Lista 9 zakazanych rzeczy przy urządzaniu mieszkania
Poradników dotyczących aranżacji wnętrz jest mnóstwo, ale odpowiedź na pytanie "jak NIE urządzać mieszkania?" może być trudniejsza. Jeśli przeglądając internetowe inspiracje wpadasz w konsumpcyjną pułapkę, wydaje Ci się, że marzysz zarówno o minimalizmie, jak i maksymalizmie, a na koniec gubisz się w bogactwie szybkich wnętrzarskich trendów, przeczytaj naszą listę 9 zakazanych rzeczy przy urządzaniu mieszkania i uniknij naczęściej popełnianych błędów.
1. Zasada właściwych proporcji. Jaki narożnik do kawalerki?
Jednym z podstawowych czynników odpowiadających za aranżacyjny sukces jest zasada właściwych proporcji. O co w niej chodzi? Projektując niewielką kawalerkę, należy unikać przeskalowanych mebli, niedostosowanych do rozmiaru wnętrza. Weź pod uwagę, że zjawiskowy, duży narożnik, który przykuł Twoją uwagę na zdjęciach z domowej sesji ulubionej gwiazdy, może być efektowny tylko w przestronnym salonie. W małym pomieszczeniu jego blask zniknie wraz z przestrzenią, którą momentalnie zabierze domownikom.
Projektując mieszkanie, dobierz meble odpowiednie do jego wielkości - duży narożnik zamień na niewielką, ale funkcjonalną sofę, zamiast telewizora zajmującego całą ścianę, wybierz ten średniej wielkości, a funkcję stołu może pełnić również kuchenna wyspa. Pamiętaj, że najpiękniejsze wnętrze to to, w którym dobrze mieszka się na codzień.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości westwing.pl
2. Brak miejsca do przechowywania
Podczas projektowania mieszkania często skupiamy się na stronie estetycznej, zapominając, że funkcjonalność jest równie ważna. Jednym z największych i najpowszechniejszych błędów popełnianych przy urządzaniu wnętrza jest brak miejsca do przechowywania. Pojemna szafa, która w sprytny sposób pomieści wszystkie ubrania, pomysłowe szafki kuchenne wykorzystujące wolną przestrzeń, wnęka na środki czystości - wszystkie te elementy są na wagę złota. To one pomogą Ci zachować porządek, a tylko w czystej i przejrzystej przestrzeni ma szanse wybrzmieć unikalna aranżacja i dobry design.
Tworząc praktyczne miejsce do przechowywania w swoim mieszkaniu, zwróć też uwagę na otwarte regały i półki. Choć wyglądają bardzo stylowo, zastanów się, czy jesteś gotowy na regularne sprzątanie pokrytych kurzem książek i dekoracji - być może lepiej będzie schować je w przeszklonej witrynie lub klasycznym, zamykanym regale z litego drewna?
Stylowa i funkcjonalna szafa, która pomieści wszystkie ubrania, jest na wagę złota. Mieszkanie na warszawskim Kamionku. Projekt: Studio Monocco. Zdjęcie: Zasoby Studio
3. Gotowe zestawy grafik, czyli jak nie urządzać mieszkania
Jeśli w ferworze remontu i dekorowania przyjdzie Ci do głowy zakup gotowych zestawów zdjęć lub grafik do powieszenia na ścianie, wstrzymaj się! Nie bez powodu znalazły się na liście zakazanych rzeczy przy urządzaniu mieszkania - nie ma nic gorszego niż bezosobowa przestrzeń, która nic nie mówi o jej właścicielu. Kluczem do sukcesu jest personalizacja, nawet jeśli oznaczałaby oprawienie dziecięcych rysunków, rodzinnych zdjęć z wakacji czy pamiątek.
Doskonałym pomysłem na ożywienie ścian są grafiki i obrazy tworzone przez lokalnych, niezależnych artystów - warto inwestować w sztukę, która w przyszłości może mieć dużą wartość kolekcjonerską. Poza niezastąpionym wsparciem młodych twórców, zyskasz też pewność, że dzieło sztuki, które zawiśnie w Twoim salonie, jest jedyne w swoim rodzaju.
Projekt architektoniczny: isabelfrancoy.com we współpracy z @annaenrichmurt / Dekoracja: @thesantaliving. Zdjęcie: Javi Dardo
4. Fast furniture i pogoń za szybkimi trendami
"Fast fashion" = "fast furniture"? Zdecydowanie tak - zjawisko, które wcześniej znaliśmy jako "szybką modę" szturmem wkroczyło do wnętrzarskiego świata, głównie za sprawą social mediów. Krótkotrwałe trendy generują miliony szybkich zakupów, nie mających nic wspólnego z ponadczasowym designem. Viralowe dodatki, meble i aranżacje, które zdają się być obecne w każdym stylowym wnętrzu, w przeciągu roku staną się aranżacyjnym faux pas, jeśli więc kusi Cię wykorzystanie "the unexpected red theory" we własnym mieszkaniu, spróbuj najpierw kupić czerwoną lampę, zamiast malować wszystkie ściany w tym kolorze.
Czerwona lampa Red Swirl. Zdjęcie: Mille Fiori
5. Najczęstszy błąd przy urządzaniu mieszkania? Nieodpowiednie oświetlenie
Światło to niezwykle ważny element, którego nie należy ignorować. Nic bardziej nie psuje atmosfery kameralnego, przytulnego salonu niż mocne, zimne, górne oświetlenie. Nie dość, że przez swój agresywny charakter, ciężko się przy nim wypoczywa, dodatkowo podkreśla wszystkie niedoskonałości pomieszczenia, wytyka błędy architektoniczne (niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto ma w swoim mieszkaniu idealnie proste ściany) i niedociągnięcia w sprzątaniu.
