Ficus benjamina bez tajemnic. Podpowiadamy, jak dbać o figowiec benjamina

Ficus benjamina nazywany też figowcem benjamina, fikusem płaczącym lub po prostu benjaminkiem to popularna roślina doniczkowa, która w uprawie bywa kapryśna. Jak dbać o figowiec benjamina i co oznacza gubienie liście przez roślinę? Podpowiadamy!

Ficus benjamina bez tajemnic. Podpowiadamy, jak dbać o figowiec benjamina

Figowiec benjamina nie lubi przestawiania z miejsca na miejsce - może wtedy gubić liście. Zdjęcie: Unsplash

Ficus benjamina – charakterystyka

Figowiec benjamina pochodzi z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Australii. W warunkach naturalnych dorasta do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. W uprawie domowej rzadko przekracza 2 metry wysokości.

Ficus benjamina wyróżnia się grubym pniem i zwisającym pokrojem. Jego liście są owalne i ostro zakończone, zazwyczaj osiągają długość od 3 do 13 cm. W sklepach z roślinami możemy spotkać wiele odmian benjaminka – każdy charakteryzuje się innym wybarwieniem liści. Do najpopularniejszych odmian figowca benjamina należą: Barok, Exotica, Kinky, Monique, Starlight, Variegata. Warto wspomnieć, że figowiec benjamina zaliczany jest również do roślin oczyszczających powietrze.

Ficus benjamina – uprawa

Ficus benjamina jest rośliną średnio-trudną w uprawie. Bywa uparty i źle reaguje na przestawianie. Wybierając więc stanowisko dla figowca benjamina, należy się dobrze zastanowić, by nie przesuwać doniczki co kilka dni. Jeśli chodzi o stanowisko, ficus benjamina preferuje jasne miejsca, ale nie narażone na bezpośrednie, ostre słońce. Warto więc postawić doniczkę w oddaleniu od okna – zwłaszcza południowego. Benjaminek poradzi sobie też w miejscu lekko zacienionym, ale nie w zupełnym cieniu.

Jaka ziemia do ficusa bnejamina sprawdzi się najlepiej? Roślina lubi żyzne, przepuszczalne podłoże, które zapewni swobodne odprowadzanie wody.

Podlewanie figowca benjamina powinniśmy przeprowadzać regularnie, ale dopiero, gdy 2/3 podłoża przeschnie. Dla ficusa benjamina niebezpieczne jest przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

Figowiec benjamina, podobnie jak większość roślin tropikalnych lubi dużą wilgotność powietrza i zraszanie. Jeśli w pomieszczeniu powietrze jest suche, można pomóc sobie nawilżaczem powietrza lub ustawić wokół rośliny naczynia z wodą (parując, woda nawilży powietrze).

By figowiec benjamina rósł obficie i zdrowo, warto w okresie wegetacji (od marca do września) zasilać roślinę raz na 2-3 tygodnie nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem przeznaczonym do figowców.

Dlaczego ficus benjamina gubi liście?

Powodów, dla których ficus benjamina traci liście, może być kilka. Najczęściej jest to efekt częstego przestawiania rośliny z miejsca na miejsce.

Innym powodem opadających liści benjaminka może być zbyt ciemne stanowisko lub suche powietrze. Częste i duże skoki temperatur w pomieszczeniu również mogą odbić się negatywnie na roślinie, podobnie jak stojąca w doniczce woda. Figowiec benjamina może zareagować zrzucaniem liści, gdy jego podłoże jest zbyt mokre.

ok

Figowiec benjamina. Zdjęcie: Pexels


Czytaj więcej