Pierwsza edycja Timeless Film Festival. Ponad 130 filmowych klasyków na dużym ekranie

W Warszawie, w dniach 8 – 15 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja Timeless Film Festival. Miłośnicy filmowych klasyków będą mieli szansę zobaczyć ponad 200 pełnych i krótkich metraży pochodzących z 31 krajów świata.

Pierwsza edycja Timeless Film Festival. Ponad 130 filmowych klasyków na dużym ekranie

Kadr z filmu "Parasolki z Cherbourga" (1964). Zdjęcie: Alamy

Timeless Film Festival w Warszawie

Timeless Film Festival rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia seansem „Męczeństwa Joanny d’Arc” (1929) w Filharmonii Narodowej. Projekcji filmu będzie towarzyszyć symfonia napisana specjalnie dla festiwalu przez Stefana Wesołowskiego i wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. Natomiast 15 kwietnia, w ostatni dzień festiwalowy w Filharmonii Narodowej, podczas filmu „IO” (2022) oprawę muzyczną zapewni Sinfonia Varsovia.

Filmy w ramach Timeless Film Festival będzie można zobaczyć w następujących warszawskich kinach: Muranów, Atlantic, Iluzjon, Syrena (Muzeum Warszawy). Z kolei seanse z muzyką na żywo we wspomnianej Filharmonii Narodowej, a także w POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Największą retrospektywą podczas festiwalu będzie przegląd twórczości Michaela Powella i Emerica Pressburgera. Choć ich dorobek należy do ścisłego kanonu światowego kina, w Polsce są wciąż mało znani. W ramach Timeless Film Festival zobaczymy 10 najważniejszych dzieł brytyjskiego duetu, w tym „Na krańcu świata” (1937), „Życie i śmierć pułkownika Blimpa” (1943) czy „Czerwone trzewiki” (1948).

Na festiwalu nie zabraknie również filmów Elaine May, jedynej reżyserki pracującej w zdominowanym przez mężczyzn Nowym Hollywood. To doskonała okazja, by spojrzeć na amerykańskie kino kobiecym okiem. Miłośnicy filmów kostiumowych również znajdą coś dla siebie – na TFF prezentowane będą m.in. filmy historyczne Luchina Viscontiego.

Nie zabraknie też rodzimego kina, szczególnie filmów Stanisława Różewicza, a także dzieł polskich dokumentalistów i dokumentalistek. Ponadto, w sekcji Terytoria Klasyki: Kino polskie widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kultowymi klasykami oraz perełkami, które pozostają na marginesach kart filmowej historii.

Bliźniacza sekcja Terytoria Klasyki: Kino światowe obejmie 24 filmy z różnych zakątków świata, niesłusznie spychanych często na boczny tor. Wśród nich są takie dzieła jak brazylijski „Pixote” (1980), feministyczne „Milczenie wokół Krystyny M.” (Holandia, 1982), późno nowofalowa „Miłość szaloną” (Francja, 1969) czy oniryczne „Obcy i mgła” (Iran, 1974).

Dwa festiwalowe przeglądy zostaną poświęcone również Japonii. Pierwszy blok to Japonia 1954: Rok Cudów, podczas którego zostaną pokazane filmy właśnie z tego okresu. Drugi przegląd to W Krainie Ghibli prezentujący kultowe animacje legendarnego Studia Ghibli.

Timeless Film Festival złoży również hołd Wimowi Wendersonowi, autorowi wybitnych filmów „Paryż, Teksas” (1984) i „Niebo nad Berlinem” (1987). Oba tytuły będzie można zobaczyć na tegorocznej edycji festiwalu.

Warto wspomnieć również o przeglądzie musicali, w ramach którego na dużym ekranie zobaczymy takie klasyki jak „Parasolki z Cherbourga” (1964) czy „Skrzypka na dachu” (1971).

Szczegółowy program Timeless Film Festival znajdziemy na stronie festiwalu. Można tam również kupić bilety na poszczególne seanse.

Kwiecień to również miesiąc pełen ciekawych premier kinowych. Nowe seriale i filmy w kwietniu trafią również na Netflixa. Dla miłośników teatru przygotowaliśmy krótki przewodnik po premierach teatralnych w nadchodzącym miesiącu. 

Czytaj więcej