Rozmowy z robotami i obserwowanie nocnego nieba. Noc Muzeów 2024 w Centrum Nauki Kopernik

Muzeum Kopernika, a właściwie Centrum Nauki Kopernik, przygotowało na tegoroczną Noc Muzeów wiele atrakcji. Wśród nich wystawy, podczas których można porozmawiać z robotem czy pokazy nocnego nieba w planetarium.

Rozmowy z robotami i obserwowanie nocnego nieba. Noc Muzeów 2024 w Centrum Nauki Kopernik

Android Ameca w Centrum Nauki Kopernik. Zdjęcie: Facebook / Centrum Nauki Kopernik

Muzeum Kopernika – Noc Muzeów 2024

Muzeum Kopernika to skrótowe, choć nie do końca trafne określenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, czyli przestrzeni, której celem jest rozwijanie i propagowanie nauki. Swoją misję CNK określa jako „inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi”.

Podczas wizyty, zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, a także biorąc udział w licznych warsztatach czy pokazach naukowych. Przy Centrum Nauki Kopernik działa również Planetarium, w którym odbywają się pokazy nocnego nieba, seanse filmowe i koncerty.

Centrum Nauki Kopernik jak co roku bierze udział w Nocy Muzeów. Tegoroczna, jubileuszowa Noc Muzeów w Warszawie będzie mieć miejsce w sobotę 18 maja. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 placówek z całej Warszawy.

Jakie atrakcje przygotowało Centrum Nauki Kopernik? Jeśli interesują nas nowe technologie, warto wybrać się na wystawę „Przyszłość jest dziś”. Podczas oprowadzania będzie można porozmawiać z robotami, w tym z Amecą, kuratorką wystawy, która jest...androidką, czyli zaawansowanym humanoidem obdarzonym sztuczną inteligencją i plastyczną twarzą. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które można rezerwować online.

Będąc w Centrum Nauki Kopernik w tegoroczną Noc Muzeów, warto też zwiedzić Planetarium, by zobaczyć m.in. nocne niebo w Bieszczadach i nauczyć się rozpoznawać wiosenne gwiazdozbiory. Wizyta w Planetarium to również świetna okazja, by wziąć udział w warsztatach „Nocne Niebo”, podczas których będzie można skorzystać z profesjonalnego sprzętu i stworzyć autorskie układy gwiazd (asteryzmy), a także nauczyć się odróżniać prawdziwe meteoryty od innych odłamków skalnych. By wejść do Planetarium podczas Nocy Muzeów, należy zarezerwować online bezpłatną wejściówkę.

Noc Muzeów tradycyjnie obejmie całą Polskę:

Czytaj więcej