Styl boho - pełen eklektyzmu i twórczej swobody. Jak wprowadzić styl boho do mieszkania?

Styl boho pozostaje wciąż jednym z najbardziej popularnych stylów urządzania wnętrz. Oferuje „luźne” podejście do kreowania własnej przestrzeni, w zgodzie z indywidualnymi potrzebami. Stawia na naturalność, autentyczność i oryginalność. Czym się charakteryzuje styl boho? Oto 7 najważniejszych cech, które definiują boho wnętrza.

Styl boho - pełen eklektyzmu i twórczej swobody. Jak wprowadzić styl boho do mieszkania?

Czym charakteryzuje się styl boho? Przede wszystkim łączeniem materiałów i wzorów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. To my mamy się czuć dobrze, bo w boho chodzi o beztroską zabawę i dobre samopoczucie. Zdjęcie: Getty Images

Nazwa „boho” pochodzi z francuskiego „bohémien”,  które określało grupy artystyczne i kulturalne, znane ze swobodnego i niekonwencjonalnego stylu życia. Termin zyskał popularność w XIX wieku we Francji, a później stał się synonimem artystów, intelektualistów i ludzi zafascynowanych sztuką i kulturą.

Współcześnie, styl boho w modzie i wystroju wnętrz odnosi się do mieszanki różnych inspiracji artystycznych i kulturowych, wyrażającej indywidualizm i swobodę. To „luźne”, pozbawione sztywnych ram podejście do urządzania wnętrz ma spore grono entuzjastów. 

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Styl boho jest wyrazem twórczej wolności, sprzymierzeńcem kreatywności i niezależności. Współczesna bohema umiejętnie łączy elementy retro z nowoczesnymi akcentami, tworząc unikalne, charakterne wnętrza.

Pomieszczenia buzują tu kolorami i roślinami, a urządzanie wnętrz w tym stylu to beztroska zabawa materiałami, fakturami i wzorami, które tworzą w pomieszczeniach oryginalne, eklektyczne zestawienia.

Styl boho - jakie kolory?

Styl boho ożywia wnętrza intensywnością kolorów. Mogą to być energetyczne czerwienie, odcienie pomarańczowego, żółtego, ale też intensywne fiolety, zielenie i turkusy.

To jedna z opcji, bo styl boho komponuje się idealnie także z neutralnym tłem - w ciepłych tonacjach beżu i bieli. Te stonowane barwy wysuwają na plan pierwszy oryginalne dekoracje. Wyraźny charakter boho we wnętrzu mogą też stworzyć wzorzyste tapety.

Kreowanie kolorystycznych miksów to powszechny zabieg w stylu boho, dzięki któremu efekty są spektakularne i nieoczywiste, a wnętrza zyskują bardzo oryginalny wygląd.

Tekstylia w stylu boho

Tekstylia odgrywają kluczową rolę w stylu boho. Szczególnie mile widziane są tkaniny o interesujących wzorach: hafty, kwiaty, paisley czy wzory orientalne, etniczne, które mogą zdobić poduszki, narzuty, dywany i zasłony.

Najpiękniejsze koce, pledy i poduszki to między innymi te inspirowane naturą.

W zależności od ich wyboru, boho w naszym wnętrzu może czerpać z ludowych inspiracji albo orientalnych, może być też bardziej odzwierciedleniem ducha retro, albo subtelnie zbliżać się do stylistyki skandynawskiej.

W wersji orientalnej królować będą tkaniny i materiały pochodzące z różnych kultur i regionów świata. Mogą to być np. marokańskie tkaniny, indyjskie sari, afrykańskie tkaniny batikowe czy azjatyckie jedwabie. Dywany o wyrazistych wzorach i kolorach mogą zdobić podłogę lub zawisnąć na ścianie jako dekoracja.

Styl boho - jakie meble wybrać?

