Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend

Kraków stolicą pierogów? W ciągu najbliższych dni - z pewnością! Wszystko za sprawą XXII Festiwalu Pierogów. Ale to nie jedyne wydarzenie, którym warto się zainteresować podczas długiego weekendu w Krakowie. Polecamy taneczne wieczory, kino na tarasie i niezmiennie - zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego. 

Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend

W najbliższy weekend w Krakowie warto zajrzeć m.in. na Rynek, gdzie do 18 sierpnia odbywają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Zdjęcie: Getty Images

Najbliższy wakacyjny weekend w Krakowie zachwyci miłośników ambitnego kina, muzyki i nie tylko. W ofercie krakowskich muzeów pojawiły się nowe wystawy, nie zabraknie też wydarzeń plenerowych i festiwali. Gdzie warto się wybrać? Oto nasz miniprzegląd z podpowiedziami, jak spędzić inspirujący weekend w Krakowie.

XXII Festiwal Pierogów

  • Kiedy? 14 - 18 sierpnia
  • Gdzie? Mały Rynek 

Mały Rynek w Krakowie na kilka dni zostaje stolicą pierogowych specjałów. Skosztować będzie można pierogów na słono, na słodko. Z farszem jak u babci. Wersji unowocześnionych też nie zabraknie. Festiwalowe menu opracowało aż 16 restauracji i jadłodajni. 

Kino letnie w Hotelu Puro na Kazimierzu

  • Kiedy? 15 sierpnia o godz. 20.30
  • Gdzie? Ogród Hotelu Puro Kraków Kazimierz, ul. Halicka 14A

W wakacyjne czwartki Hotel Puro zaprasza na plenerowe pokazy filmów. W czwartek zobaczyć będzie można włosko-belgijski film „Osiem gór” w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch. Film jest adaptacją nagradzanej powieści Paola Cognettiego. Wstęp jest bezpłatny.

„Armand” - pokaz przedpremierowy w Kinie Pod Baranami

  • Kiedy? 15 sierpnia o godz. 20.45
  • Gdzie? Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

W Kinie Pod Baranami już 15 sierpnia będzie można przedpremierowo zobaczyć nagrodzony w Cannes, pełnometrażowy debiut Halfdana Ullmanna Tøndela - „Armand”.

O czym jest film? Kończy się rok szkolny, między sześcioletnim Armandem a Jonem coś się wydarzyło. Rodzice zostają wezwani do szkoły, ale dyrekcja nie jest pewna, co tak naprawdę się stało.

Koncerty Promenadowe: Potańcówki w altanie

  • Kiedy? W piątki, w godz. 19 - 21
  • Gdzie? Altana na Plantach

W wakacyjne, piątkowe wieczory Planty polecają się muzycznie i tanecznie. Podczas "Potańcówek w altanie", które odbywają się ramach Koncertów Promenadowych, nauczyć można się kroków discofoxa, cza-czy, walca angielskiego, samby czy walca wiedeńskiego.

48. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

  • Kiedy? Do 18 sierpnia 
  • Gdzie? Rynek Główny

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej organizowane przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej to największe wydarzenie promujące autentyczną sztukę ludową w Krakowie. Codziennie w godzinach 10-22 będzie można zobaczyć występy zespołów folkowych z całej Europy, spróbować swoich sił w warsztatach rzemieślniczych i oczywiście nabyć niepowtarzalne wyroby od polskich i zagranicznych twórców ludowych: od tradycyjnych pamiątek, zabawek i ceramiki użytkowej, po unikatową biżuterię, oryginalną odzież, a także bardzo tradycyjne produkty, takie jak krakowska koronka klockowa, plecionki, produkty garncarskie, haft czy wycinanka łowicka.

Nowa wystawa w Muzeum Podgórza „Zmysłowe miasto”

  • Kiedy? Do 12 stycznia 2025

„Zmysłowe miasto” to nowa wystawa w Muzeum Podgórza, która przywołuje wspomnienia i współczesne wrażenia związane z Podgórzem. W nawiązaniu do tytułu wystawy, to podróż wielozmysłowa, która komuś przypomni zapach fiołków, a innym smak jabłek z grandy, czy radosne śmiechy podczas kręcenia się na karuzeli. Znalazło się tu także miejsce na opowieść o fabryce czekolady, o kąpielach w solankowej wodzie, dźwiękach miasta i wiele wiele innych smaków, zapachów i doświadczeń, które razem pracują na efekt "zmysłowego miasta".

Wystawa fotografii o tym, jak wygląda życie we Frankfurcie nad Menem, mieście partnerskim Krakowa

  • Kiedy? Do 29 września 
  • Gdzie? Nowohuckie Centrum Kultury

W Nowohuckim Centrum Kultury można zobaczyć wybrane prace z wystawy „In Frankfurter Gesellschaft”/„W społeczności frankfurckiej”. To efekt dziesięcioletniej pracy fotografki Anny Pekali oraz fotografa Floriana Albrechta-Schoecka.

