Styl hamptons, czyli wnętrze marynistyczne w wersji de luxe

Styl hamptons, jak wiele innych rzeczy rodem z Ameryki, zyskał ogromną popularność i podbił serca miłośników stylowych wnętrz. Któż by nie chciał wypoczywać jak klan Kennedych, w scenerii przypominającej tę z kampanii reklamowych Ralpha Laurena? Jak zatem urządzić wnętrza w stylu słynnego atlantyckiego kurortu, gdy zdecydowanie bliżej nam nad Bałtyk? Oto kilka wskazówek.

Styl hamptons, czyli wnętrze marynistyczne w wersji de luxe

Wnętrza w stylu hamptons charakteryzuje atmosfera nadmorskiego luksusowego kurortu. Zastosowanie neutralnej, morskiej palety barw, naturalnego drewna i szlachetnych materiałów sprawiają, że wnętrze zachwyca świeżością i elegancją

Skąd zachwyt stylem hamptons?

Hamptons to potoczna nazwa wschodniego krańca wyspy Long Island, ciągnącej się na wschód od nowojorskiego Manhattanu. Ta okolica, z miasteczkami Southampton i East Hampton, to popularny wśród bogatych Amerykanów nadmorski resort, pełen wakacyjnych i całorocznych rezydencji.

130 km od Nowego Jorku znajduje się willowa miejscowości Hampton słynąca z piaszczystych plaż, a luksus i glamour spotykają się tutaj z naturalnym designem. Zdjęcie: Getty Images

Bliskość Nowego Jorku i dobre połączenie komunikacyjne (m. in. promowe i kolejowe) sprawiają, że mieszkańcy Wielkiego Jabłka chętnie uciekają tu od miejskiego zgiełku choćby na weekendy. Tereny dawniej zamieszkałe przez farmerów i rybaków, pod koniec XIX wieku zyskały popularność wśród amerykańskich elit i dziś są jednymi z najbardziej luksusowych nieruchomości w Stanach.

Wnętrze w stylu hamptons, czyli mieszkać jak bohater Woody`ego Allena

Wizję ekskluzywnego wypoczynku w Hamptons wielokrotnie portretowała popkultura. Tu odpoczywali bohaterowie filmów Woody`ego Allena, tu w East Hampton mieściła się podupadła rezydencja ekscentrycznej ciotki Jacqueline Kennedy, uwieczniona w dokumencie „Grey Gardens”. To tu bogaty playboy grany przez Jacka Nicholsona i pisarka, w której rolę wcieliła się Diane Keaton, odkrywali uroki dojrzałej miłości w romantycznej komedii „Lepiej późno niż później”, a scenografię ich nieoczekiwanego romansu stanowiła właśnie nadmorska willa tuż przy plaży.

Do dziś posiadacze i posiadaczki domów w Hamptons to gwiazdy socjety i rynku matrymonialnego – zwłaszcza w okolicach świętowanego hucznie w Stanach, lipcowego Dnia Niepodległości.

Styl hamptons to mieszanka stylu marynistycznego ze stylem Coastal Living i z domieszką ekstrawaganckiej szkoły nowojorskiej. Zdjęcie: Getty Images

Czym charakteryzuje się styl hamptons?

Styl hamptons łączy ze sobą inspiracje naturą, a w szczególności atlantyckim krajobrazem, z bogactwem i elegancją. Dominująca paleta barw to biel, błękit, jasny beż, jasne odcienie naturalnego drewna. Te jasne, spokojne kolory oraz przestronność i harmonijna symetria sprzyjają wyciszeniu, relaksowi, odpoczynkowi.

Jako akcenty pojawiają się czerwień, granat, żółć i zieleń – barwy o marynistycznym lub sportowym rodowodzie, bo Hamptons to także miejsce gdzie odpoczywa się aktywnie: żegluje, gra w golfa czy jeździ konno.

Styl hamptons w wyważony sposób łączy w sobie elegancję i bogactwo oraz wykorzystanie neutralnej kolorystyki nawiązującej do bliskości nadmorskich plaż. Zdjęcie: Getty Images 

Jak przystało na nadmorski kurort najpopularniejszym wzorem są paski – marynarskie lub szerokie, kolorowe, przypominające te z plażowych parasoli, leżaków i koszy. Często pojawia się motyw kotwicy, koła ratunkowego lub sterowniczego, lin, boi, sieci, zegary i lampy przypominają te stosowane na statkach.

