Jak uprawiać amarylis w doniczce? Co zrobić po przekwitnięciu? Porady i wskazówki

Amarylis to potoczna nazwa hipeastrum, czyli zwartnicy. To roślina cebulowa pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Amarylis kwitnie zazwyczaj w okresie zimowym, dlatego jest często wykorzystywany w bożonarodzeniowych stroikach, bukietach i świątecznych dekoracjach.

Jak uprawiać amarylis w doniczce? Co zrobić po przekwitnięciu? Porady i wskazówki

Amarylis charakteryzuje się pięknie wybarwionymi, dużymi kwiatami. Zdjęcie: Marijke van den Krommenacker / Unsplash

Amarylis - cebula

Kiedy sadzić amarylis w doniczce? Cebulę amarylisa najlepiej posadzić na początku listopada, jeśli chcemy by zakwitła pod koniec grudnia.

Jak sadzić amarylis w doniczce? To bardzo proste! Po przygotowaniu podłoża i warstwy drenażowej umieszczamy cebulę w ziemi na ok. 1/3 jej wysokości. Następnie ziemię lekko ugniatamy i podlewamy.

Należy pamiętać, by nie przelać hipeastrum tuż po przesadzeniu – może się to skończyć zgniciem rośliny. Lepiej robić to ostrożnie i zasilać amarylisa wodą, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.

Niedługo po posadzeniu cebuli w doniczce możemy zaobserwować, że roślina wypuściła zieleniejący pęd. Mogą pojawić się też młode listki. Gdy zauważymy, że amarylis się rozwija, należy zadbać o to, by podlewać go częściej, ponieważ w momencie wzrostu roślina potrzebuje więcej wody. W tym czasie można też wspomóc hipeastrum odżywką do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie.

amarylis

Kwitnący amarylis. Zdjęcie: Pexels / Eva Bronzini

Amarylis uprawa

Uprawa amarylisa jest całkiem łatwa, a sama roślina nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. W okresie wegetacji amarylisowi warto zapewnić dużo dziennego światła. Warto jednak uważać, by nie było ono zbyt intensywne, ponieważ może poparzyć liście rośliny. Dobrze doświetlony amarylis będzie lepiej rósł i obficiej kwitł.

Gdy roślina dopiero rośnie i tworzy kwiatostany, dobrym pomysłem jest ustawienie doniczki na parapecie. Gdy już amarylis wypuści kwiaty, można roślinę zdjąć z parapetu. W czasie spoczynku, gdy roślina nie potrzebuje tyle światła, najlepiej trzymać ją w zaciemnieniu.

Amarylis pochodzi z Ameryki Południowej, więc jest rośliną ciepłolubną. W czasie wzrostu hipeastrum najlepiej czuje się w temperaturze 18-25 stopni. W czasie spoczynku cebula preferuje temperaturę ok. 10-12 stopni.

Podłoże do amarylisa powinno być żyzne i przepuszczalne. Ważne, by wymieniać podłoże amarylisowi co rok. Doniczka amarylisa powinna być nieco przyciasnawa, ponieważ roślina lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Warto zadbać o warstwę drenażową i doniczkę z otworami od spodu – w ten sposób ułatwimy amarylisowi odprowadzanie nadmiaru wody i zapewnimy korzeniom lepszą cyrkulację powietrza.

Jak podlewać amarylis? Hipeastrum potrzebuje więcej wody, gdy kwitnie i rozwija liście. Wtedy ziemia powinna być stale wilgotna (ale nie mokra!). Od sierpnia, gdy liście amarylisa żółkną, kwiaty przekwitają, czyli gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, stopniowo ograniczamy podlewanie aż do całkowitego zaprzestania. Tak samo postępujemy z nawozami do roślin kwitnących i odżywkami.

amarylis

Kwitnący amarylis. Zdjęcie: Pexels / Tu Hanwei

Amarylis - co zrobić po przekwitnięciu?

Amarylis po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku. Najczęściej ma to miejsce późną wiosną lub latem.

Ważne jest, by po przekwitnięciu usunąć kwiatostany. Gdy łodyga zżółknie, należy ją ostrożnie usunąć przy pomocy zdezynfekowanych nożyczek lub sekatora.

By móc znów cieszyć się pięknie ukwieconymi łodygami, musimy odpowiednio zająć się rośliną, gdy przechodzi w stan spoczynku – czyli po przekwitnięciu. Dobrze jest wtedy przenieść doniczkę z cebulą do ciemnego i chłodnego miejsca, np. piwnicy lub garażu (optymalna temperatura to 10-12 stopni).

Po około 1.5-2 miesiącach cebulę należy wyjąć ze starej ziemi, usunąć zaschnięte korzenie i liście. Hipeastrum wkładamy do świeżego podłoża (pamiętamy o warstwie drenażowej!) i zaczynamy ostrożnie podlewać roślinę. Można też stopniowo, np. raz w miesiącu zasilić amarylisa nawozem.

amarylis

Kwitnący amarylis. Zdjęcie: Pexels / Tu Hanwei

Amarylis kiedy obciąć liście?

Amarylis kwitnie w grudniu. Marzec i kwiecień to miesiące kiedy musimy obciąć przekwitłe kwiaty. Roślina zazwyczaj wtedy już przekwitnie. Ale zostawiamy liście. Dopiero w sierpniu przestajemy podlewać amarylis. Liście uschną, a amarylis przejdzie w fazę odpoczynku. Uschnięte liście obcinamy we wrześniu, ewentualnie październiku. Nie podlewamy rośliny, i wysuszamy cebulę. Przesadzamy ją w listopadzie do nowej ziemi. I postępujemy zgodnie ze wskazówkami z początku artykułu.

Amarylis nie kwitnie - co zrobić?

Dlaczego amarylis nie chce kwitnąć? Kluczowe dla kwitnięcia hipeastrum jest zapewnienie roślinie warunków do odpoczynku od sierpnia do grudnia. Jeśli nie pozwolimy roślinie wejść w stan spoczynku i nie zadbamy o nią w tym czasie, hipeastrum może odmówić kwitnienia w późniejszym czasie.

Amarylis - święta Bożego Narodzenia

Hipeastrum to obok gwiazdy betlejemskiej, jemioły i ostrokrzewu, jedna z roślinnych symboli Bożego Narodzenia. Szczególną popularnością cieszą się amarylisy wybarwione na czerwono, które doskonale odnajdują się w świątecznych wieńcach, stroikach, bukietach oraz dekoracjach. 


Czytaj więcej