Villa La Fleur – Paryż w Konstancinie

Villa La Fleur to miejsce, które powinien poznać każdy pasjonat sztuki. Fundamentem zbiorów tego prywatnego muzeum jest twórczość polskich i żydowskich artystów kojarzonych z École de Paris. Dwie zabytkowe wille w których mieszczą się ekspozycje, otoczone są parkiem rzeźb. Zarówno budynki muzealne w obecnym kształcie, jak i prezentowane w nich zbiory to efekt wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera.

Zdjęcia Materiały prasowe
Villa La Fleur – Paryż w Konstancinie

Villa Le Fleur w podwarszawskim Konstancinie

Do konstancińskiego muzeum warto wybrać się zwłaszcza latem lub jesienią. Spacer uliczkami zielonego, podwarszawskiego miasteczka to prawdziwa przyjemność. A jeśli po spacerze i przystanku na kawę wstąpimy do Villi La Fleur – mamy ucztę i dla ciała, i dla ducha. Muzeum zaprasza zwiedzających w czwartki oraz w weekendy. Warto śledzić też kalendarz specjalnych wydarzeń, takich jak spotkania autorskie czy popularna Noc Muzeów.

Marek Roefler rozpoczął swoją przygodę kolekcjonerską jeszcze w latach 90. XX wieku. Początkowo interesował się dość szeroko XIX -wieczną sztuką polską. Stopniowo jednak skupiał się coraz bardziej na artystach pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej, pracujących na Montparnassie.
Termin „École de Paris” stworzył w 1924 roku malarz i teoretyk sztuki Amédée Ozenfant. Określił nim zróżnicowane, wielonarodowe paryskie środowisko artystyczne w którym dużą grupę stanowili twórcy pochodzenia żydowskiego, a które istniało w okresie międzywojennym i później, po II wojnie światowej. Artystów szkoły paryskiej łączyła raczej wspólnota emigranckich losów niż poglądy i postawy twórcze czy określony styl. Na stałej ekspozycji Villi La Fleur zobaczymy prace takich przedstawicieli École de Paris jak Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak, Henryk Hayden, Henryk Epstein, Mela Muter, Maurycy Mędrzycki, Szymon Mondzain, Władysław Ślewiński, Józef Pankiewicz, Louis Marcoussis, Alicja Halicka czy Tamara de Łempicka.

Paryski klimat czuć zwłaszcza w pierwszym budynku. Zabytkowa willa, wzniesiona w 1906 roku, po gruntownym remoncie w 2009 roku została zaadaptowana do eksponowania kolekcji, a rok później powstało Muzeum Villa La Fleur. W tym budynku zobaczymy nie tylko rzeźby, obrazy, rysunki czy grafiki, ale także meble i inne przedmioty użytkowe. Całość ma wyjątkowy klimat rezydencji kolekcjonera sztuki: zachwyca zwłaszcza gabinet z rysunkami Amadeo Modiglianiego oraz oryginalnymi meblami z paryskiego apartamentu Tamary de Łempickiej.

W 2021 roku, po dwuletnim remoncie oddany został do użytku drugi budynek: dziś na trzech kondygnacjach znajdują się tu wystawy stałe i czasowe muzeum. Charakterystycznym elementem tej zabytkowej willi jest piękna klatka schodowa z drewnianymi, kręconymi schodami. Warto zwrócić też uwagę na drewnianą werandę z ekspozycją rzeźby szkoły zakopiańskiej i rzemiosła artystycznego. Swego rodzaju inauguracją drugiego z muzealnych budynków była przebojowa wystawa poświęcona Tamarze de Łempickiej, która przyciągnęła do Villi La Fleur prawdziwe tłumy zwiedzających.


Czytaj więcej