Dodatki w stylu hamptons

Wnętrza zdobią muszle – niekoniecznie atlantyckie – mapy, modele statków i żaglówek, wiosła, stare ryciny czy kawałki drewna oszlifowane przez morze. Inne motywy, które sprawdzą się w stylu hamptons to ryby, koniki morskie, mewy, gałązki koralowca, dekoracyjne węzły, sygnalizacyjne chorągiewki i bandery statków.

Warto jednak pamiętać, żeby stosować je z umiarem i nie ograniczać się wyłącznie do marynistycznych skojarzeń – w końcu to także miejsce eleganckich przyjęć, spotkań towarzyskich i demonstrowania wysokiego statusu społecznego.

Styl hamptons jest elegancki oraz symetryczny. Stonowana baza kolorów, naturalne materiały i wygodne meble wypoczynkowe to elementy, które wyróżniają te wnętrza. Zdjęcie: Getty Images 

Meble w stylu hamptons 

Stylowe meble, wełniane dywany, kryształowe kandelabry, eleganckie, platerowane świeczniki czy porcelanowa zastawa dodadzą wnętrzu w stylu hamptons pożądanego luksusowego charakteru. Zamożni nowojorczycy często zabierali tu coś ze swoich miejskich apartamentów: meble i lustra w stylu art deco, rodzinne pamiątki sięgające czasów Pielgrzymów, ulubione dzieła sztuki, książki, a wielkomiejski szyk przełamywali rustykalnymi dekoracjami zakupionymi na pchlich targach czy u lokalnych artystów i rzemieślników.

Bezpretensjonalny i wygodny - taki jest styl Hampton. We wnętrzach w tym stylu nie może zabraknąć miękkiego łóżka. Zdjęcie: Getty Images 

Jak urządzić mieszkanie w stylu hamptons?

W nadmorskich willach nad Atlantykiem dominuje naturalne drewno – naturalne, bielone, lub malowane na biało. Charakterystycznym elementem wnętrz są boazerie, drewniane podłogi, belkowane sufity, drewniana stolarka.

Inne materiały również mają naturalny rodowód: kamień, marmury, len, bawełna, wiklina, rattan. Na ścianach często zobaczymy tapety – w pasy lub w marynistyczne motywy.

Ważne są też tekstylia: długie, bogato drapowane zasłony i firany chroniące przed słońcem i zapewniające prywatność w wakacyjnym zaciszu. Warto to dodać, że w domach w stylu hamptons często pojawiają się okiennice zewnętrzne lub wewnętrzne, żaluzje i rolety rzymskie oraz wentylatory sufitowe – jednym słowem wszystko co może nas ochronić przed letnim skwarem.

Wszelkie intensywne barwy nie są mile widziane we wnętrzu w stylu hamptons. Podobnie zresztą jak designerskie meble i ultranowoczesne sprzęty - te nie zapewniają przytulnej atmosfery. Zdjęcie: Getty Images

We wnętrzach znajdziemy dodatki ze złocistego mosiądzu, spatynowanej stali, cyny. Jako że Hampton to miejsce wypoczynku, ważne w inspirowanym nim wnętrzarskim stylu są wygodne sofy, fotele, szezlongi oraz nieprzebrane wręcz bogactwo poduszek. 

Styl hamptons charakteryzuje się także zastosowaniem mebli ogrodowych we wnętrzu. Mogą się też pojawić hamaki, leżaki czy huśtawki – zwłaszcza na gankach czy tarasach. Zdjęcie: Getty Images

We wnętrzach w stylu hamptons często znajdziemy kominki – idealne jako źródło ciepła, gdy nadmorskie wieczory są jeszcze chłodne. Na zewnątrz i we wnętrzach często stosuje się też dekoracyjne lampiony – budujące nastrój i łatwe do ukrycia, gdy nadciąga sztorm.

Wokół domu w stylu hamptons

Warto pamiętać, że w Hamptons dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Dlatego inspirując się tym stylem obowiązkowo musimy zadbać o stylowe otoczenie naszego domu: efektowne ogrodowe meble, parasole i markizy chroniące przed słońcem, altany i namioty, aranżację balkonów, tarasów i ogrodów. Ciekawym akcentem mogą być na przykład dekoracyjne trawy, przypominające roślinność na wydmach, skalny ogródek z sukulentami lub płożącymi się, niewysokimi roślinami, kamienne murki i ścieżki o nieregularnym charakterze.

Tu, podobnie jak w całym stylu hamptons, inspiracją niech będzie dla nas Natura – to ona jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem, gdy potrzebujemy odpoczynku. Zdjęcie: Getty Images 

Czy wiesz, czym charakteryzują inne style wnętrz? Jaką mają historię? Które wciąż są modne, a których lepiej nie używać we wnętrzach? Sprawdź:

 

Czytaj więcej