Michał Anioł: Miłość i śmierć. W kinie zobaczysz słynną wystawę z Londynu

"Michał Anioł: Miłość i śmierć" to film dokumentalny nakręcony przy okazji znakomitej wystawy w National Gallery w Londynie. Wystawa zaprezentowała opowiedzianą na nowo, pełną mało znanych faktów biografię Michała Anioła Buonarrotiego, który wraz z Leonardem da Vinci, jest uważany za jednego z największych artystów epoki renesansu. Dokument rozbudzi wyobraźnię wszystkich miłośników gigantycznej twórczości Michała Anioła i odkryje burzliwą historię jego życia. Wszystko to na dużym ekranie w ramach cyklu "Wystawa w kinie".

"Dawid" to jedno z najbardziej znanych dzieł Michała Anioła. Monumentalna rzeźba przedstawia postać biblijnego Dawida, wykonana została między 1501 a 1504 rokiem. Zdjęcie: Getty Images

„Wystawa w Kinie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu, są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.

Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

„Wystawa w Kinie” jest pionierem kontentu kulturalnego w kinie. Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Phil Grabsky, laureat nagrody BAFTA.

Michał Anioł na dużym ekranie

Twórcy cyklu "Wystawa w kinie" zdecydowali się nagrać dokument o wystawie dzieł Michała Anioła prezentowanej w National Gallery w Londynie, która w 2017 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Film trafił na duże ekrany i wciąż jest przypominany - 19 lutego będzie można go zobaczyć w kinach sieci Multikino. 

Artysta nowoczesny i geniusz totalny

Michelangelo Buonarroti był pierwszym artystą uznawanym przez współczesnych za geniusza. Bohater renesansu, malujący na płótnie i freskach, był też rzeźbiarzem i architektem oraz autorem sonetów. Był jedynym artystą, o którym w jego czasach twierdzono, że przewyższył starożytność.

Z tej perspektywy Michał Anioł jawi się jako artysta nowoczesny, geniusz totalny, który z równą maestrią przejawiał się we wszystkich dziedzinach sztuki, które sytuował w centrum swoich zainteresowań. 

Jego arcydzieła należą do najważniejszych obiektów światowego dziedzictwa, to m.in. powszechnie uwielbiany posąg Dawida we Florencji czy podziwiane z zachwytem freski na sklepieniu i ołtarzu w Kaplicy Sykstyńskiej. 

Dzieła wybitnego artysty zobaczymy już 19 lutego na dużym ekranie, ale dla miłośników sztuki i zwiedzania - przygotowaliśmy także kalendarium najważniejszych wystaw na Zamku Królewskim w Warszawie  Zachęcamy też do zapoznania się z naszą subiektywną listą najciekawszych wystaw w 2024 roku w Polsce i wystaw w Europie. 


Czytaj więcej