Znaczki pocztowe z ikonami polskiego designu
Limitowana seria „Polski design” sprzedawana jest w arkuszu czteroznaczkowym, a towarzysząca emisji Koperta Pierwszego Dnia Obiegu zawiera fotografie oraz krótkie biografie projektantów: Teresy Kruszewskiej i Oskara Zięty, a także zdjęcia fotela „Tulipan” i stołka PLOPP. Znaczki o łącznym nakładzie 200 tys. sztuk do obiegu weszły w piątek, 30 sierpnia.
Twórcy znaczków nie bez powodu wybrali kultowy fotel z lat 70. i oryginalny stołek z metalu. Eksponując kontrast między tradycyjnym i nowoczesnym podejściem do projektowania, miękkim i twardym, przytulnym i industrialnym dizajnem, całkiem zgrabnie udało się pokazać bogatą historię powojennego polskiego wzornictwa i jego innowacyjność.
Znaczki z fotelem "Tulipan" i stołkiem PLOPP. Zdjęcie: materiały prasowe Poczta Polska
Fotel „Tulipan” i stołek PLOPP
Fotel „Tulipan” o organicznej, kielichowatej formie, który Teresa Kruszewska zaprojektowała w 1973 roku, był owocem wieloletnich eksperymentów artystki nad plastycznymi właściwościami sklejki. Podobnie było ze stołkiem PLOPP, który powstał jako efekt badań Oskara Zięty nad właściwościami metalu. Opracowana przez niego technologia FiDU umożliwia tworzenie lekkich i wytrzymałych struktur z metalu. Zięta połączył spawaniem wzdłuż krawędzi dwa cienkie arkusze blachy, a następnie napompował je pod wysokim ciśnieniem, tworząc trójwymiarowy „Polski Obiekt Ludowy Pompowany Powietrzem”, czyli właśnie stołek PLOPP.
Koperta Pierwszego Dnia Obiegu. Zdjęcie: materiały prasowe Poczta Polska