Francuzi stworzyli kolekcję znaczków o zapachu chleba. „Bagietka to klejnot francuskiej kultury”

Francuska bagietka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2022 roku. By uczcić ten tradycyjny wypiek, francuski urząd pocztowy wypuścił limitowaną serię znaczków, które dosłownie pachną jak bagietka!

Francuzi stworzyli kolekcję znaczków o zapachu chleba. „Bagietka to klejnot francuskiej kultury”

Autorem grafiki przedstawiającej bagietkę na znaczku jest francuski artysta Stephane Humbert-Basset. Zdjęcie: La Poste

Znaczki pachnące chlebem

Czy jest coś bardziej francuskiego niż bagietka? To oczywiście pytanie retoryczne, bo jak twierdzi La Poste, czyli francuski urząd pocztowy, „bagietka to klejnot francuskiej kultury, symbol francuskiej gastronomii, głęboko osadzony w codzienności każdego Francuza”.

By nie być gołosłownym, La Poste postanowił uczcić bagietkę w wyjątkowy sposób – wypuszczając limitowaną edycję znaczków pocztowych. Każdy z 594 tysięcy znaczków, które trafiły do obiegu, nie tylko zostały ozdobione wizerunkiem francuskiej bagietki (wg projektu Stephane Humbert-Basseta), ale również… pachną jak chleb! Jak to możliwe?

Zapach bagietki zamknięty w mikrokapsułkach jest mieszany z tuszem i aplikowany na znaczek. By poczuć zapach bagietki, konieczne jest potarcie palcem znaczka.

ok

Znaczki z francuską bagietką. Zdjęcie: La Poste

Oprócz znaczków (sprzedawanych w seriach po 15 sztuk), Stephane Humbert-Basset zaprojektował wersję pamiątkową z jednym znaczkiem i składającą się na trzy części kartą przedstawiającą ogromną bagietkę.

Wybierasz się do Paryża i lubisz sztukę impresjonistów? W takim razie nie możesz przegapić tych 5 muzeów i galerii sztuki z dziełami impresjonistów.

ok

Znaczek z francuską bagietką. Zdjęcie: La Poste

ok

Znaczek pamiątkowy ze składaną kartą z wizerunkiem ogromnej bagietki. Zdjęcie: La Poste

Czytaj więcej