13 wystaw w Polsce i Europie, które musisz zobaczyć w te wakacje. Łempicka, impresjoniści, Kandinsky

Muzea w Polsce i Europie przygotowały na ten rok imponujący program wystaw i wydarzeń artystycznych. Na jaką wystawę warto pójść w te wakacje? Które muzeum odwiedzić? Oto 13 najciekawszych wystaw, których nie można przegapić latem 2024!

13 wystaw w Polsce i Europie, które musisz zobaczyć w te wakacje. Łempicka, impresjoniści, Kandinsky

Pierre-August Renoir "Śniadanie wioślarzy", 1881. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Wakacje 2024 – wystawy w Polsce

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Polsce i interesujesz się sztuką, pewne jest, że nie będziesz się nudzić. Poniżej znajdziesz 6 wystaw w największych polskich miastach, które warto odwiedzić w letnie miesiące.

Zbigniew Siemaszko. Fotograf Warszawy, 08.03-08.09, Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Wystawa „Zbigniew Siemaszko. Fotograf Warszawy” to pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości legendarnego fotografa. Na ekspozycji znajduje się ponad 200 zdjęć Siemaszki wykonanych w Warszawie w latach 50. i 60. W ramach wystawy można zobaczyć również oryginalne aparaty fotograficzne Siemaszki, a także wybrane okładki tygodnika „Stolica”, dla którego pracował.

Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko, 22.03-30.06, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wystawa prac jednej z najbardziej znanych ukraińskich artystek będzie ostatnią, którą zobaczymy w obecnej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Twórczość Marii Prymaczenko, jednej z najważniejszych ukraińskich artystek XX wieku, to porywający, surrealistyczny bestiariusz, świat wizualnej baśni pełen rozbudowanych alegorii, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Na wystawę składa się 89 prac inspirowanych ukraińskim folklorem z lat 1982-94.

Surrealizm. Inne mity, 10.05-11.08, Muzeum Narodowe w Warszawie

Na wystawie „Surrealizm. Inne mity” w Muzeum Narodowym w Warszawie znalazły się prace pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego i te powstałe po wojnie - aż do końca lat 50. XX wieku. Zobaczyć można dzieła takich artystów jak Erna Rosenstein, Marek Włodarski, Teofil Ociepka czy Zdzisław Beksiński. Historyczną narrację uzupełniają prace twórców współczesnych.

Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot, 18.06-25.08, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Znakiem rozpoznawczym Joanny Hawrot są współczesne wersje kimon. Od lat tworzy je w kooperacji z najlepszymi artystami sztuki współczesnej w Polsce i za granicą. Wystawa kimon Joanny Hawrot w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to inspirująca wędrówka po symbolach współczesnej sztuki. Zastosowany osobisty, emocjonalny i intelektualny filtr pozwala na nowo zadać pytania o zmieniającą się formę współczesnej mody, jej rolę i konteksty, w jakich prowadzi dyskurs ze sztuką i jej twórcami.

Maria Pinińska-Bereś. Retrospektywa, 7.07-10.10, Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł

Wielka monograficzna wystawa słynnej polskiej artystki współczesnej. Maria Pinińska-Bereś (1931–1999) uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki XX wieku. Celem prezentacji jest ugruntowanie znajomości twórczości artystki na arenie międzynarodowej i osadzenie jej w znaczący sposób w historii sztuki.

Blue Dreess. Stiasny i de Lempicka, 8-31.07, Metropolitan w Warszawie

Punktem wyjścia wystawy „Blue Dress. Stiasny i de Lempicka” są szkice Łempickiej przedstawiające Rafaëlę, jej kochankę. Rysunki te nie były wcześniej nigdzie pokazywane i przez lata znajdowały się w posiadaniu wnuczki artystki, Chachy Foxhall.

Helena Stiasny postanowiła wziąć na tapet przedstawienia kobiet z lat 20. XX wieku i poprosiła swoje przyjaciółki, by zapozowały jak niegdyś Rafaëla Tamarze Łempickiej. Obrazy stworzone przez Helenę Stiasny są okazją do refleksji nad zmieniającym się obrazem kobiety.

Wakacje 2024 – wystawy w Europie

Rok 2024 będzie obfitował w ciekawe wystawy również poza granicami Polski. Jeśli planujesz w tym roku wyjazd do którejś z europejskich stolic, koniecznie zajrzyj do naszego zestawienia wystaw, które warto odwiedzić. A jeśli spędzasz wakacje w Londynie, Paryżu, Berlinie czy Wiedniu, oto kilka wystaw, których nie możesz przegapić.

Yoko Ono: Music of the Mind, 15.02-1.09, Tate Modern w Londynie

Ponad 200 prac zaprezentowanych na wystawie jest próbą podsumowania blisko 70-letniej kariery artystycznej Yoko Ono. Na wystawie można zobaczyć m.in. instalacje, filmy, zdjęcia i rysunki japońskiej artystki. Odwiedzający wystawę mogą również wejść w interakcje z pracami artystki – zagrać słynnymi białymi szachami czy napisać wiadomość na „Drzewie Życzeń”.

Roy Lichtenstein, 8.03-14.07, Galeria Albertina w Wiedniu

Będąc w Wiedniu tego lata warto odwiedzić Galerię Albertina, by zobaczyć prace Roya Lichtensteina, wybitnego przedstawiciela pop-artu. Na wystawę składa się ponad 90 prac amerykańskiego artysty – obrazy, rzeźby, a także grafiki inspirowane komiksem i kreskówkami, z których jest najbardziej znany.

Impresjoniści: Paryż 1874, 26.03-14.07, Musee d’Orsay w Paryżu

Organizowana przez Musee d’Orsay wystawa ma być odtworzeniem pierwszej wystawy impresjonistów, która miała miejsce dokładnie 150 lat temu w atelier fotografa Nadara i która na zawsze odmieniła oblicze sztuki. Można więc spodziewać się prac m.in. Moneta, Renoira, Morisot, Sisleya, Pissarra i Cezanne’a.

Constantin Brâncuși, 27.03-1.07, Centre Pompidou w Paryżu

Wystawa prac Constantina Brâncuși to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości rumuńskiego rzeźbiarza. Wystawa w Centre Pompidou to blisko 200 prac artysty, w tym jego słynne abstrakcyjne rzeźby, a także liczne rysunki, materiały filmowe i dokumenty.

Caspar David Friedrich, 19.04-4.08, Alte Nationalgalerie w Berlinie

W 2024 mija 250 rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu w sztuce. Z tej okazji Stara Galeria Narodowa w Berlinie zaplanowała wystawę, na którą złoży się ponad 100 prac artysty, a odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć m.in. „Mnicha nad brzegiem morza” czy „Opactwo w dąbrowie”.

Expressionists: Kandinsky, Munter and The Blue Rider, 25.04-20.10, Tate Modern w Londynie

Wystawa prac ekspresjonistów z kręgu grupy Der Blaue Reiter to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników sztuki nowoczesnej. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 130 prac takich artystów jak Wassily Kandinsky, Franz Marc czy August Macke. Oprócz obrazów na odwiedzających czekać będą rzeźby, zdjęcia oraz archiwalne nagrania.

Barbie, 5.07.24-23.02.25, Design Museum w Londynie

Przygotowanie tej wystawy zajęło 3 lata i zbiegło się w czasie z „różową gorączką” wywołaną filmem „Barbie” (2023). Wystawa w Design Museum pokaże ewolucję lalki Barbie na przestrzeni 65 lat, zarówno pod kątem mody, jak i wyposażenia domu Barbie, architektury i designu.


Czytaj więcej