 7 gatunków, które upiększą każdą przestrzeń

Fuksja to jeden z najpiękniejszych kwiatów, które można uprawiać na balkonie. Zdjęcie: Pexels

Najpiękniejsze kwiaty na balkon

Sposobów na aranżację balkonu jest mnóstwo, ale nic tak nie dodaje mu charakteru jak żywa roślinność – i nie chodzi tylko o kwiaty, ale również o miniaturowe drzewka (np. cytrusy), trawy ozdobne oraz pnącza zimozielone.

W tym artykule skupimy się jednak na roślinach kwitnących, które warto posadzić na balkonie. Oto 7 najpiękniejszych gatunków, które upiększą każdą balkonową przestrzeń.

1. Pelargonia

Pelargonia to prawdziwa królowa balkonów! Roślina ta uwielbia słoneczne stanowiska i nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jeśli marzysz o kwiatach, które nie tylko są piękne, ale i szybko rosną, koniecznie posadź na balkonie pelargonię. Jaka odmiana pelargonii nadaje się na balkon? Najczęściej balkony zdobią pelargonie bluszczolistne o zwisającym pokroju. Na balkonie można też uprawiać pelargonie rabatowe, które charakteryzują się wzniesionym pokrojem.

ok

Pelargonie na balkonie. Zdjęcie: Pexels

2. Begonia

Begonie to kwiaty, które dobrze rosną w półcieniu, dlatego można je hodować nawet na balkonie północnym, na który w ciągu dnia dociera minimalna ilość promieni słonecznych. Begonie są proste w uprawie, a ich pięknie wybarwione kwiaty wyglądem przypominają róże.

ok

Begonia. Zdjęcie: Pexels

3. Bratki

Bratki, czyli fiołki ogrodowe to rośliny dwuletnie, które zachwycają swoim wyglądem i wybarwieniem kwiatów. Bratki na balkonie najlepiej sadzić w miejscu słonecznym, ale jednocześnie takim, które nie jest narażone na zbyt intensywne słońce – balkon południowy może więc nie być dla nich odpowiednim miejscem.

ok

Bratki. Zdjęcie: Unsplash

4. Lobelia

Lobelia, nazywana też pieszczotliwie stroiczką to kolejny kwiat, którym warto ozdobić balkon. Roślina od maja do września obsypuje się drobnymi kwiatami w kolorze niebieskim, różowym i białym. Lobelia nie jest wymagająca – poradzi sobie nawet z okazjonalnym przesuszeniem. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru.

ok

Lobelia. Zdjęcie: Pexels

5. Lawenda

Kwitnąca na fioletowo lawenda preferuje słoneczne stanowiska. Jest całkiem prosta w uprawie, a jej charakterystyczny zapach nie tylko ma działanie uspokajające i odprężające, ale również odstrasza insekty, m.in. muchy i komary.

ok

Lawenda. Zdjęcie: Unsplash

6. Surfinia

Surfinie to jedne z najładniejszych kwiatów balkonowych, które uwielbiają słońce, dlatego można je sadzić na balkonie południowym. Surfinie często mylone są ze swoimi kuzynkami, petuniami. Od petunii odróżnia je zwisający pokrój i wiotkie pędy. Surfinie idealnie sprawdzą się na małym balkonie właśnie ze względu na swój kompaktowy wygląd i kaskady kwiatów, które pięknie prezentują się w podwieszanych kwietnikach lub wysokich doniczkach.

oo

Surfinia na balkonie. Zdjęcie: Unsplash

7. Fuksja

Nietypowy wygląd kwiatów fuksji przywodzi na myśl tańczące baletnice, dlatego roślinę określa się również mianem „tańczącego kwiatka”. Fuksja charakteryzuje się soczyście wybarwionymi kwiatami, które najlepiej rosną w lekkim półcieniu.

ok

Kwiat fuksji. Zdjęcie: Unsplash


Czytaj więcej