Najpiękniejsze drzewka doniczkowe do domu. 9 roślin, które odmienią każdą przestrzeń

Drzewka doniczkowe wprowadzają do wnętrz mnóstwo zieleni i świetnie sprawdzają się do tworzenia domowej dżungli. Oto 9 najciekawszych drzewek doniczkowych do domu, które wzbogacą każdą przestrzeń.

Najpiękniejsze drzewka doniczkowe do domu. 9 roślin, które odmienią każdą przestrzeń

Drzewka cytrusowe potrzebują ciepłego i słonecznego stanowiska. Zdjęcie: Getty Images

Drzewka doniczkowe do domu

Drzewka doniczkowe to rośliny o grubym pniu, które wyglądają jak kompaktowe wersje dużych drzew. Rośliny te uprawiane w doniczkach mogą osiągać duże rozmiary, choć nigdy nie urosną na wysokość taką, jak w naturalnym środowisku.

Ze względu na rozmiar i rozłożysty pokrój, jaki charakteryzuje wiele gatunków drzewek doniczkowych, świetnie sprawdzą się one zarówno w dużych pomieszczeniach – jako pojedynczy okaz, jak i w mniejszych – jako towarzystwo dla niewielkich roślin lub o zwartym pokroju.

Jakie drzewka doniczkowe warto mieć w domu? Oto 9 najciekawszych i najpiękniejszych roślin w formie drzewek.

1. Nolina wygięta

Nolina wygięta nazywana też palmą butelkową, nogą słonia czy po prostu beukarneą to pochodząca z Meksyku krewniaczka popularnej juki. Ze szczytu jej grubej, zdrewniałej łodygi o butelkowym kształcie wyrastają kępy długich, trawiastych liści. Nolina lubi jasne stanowiska i nie zaszkodzi jej okazjonalne przesuszenie.

2. Pachira wodna

Charakterystycznym elementem pachiry jest jej gruby pień skręcony w efektowny warkocz. W uprawie domowej roślina nie powinna przekroczyć 2 metrów wysokości. Pachira lubi słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie też w półcieniu. Źle, natomiast, znosi przelanie, od którego mogą gnić jej korzenie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @okappagreen

3. Drzewka cytrusowe

Drzewka cytrusowe takie jak cytryny, limonki czy mandarynki doskonale nadają się do uprawy na słoneczny balkon. Można je też trzymać w pomieszczeniu, ale ponieważ potrzebują sporej dawki słońca w ciągu dnia, najlepiej trzymać je blisko okna.

4. Figowiec benjamina

Ficus benjamina można uprawiać w formie krzewiastej lub w formie drzewka. Różnorodność odmian benjaminka sprawia, że możemy cieszyć się gałęziami obsypanymi liśćmi w różnych kolorach. Pamiętajmy, że fogowiec benjamina nie lubi przestawiania, a zmianę miejsca może przypłacić gubieniem liści. Lubi natomiast jasne stanowiska i zraszanie.

5. Figowiec sprężysty

Ficus elastica nazywany jest też gumowym drzewem. Roślinę charakteryzuje wzniesiony pokrój i duże, owalne, skórzaste liście. Lubi stanowiska o świetle rozproszonym – im ciemniejsze miejsce, tym liście tracą swój piękny pokrój.

6. Figowiec dębolistny

Ficus lyrata jako drzewko doniczkowe uprawiane w domu dorasta do wysokości ok. 2-3 m. Nazywany figowcem dębolistnym lub lirolistnym ze względu na liście o kształcie przypominającym instrument lub liście dębu. To jedna z najpiękniejszych odmian figowców. Należy jednak pamiętać o jego regularnym podlewaniu, ponieważ źle znosi przesuszenie.

7. Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona na pierwszy rzut oka przypomina palmę, ale nią nie jest. Ma zgrubiałą łodygę, z której na szczycie wyrastają kępy ostro zakończonych liści. Dracena jest rośliną całkiem wytrzymałą i łatwą w uprawie. Preferuje stanowiska o świetle rozproszonym, choć odnajdzie się i w półcieniu.

8. Sagowiec odwinięty

Sagowiec odwinięty to jedna z najstarszych roślin na świecie! Pochodzi z Japonii i charakteryzuje się niskim, grubym pniem i sztywnymi, pierzasto podzielonymi liśćmi. Ze względu na swój wygląd często mylony jest z palmą, ale prawda jest taka, że gatunkowo bliżej mu do paproci. Sagowiec odwinięty lubi słoneczne stanowiska i dużą wilgotność powietrza.

9. Szeflera

Szeflera pochodzi z Australii. Roślinę cechuje gęsty, krzewiasty pokrój i zielone skórzaste liście przypominające parasolki – w języku angielskim szeflerę określa się właśnie mianem „drzewka parasolowego”. Roślina jest łatwa w uprawie i preferuje stanowiska o świetle rozproszonym.


Czytaj więcej