W ramach projektu Anna Pekala wykonała zdjęcia portretowe ludzi w ich domach. Na potrzeby sesji zdjęciowych przesuwano meble, aranżowano dekoracje, wybierano odpowiednie ubrania i pozowano. Celem było uchwycenie mieszkańców Frankfurtu w ich własnym, osobistym otoczeniu.

Florian Albrecht-Schoeck skupiał się natomiast na miejskim życiu. Z aparatem w plecaku odnajdywał swoje motywy po drodze. Wspólne pozycje nakreślają wielowymiarowy i zmieniający się na przestrzeni lat - portret Frankfurtu i jego mieszkańców.

Kino letnie w MOCAK-u 

  • Kiedy? 16 sierpnia o godz. 21
  • Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej

Na wakacyjne, wieczorne seanse filmowe zaprasza MOCAK. Tegoroczna edycja towarzyszy wystawie „Jedzenie w sztuce”. Pokazy filmowe odbywają się w piątki aż do 30 sierpnia w podcieniach muzeum.

W tegorocznym programie kina letniego prezentowane są filmowe perełki, klasyki i arcydzieła, które rzadko można zobaczyć na dużym ekranie i które stanowią najbardziej kultowe i charakterystyczne przykłady wykorzystania w kinie motywu jedzenia jako sposobu mówienia o tym, co w życiu najważniejsze. Najbliższy seans to film z 1991 roku, kultowe "Smażone zielone pomidory" w reżyserii Jona Avneta. Ta mieszanka dramatu i komedii, zdobyła szerokie uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów na całym świecie. Film jest adaptacją powieści Fannie Flagg - "Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe", wydanej w 1987 roku.

Kino Na Tarasie: W kraju i po sąsiedzku

  • Kiedy? 16 - 22 sierpnia o godz. 21
  • Gdzie? Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8

Marzy Ci się kino plenerowe pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem? Rozsiądź się na tarasie Kina Agrafka. W najbliższy weekend zobaczysz tu filmy "Kos" (16 sierpnia), "Sytuacja awaryjna (17 sierpnia), "W stronę słońca" (18 sierpnia). Pierwszy z seansów to pokaz polskiego filmu w reż. Pawła Maślony, który przedstawia historię Tadeusza Kościuszki w tarantinowsko-westernowej konwencji. "Sytuacja awaryjna" w reżyserii Jiříego Havelki to z kolei oparta na prawdziwej historii, pełna absurdu komedia charakterów. Ostatni z seansów "W stronę słońca" w reżyserii Agnieszki Kokowskiej to film idealny na lato. Łączy najlepsze tradycje kina drogi z dokumentalną wrażliwością na relacje międzyludzkie.

Zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego

  • Kiedy? Do 25 sierpnia

W okresie wakacyjnym drzwi Teatru im. Juliusza Słowackiego pozostają otwarte. Gmach jednego z najpiękniejszych teatrów w Europie można zwiedzać do 25 sierpnia z przewodnikami, którzy opowiedzą o niezwykłej architekturze budynku, o teatralnych obyczajach i zabiorą w miejsca, które na co dzień pozostają niedostępne dla widzów. Zobaczyć będzie można między innymi westybul i foyer teatru, lożę cesarską, kurtynę Henryka Siemiradzkiego.

SEN MASZYNY

  • Kiedy? Codziennie do 31 sierpnia 2024 roku, w godz. 10 - 21 

SEN MASZYNY to wielowątkowa opowieść o halucynacjach AI, jej marzeniach i ludzkich snach. Przekraczając granicę między technologią a człowiekiem, projekt skłania do refleksji na temat kreatywnego potencjału sztucznej inteligencji. Projekt realizowany jest w ramach „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”. Do współpracy marka zaprosiła studio NOVIKI. Partnerem tegorocznej edycji BMW Art Club jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Punktem wyjścia dla projektu SEN MASZYNY studia NOVIKI są halucynacje AI. To zjawisko, które polega na generowaniu przez algorytmy odpowiedzi niemających podstaw w danych, którymi zostały zasilone. Przybierają one różne formy: odniesień do nieistniejących książek realnych autorów, surrealistycznych obrazów czy wykreowanych zdarzeń. Halucynacje algorytmów często traktowane są jako błąd systemu, technologiczny glitch. NOVIKI w ŚNIE MASZYNY przyglądają się temu zjawisku, porównując je do ludzkiego śnienia. Sen również jest twórczą interpretacją, a czasem nadinterpretacją, danych.  

SEN MASZYNY rozgrywa się równolegle w dwóch punktach Krakowa. Pierwszy z nich to przestrzeń wystawiennicza MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego (ul. Rajska 12), gdzie prezentowany jest esej filmowy w formie opracowanej przez NOVIKI multimedialnej wystawy. Drugi to ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego (plac Świętego Ducha 4), który w ramach projektu zostanie zrewitalizowany przez krakowskich architektów zieleni według koncepcji artystów. Wstęp wolny.

Na weekendy wakacyjne polecamy też:

 

 

Czytaj więcej