Tak jak przy dobrze kolorów, tak i przy okazji wyboru mebli - w stylu boho panuje duża swoboda, a wachlarz dostępnych opcji wydaje się nieskończony. Mogą to być meble vintage, meble rattanowe, meble etniczne, drewniane, sprawdzą się te ręcznie wykonane, ozdobione rzeźbieniami i wzorami.

W kategorii mebli wypoczynkowych idealne dla boho będą skórzane fotele i pufy, a także te z naturalnych materiałów (rattan, wiklina, juta). Skóra nadaje pomieszczeniom charakteru, a meble i ozdoby z rattanu oraz wikliny wprowadzają lekkość i naturalny wygląd do pomieszczeń w stylu boho. Z kolei drewno w naturalnym kształcie lub wykorzystywane w postaci surowej z charakterystycznym usłojeniem, doda ciepła i autentyczności do wnętrz boho.

Po więcej inspiracji zajrzyjcie do Justyny Majewskiej. Na Instagramie prowadzi profil @moj_boho_dom_

Rośliny w boho wnętrzach

Rośliny doniczkowe są ważnym elementem stylu boho. Dodają wnętrzom naturalnego uroku i tworzą atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Duże okazy mogą bez skrępowania rozgościć się w salonie jako niezwykła, dominująca dekoracja.

W stylu boho rośliny eksponowane są też na regałach, kwietnikach, w oryginalnych donicach i doniczkach, także tych wiszących. Wypełniają przestrzenie nie tylko salonowe, ale też pojawiają się w sypialniach, kuchniach i łazienkach. Popularne są okazy w rozmiarze XXL, jak paprocie, fikusy, monstery czy strelicje, ale imponujące aranżacje tworzą też zespoły mniejszych sukulentów i kaktusów. 

Zobaczcie poniżej kadr z mieszkania Ady, blogerki, która na Instagramie prowadzi profil @zielona_kanapa. Sporo tu boho inspiracji z ogromnym sentymentem do stylu vintage.

Lampy w stylu boho

Lampy w stylu boho często łączą w sobie oryginalne wzory, kolorowe materiały oraz ręcznie wykonane detale. Powodzeniem cieszą się także lampy z naturalnymi rattanowymi abażurami, czy z wiklinowymi podstawami. Ze stylem boho kojarzone są także lampiony o różnych kształtach i rozmiarach, zwłaszcza te bambusowe lub ozdobione kolorowymi materiałami i wzorami, które nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Boho klimat stworzą też lampki ozdobione koralikami czy frędzlami. 

Zobaczcie, jak elementy stylu boho zadomowiły się u Karoliny - na Instagramie prowadzi profil @kajkarolina 

Dodatki w stylu boho

Pamiątki z różnych zakątków to w stylu boho ważne dekoracje, będące także kolekcją podróżniczych doświadczeń, a ich ekspozycja nadaje wnętrzu osobisty i niepowtarzalny charakter. Mogą być to obrazy czy rzeźby. 

Znakiem rozpoznawczym tego stylu są także wyroby rzemieślnicze - wyplatane makramy, kosze do przechowywania, ręcznie robiona ceramika. Elementem dekoracyjnym w boho wnętrzach są także lustra z masywnymi ramami, ręcznie malowane lub ozdobione koralikami czy frędzlami. Elegancji wnętrzom boho dodają lampiony, świeczniki i dekoracje ze złota lub mosiądzu.

Jak wprowadzić styl boho do mieszkania?

Choć styl boho może być definiowany jako nieco chaotyczny, to przy wykorzystaniu charakterystycznego repertuaru mebli i dodatków, bardzo łatwo uzyskamy harmonijny i zarazem bardzo oryginalny wystrój wnętrza. Trzeba też porzucić obawy, że w tym miksie kolorów i dekoracji -  coś z czymś nie będzie tworzyło zestawienia idealnego. Styl boho w swoim założeniu jest otwarty na różnorodność. Pozwala na beztroskie łączenie stylów i czerpanie z nich tych elementów, które pasują do nas najlepiej. 

 

Czytaj więcej