9 najbardziej zaskakujących projektów na World Architecture Festival 2023

9 najbardziej zaskakujących projektów na World Architecture Festival 2023

Światowy Festiwalu Architektury należy do jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie. To wyjątkowe wydarzenie szczególnie dla kreatywnych i wizjonerskich umysłów, które rok rocznie odbywa się w Singapurze. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się także te z Polski. 

Autor Cindy Tannoury

Światowy Festiwal Architektury (WAF) 2023  należy do największych i najbardziej znaczących wydarzeń w branży architektonicznej. Nagrody przyznawane od 2008 roku przez jury składające się z ekspertów z całego świata, to aż trzy intensywne dni prezentacji przed jury najbardziej niesamowitych projektów. Sama nominacja jest już wielkim wyróżnieniem. 

Biura projektowe miały możliwość zaprezentowania swoich projektów od 29 listopada do 1 grudnia. Spośród nich jury wybrało zwycięzców w 44 kategoriach. 

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej ceremonii w Marina Bay Sands w Singapurze. Oprócz prestiżowych tytułów, takich jak World Building of the Year, World Interior of the Year, Future Project of the Year i Landscape of the Year, przyznano także szereg nagród specjalnych.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się także polskie realizacje. Wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments (pracownia Tremend), zajęło pierwsze miejsce w kategorii INSIDE: hotels and apartemtns, oraz projekt przebudowy targowiska „Flora” w Jeleniej Górze (pracownia 3XA Architects), który otrzymał specjalne wyróżnienie w kategorii Future Projects: Leisure Led Development.

Poniżej kilka wybitnych projektów, które zdobyły wyróżnienia.

Zdjęcie: Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.

World Building of the Year: Liceum  w Huizhen 

Zdjęcie: Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.

Projekt: Approach Design Studio/Zhejiang University of Technology Engineering Design Group, Chiny.

Kategoria: Szkoły - Ukończone budynki.

Szkoła średnia Huizhen, zlokalizowana w dzielnicy Jiangbei w Ningbo, reprezentuje odważne poszukiwania w projektowaniu kampusu, który wykorzystuje siłę natury. "Budynek oferuje uczniom przestrzeń do relaksu i odreagowania stresu między zajęciami", mówi dyrektor studia projektowego. Koncentrując się na wydajności, szkoła z internatem jest przedstawiana jako "pływający las", z salami lekcyjnymi połączonych ze sobą krętymi ścieżkami. Domki na drzewach oferują uczniom tymczasową przerwę od szkolnych obowiązków. Rampa prowadzi na łagodnie opadający dach, który służy również jako sala konferencyjna na świeżym powietrzu i park z obiektami sportowymi, otwarty w weekendy dla odwiedzających.

Światowe wnętrze roku: 19 Waterloo Street

Zdjęcie: Anson Smart

Projekt: SJB, Australia.

Kategoria wstępna: Budynek mieszkalny - dom jednorodzinny.

Jurorzy byli pod wrażeniem nie tylko jakości samej prezentacji, ale także tym, w jaki sposób architektom udało się we wnętrzu kreować "magiczne doświadczenia" przy wykorzystaniu "wykorzystania lokalnych materiałów w poetycki sposób". Zwycięskie wnętrze stoi na wąskim pasie przylegającym do drogi niczym oaza w sercu miasta. Fasada wydaje się przypadkowo perforowana, ale po wejściu do środka skrupulatny układ sprawia, że sędziowie docenili kreatywność tego rozwiązania. 

Zdjęcie: Anson Smart

Nagroda ufundowana przez firmę Miele.

Projekt przyszłości roku: Probiotyczna wieża

Zdjęcie: Karim Mousa

Projekt: Design and More International, Egipt.

Kategoria wstępna: Eksperymentalny.

Koncepcja: zmiana przeznaczenia starych wież ciśnień, jako systemu adaptacyjnego dla miast, głównie w krajach rozwijających się. Sercem Probiotic Tower jest duży zbiornik bioreaktora z algami, który pochłania CO2. Do rozbudowy oryginalnego budynku wieży ciśnień, posłużyły  bambus, który służy jako rusztowania wokół wieży, które mają za zadnie wsparcie całej konstrukcji. Inną funkcją jaką spełnia budynek jest pomoc w absorpcji CO2 (panele z alg na fasadzie) i pozyskanie energii z zamontowanych na dachu, paneli fotowoltaicznych. 

Zdjęcie: Karim Mousa

Nagroda przyznana przez ABB.

Krajobraz roku: Park leśny Benjakitti

Zdjęcie: Turenscape & Arsomsilp Community

Projekt: Turenscape, Arsomsilp Community and Environmental Architect, Tajlandia.

Ten zwycięski projekt krajobrazu to propozycja przekształcenia terenów dawnej fabryki tytoniu, który  jest obecnie największą publiczną przestrzenią rekreacyjną w centrum Bangkoku, w ekosystem, który zapewni niezbędne siedlisko dla dzikiej przyrody. Inicjatywa ta ma na celu złagodzenie niszczycielskiej siły wód monsunowych (średni roczny opad deszczu wynosi około 1500 mm/na m2). 

Najlepsze wykorzystanie koloru: Turrell Pavilion

Zdjęcie: Fernando Guerra

Projekt: Studio MK27, Malediwy.

Międzynarodowa nagroda za piękno architektury: Pawilon rusztowań Angsila Oyster

Zdjęcie: W Workspace, Wison Tungthunya

Projekt: Chat Architects, Tajlandia.

WAFX: Redefinicja platform wiertniczych - Offshore Data

Zdjęcie: Arup


Projekt: Arup, Wielka Brytania.

Nagroda WAFX przyznawana jest pomysłowym, przyszłościowym projektom, które dotyczą kwestii globalnych. Zwycięski projekt przekształca platformy wiertnicze, które reprezentują wkrótce przestarzałą gospodarkę naftową, w zrównoważone morskie centra przyszłości.

Nagroda wspierana przez Royal Fine Art Commission Trust i Ballymore.

 

Prix Futureglass : 55 Pitt Street

Zdjęcie: Woods Bagot and SHoP Architects


Koncepcja: Woods Bagot i SHoP Architects, Australia.

Nagroda przyznana przez Aestech.

Najlepsze wykorzystanie naturalnego światła: See Sea Park

Zdjęcie: Tomoki Hahakura
Projekt: Osamu Morishita Architect and Associates, Japonia.

Nagroda przyznana przez firmę VELUX.

Nagroda za wizualizację: The Anthony Timberlands Center for Design and Materials Innovation

Zdjęcie: Picture Plane


Projekt: Fay Jones School of Architecture and Design, Stany Zjednoczone.

Nagroda przyznana przez firmę Lumion.

Artykuł ukazał się oryginalnie w AD FR

Czytaj więcej