Jakie zatem oświetlenie wybrać? Wykorzystaj kilka źródeł światła, rozmieszczonego w bocznych punktach mieszkania. Idealnie, gdy we wnętrzu pojawią się lampy o określonym przeznaczeniu - do czytania, wypoczynku, jedzenia czy do oglądania telewizji. Przytulnej atmosferze sprzyjać będą również żarówki o regulowanym, ciepłym natężeniu.
Światło to niezwykle ważny element, którego nie należy ignorować. Zdjęcie: dzięki uprzejmości westwing.pl
6. Perfekcyjne mieszkanie bez charakteru
Jeśli w Twoim sercu drzemie nadmierny perfekcjonista, bardzo możliwe, że urządzając mieszkanie wpadniesz też w pułapkę dopasowania. O co w niej chodzi? Czasy, w których buty musiały być w tym samym kolorze, jak torebka, dawno minęły - tak samo jest z wnętrzami. Przestrzeń wypełniona zestawem mebli, wykonanym z tego samego drewna wygląda groteskowo. Nie sztuką jest też zaprojektowanie mieszkanie w jednym odcieniu szarości - jeśli lubisz ten kolor, wykorzystaj go, ale podkręć innymi, kontrastującymi akcentami - zobaczysz, że dodadzą Twojemu wnętrzu charakteru. Baw się projektem, spróbuj wyrazić siebie i pokaż (sobie i światu), że poza perfekcjonizmem, masz też wyobraźnię!
Mieszkanie zaprojektowane w określonej palecie kolorystycznej, podkręci jeden mocny i charakterystyczny akcent. Projekt: bo/sko studio. Zdjęcie: Tom Kurek
7. Wnętrzarskie pułapki: linoleum, okleina i sztuczne kwiaty
Sztuczne materiały? Jesteśmy na nie! Linoleum i okleina, kiedyś uważane za tanie i praktyczne rozwiązanie, są już (na szczęście!) reliktem przeszłości. Niech Cię nie skusi przystępna cena i deseń do złudzenia przypominający drewno, czy kamień. Wprawne oko zawsze rozpozna sztuczne materiały, które w zastraszająco szybkim tempie staną się brudne, popękane i zwyczajnie zniszczone.
To samo tyczy się roślin. Jeśli jedyne kwiaty, do których masz rękę to sukulenty - postaw na nie! Świetnym rozwiązaniem będą też rozstawione w kilku miejscach wazony z naturalnymi gałązkami, na przykład ciętym, pachnącym eukaliptusem. Nie każde mieszkanie musi przypominać dżungle pełną wijących się do sufitu monster i strelicji. Jak ognia unikaj natomiast sztucznych roślin, które są skupiskiem kurzu, a z czasem zmieniają kolor i nie dodają wnętrzu atrakcyjności.
Parkiet i naturalna roślinność w wazonach dodają wnętrzu szlachetności. Projekt: Joanna Lemka-Wójcik, jlw studio. Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom Fotografia
8. W jakim stylu urządzić mieszkanie? Aranżacyjny zawrót głowy
Czy mieszkanie powinno być urządzone w jednym stylu? Niekoniecznie, ale warto być konsekwentnym. Na liście zakazanych rzeczy przy urządzaniu mieszkania jest przypadkowe mieszanie stylów. Przypadkowe, ponieważ swobodna, zamierzona zabawa stylistyką potrafi być bardzo interesująca, ale kiedy połączymy zbyt wiele motywów, mogą nas przyprawić o aranżacyjny zawrót głowy. Są natomiast style, które możesz bezpiecznie łączyć, bez obaw o niechciany efekt końcowy: styl minimalistyczny z vintage, styl nowoczesny z nutą stylu glamour, czy styl klasyczny z ciepłymi akcentami rodem ze Skandynawii stworzą spójną, ale ciekawą kompozycję.
Przełamanie klasycznego stylu w kamienicy nowoczesnymi meblami. Projekt: Katarzyna Dziurdzia-Innes. Zdjęcie: Marcin Grabowiecki
9. Wnętrze w ciemnych barwach
Choć ciemne i głębokie kolory wnętrz, potrafią być zjawiskowe i tworzyć niezwykłe wrażenie, trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie - mogą przytłoczyć nawet najbardziej przestronne mieszkanie. Jeśli masz ochotę na intensywny ciemny odcień, wykorzystaj go w formie jednego elementu - mebla, dodatku czy tapety. Nie mamy też dobrych wiadomości dla posiadaczy kawalerek - tutaj zasady są bezlitosne, im jaśniej, tym lepiej!
Białe ściany odbijają światło słoneczne i optycznie powiększają wnętrze. Dodatkowo, są niezastąpionym kompanem w naszej szerokości geograficznej, w której przez dużą część roku jesteśmy praktycznie pozbawieni słońca. Przekonaj się, że poranek w jasnym, naturalnie rozświetlonym salonie działa niczym filiżanka energetycznego espresso!
Białe ściany odbijają światło słoneczne i optycznie powiększają wnętrze. Zdjęcie: dzięki uprzejmości westwing.pl
Zobacz tez:
-
7 błędów w urządzaniu małego mieszkania. Jeden z nich popełniany jest najczęściej
-
Jak zaprojektować małą kuchnię: 6 błędów, których nie należy popełniać
-
Kolory do małej sypialni. Wskazówki, jak urządzić kojące i stylowe wnętrze