Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć. Oto 5 najczęstszych przyczyn i jak im zapobiec

Skrzydłokwiat to łatwa w uprawie i mało wymagająca roślina. Jej ozdobą są jasne kwiaty, które mogą kwitnąć przez cały rok. A co jeśli skrzydłokwiat odmawia kwitnienia? Oto 5 rzeczy, które najczęściej hamują kwitnienie rośliny.

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć. Oto 5 najczęstszych przyczyn i jak im zapobiec

Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok. Zdjęcie: Getty Images

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć

Skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok. Jeśli nie chce wypuszczać nowych kwiatów, możliwe, że przyczyną są błędy w pielęgnacji rośliny. Brak kwiatów może być też spowodowany chorobami lub nieodpowiednim nawożeniem.

1. Zbyt ciemne stanowisko

Skrzydłokwiat w naturalnych środowiskach rośnie w dolnych partiach lasów tropikalnych, tworząc gęste, zwarte kępy. Z tej przyczyny najlepszym do wzrostu miejscem jest dla niego półcień. Niestety, im mniej słońca, tym mniejsze szanse, że skrzydłokwiat wypuści kwiaty. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że roślina wypuści nowe kwiaty, ustawmy doniczkę w dobrze doświetlonym miejscu. Należy jednak uważać na zbyt intensywne słońce, może ono poparzyć liście.

2. Przelanie rośliny

Większość roślin źle znosi przelanie, ponieważ może ono powodować gnicie korzeni i choroby grzybowe. Przelany skrzydłokwiat może też przestać rosnąć i kwitnąć. Roślina lubi lekko wilgotną ziemię i dużą wilgotność powietrza. Może być też wrażliwa na przesuszenie, więc warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu. By uniknąć przelania, warto przed zasileniem skrzydłokwiatu wodą sprawdzić poziom wilgotności podłoża, np. palcem lub drewnianym patyczkiem. Dobrze jest również wysypać na dnie doniczki drenaż, który pomoże odprowadzić nadmiar wody.

3. Nieodpowiedni nawóz

Powodem, dla którego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być zbyt duża ilość azotu w nawozie. Jeśli zasilamy skrzydłokwiat tylko i wyłącznie nawozem do roślin zielonych, który jest bogaty w azot, najprawdopodobniej nie zobaczymy szybko kwiatów. Azot stymuluje bowiem wzrost części zielonych rośliny, a nie pąków kwiatowych. Jeśli chcemy, by skrzydłokwiat zakwitł, warto zamienić azotowy nawóz na taki, który ma w swoim składzie większe ilości potasu i fosforu, które sprzyjają kwitnieniu.

4. Zbyt mała doniczka

Przyjmuje się, że dorosłe okazy skrzydłokwiatów powinno się przesadzać do nowych doniczek co 1-2 lata. Gdy korzenie rośliny nie mają miejsca i rozsadzają pojemnik, może powodować to zahamowanie wzrostu i kwitnienia rośliny. Nowe, przepuszczalne podłoże bogate w składniki odżywcze i dobrze dopasowany rozmiar doniczki stworzą sprzyjające warunki do wypuszczenia kwiatów.

5. Choroby i szkodniki

Produkcja kwiatów nie jest dla rośliny łatwym zadaniem – proces produkcji kwiatostanów i podtrzymanie kwiatów wymaga sporych pokładów energii. Gdy roślina musi walczyć ze szkodnikami, chorobami, pleśnią lub gnijącymi korzeniami, większość procesów odpowiedzialnych za kwitnienie zostaje zahamowana. Priorytetem jest powrót rośliny do zdrowia i równowagi. Jeśli więc nasz skrzydłokwiat nagle zaczął marnieć, obumierać lub jeśli zauważymy żerujące na nim szkodniki, należy niezwłocznie działać.


Czytaj więcej