Maranta, czyli modląca się roślina. Wskazówki, jak uprawiać marantę w domu

Maranta to roślina doniczkowa, która zachwyca pęknie wybarwionymi liśćmi i bezproblemową uprawą. Ze względu na unoszące się wieczorem liście nazywana jest też „modlącą się rośliną”. Podpowiadamy, jak się o nią zatroszczyć.

Maranta, czyli modląca się roślina. Wskazówki, jak uprawiać marantę w domu

Maranta to tropikalna roślina o płożącym pokroju. Zdjęcie: Getty Images

Maranta – roślina o ozdobnych liściach

Maranta to tropikalna roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Ma gęstą, kępiastą formę, a jej ozdobą są pięknie wybarwione liście o jajowatym kształcie. W zależności od odmiany, liście maranty mogą mieć różne kolory blaszki i unerwienia, tworząc niezwykle dekoracyjne kompozycje.

Maranta jest rośliną płożącą, osiągającą około 50 cm wysokości. Marantę najlepiej uprawiać na wysokim kwietniku lub prowadzić ją na podporach – w takich warunkach będzie prezentować się najkorzystniej. Warto również wspomnieć, że co jakiś czas maranta może wypuścić drobne białe kwiaty. Nie są one jednak tak dekoracyjne jak jej wzorzyste liście.

Maranta ma tendencję do zwijania i unoszenia liści na noc i rozwijania ich o poranku. Z tej przyczyny przylgnęła do niej nazwa „modlącej się rośliny”.

Maranta – jak o nią dbać?

Maranta nie sprawia większych kłopotów w uprawie, więc śmiało można zaliczyć do gatunków łatwych w pielęgnacji. To, o czym należy szczególnie pamiętać, trzymając marantę w domu, jest zapewnienie jej odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Ponieważ maranta jest rośliną o tropikalnym rodowodzie, najlepiej rośnie, gdy wilgotność powietrza osiąga 60% (ale poradzi sobie też przy wilgotności 50%).

Jeśli nie dysponujemy nawilżaczem powietrza, możemy ustawić doniczkę z marantą na podstawce z wodą i kamykami. Dobrym pomysłem będzie również zgrupowanie maranty z innymi roślinami, dzięki czemu powstanie wokół niej specyficzny mikroklimat.

Maranta preferuje stanowiska o świetle rozproszonym lub półcienistym. Doskonale odnajdzie się więc na oknie wschodnim. Natomiast zbyt ostre słońce od strony południowej może poparzyć i wysuszyć jej liście. Maranta źle znosi przeciągi,dlatego gdy chcemy otworzyć okno, warto roślinę na chwilę zabrać z parapetu i postawić w bezpiecznym, nienarażonym na przeciągi miejscu. Marantę sadzimy w żyznym, przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożu.

Roślinę podlewamy regularnie, nie dopuszczając do całkowitego przeschnięcia podłoża. Należy również uważać, by jej nie przelać, ponieważ może się to skończyć gniciem korzeni. W okresie letnim zazwyczaj podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą, raz. Zanim podlejemy marantę, warto palcem sprawdzić, czy podłoże już przeschło. Maranta preferuje wodę przefiltrowaną, odstaną, w temperaturze pokojowej. Rośliny nie należy podlewać zimną wodą prosto z kranu.

Maranta – odmiany

Do najpiękniejszych odmian maranty należą:

Maranta Lemon Lime – liście mienią się różnymi odcieniami zieleni, od jasnej po bardzo ciemną. Cytrynowe nerwy rozchodzą się na boki z nerwu głównego, tworząc przyjemną dla oka dekorację

Maranta Fascinator Tricolor – spód liści jest purpurowy, a zewnętrzna strona pokryta wzorami w trzech kolorach. Ciemna zieleń przeplata się tu z jasną, a pomarańczowe wzory biegną wzdłuż głównych nerwów

Maranta Kerchoveana – zamiast podkreślonych kolorem nerwów, ta odmiana posiada jednolicie zielone liście z rzędami brązowych plamek ułożonych po każdej stronie głównego nerwu

Maranta Marisela – minimalistyczna odmiana o zielonych liściach i srebrnym unerwieniu


Czytaj więcej