Wielkanocny weekend w Krakowie. Przegląd wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić

Wielkanocny weekend w Krakowie sprzyjać będzie spacerom - otwarte będzie i krakowskie ZOO i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto też zajrzeć do muzeum i kina. Oto kilka propozycji, które umilą świąteczne dni w Krakowie. 

Wielkanocny weekend w Krakowie. Przegląd wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić

Jak spędzić Wielkanoc w Krakowie? Prezentujemy kilka propozycji. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Wielkanocny 2024

  • Kiedy? Do 1 kwietnia
  • Gdzie? Rynek

Jarmarkowi Wielkanocnemu w najbliższych dniach towarzyszyć będą specjalne wydarzenia. W sobotę 30 marca o godzinie 12 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 14 rynkiem zawładnie „Siuda Baba” - będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Ten dawny polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny,  współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jeśli planujecie świąteczny spacer - Ogród Botaniczny UJ będzie idealnym wyborem. Dostępny dla zwiedzających będzie przez cały wielkanocny weekend.

30.03 Wielka Sobota

  •     Ogród 9:00 - 17:00
  •     Szklarnie (Jubileuszowa i Victoria) 10:00 - 14:45    

31.03 Niedziela Wielkanocna

  •     Ogród 9:00 - 17:00
  •     Szklarnie (Jubileuszowa i Victoria) 10:00 - 14:45

1.04 Poniedziałek Wielkanocny

  •     Ogród 9:00 - 19:00, 
  •     Szklarnie (Holenderka, Jubileuszowa i Victoria) 10:00 - 18:30

ZOO Kraków

ZOO w Krakowie też będzie otwarte w świąteczne dni. Zlokalizowane w Lesie Wolskim – będzie znakomitym miejscem na wiosenny spacer. Bilety można zakupić w kasie w godzinach od 9 do 16, a zwiedzanie możliwe jest do godziny 17.

Valie Export: Trudne doświadczenia na sobie i innych

  • Kiedy? Do 30 marca
  • Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – Budynek A, poziom -1

To już ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę twórczości Valie Export (1940) - jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia, prekursorki sztuki konceptualnej, performansu i filmu. Jej twórczość analizuje teorie feministyczne i podaje w wątpliwość normy obyczajowe. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła artystki i ukazuje szeroki zakres jej twórczości, zarówno pod względem medialnym, jak i tematycznym.

Na wystawie pokazany jest wybór 10 filmów. Intencją jest przedstawienie przekroju twórczości artystki w układzie chronologicznym. Prezentowane prace z lat 1966–2008 obejmują: filmy eksperymentalne, wideoperformansy, wideopoematy, akcje w przestrzeni publicznej oraz zapis performansu z Biennale w Wenecji w 2007 roku.

Wizyta w MOCAK-u w okresie Wielkanocy:

  • Wielka Sobota, 30 marca: Muzeum czynne w standardowych godzinach od 11 do 19
  • Niedziela Wielkanocna, 31 marca: Muzeum zamknięte (także księgarnia MOCAK Bookstore)
  • Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia: Muzeum czynne w godzinach od 11 do 19 (Biblioteka MOCAK-u zamknięta)

„Perfect Days” – pokaz przedpremierowy w Kinie Pod Baranami

  • Kiedy? 1 kwietnia godz. 18
  • Gdzie? Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

"Perfect Days" w kinach zobaczyć będzie można 12 kwietnia, ale w Kinie Pod Baranami już za moment - w Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się pokaz przedpremierowy. To tytuł, którym zdecydowanie warto się zainteresować. 

Opis dystrybutora: Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastycznyKōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smih i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię. 

Polecamy także:

Czytaj więcej