Za moment premiera książki „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”

Historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś w swojej książce „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi” przyglądają się domowym mikroświatom. Życiu, które toczy się w mieszkaniach pod warszawskimi adresami. Ich właściciele  to postacie związane ze światem szeroko rozumianej kultury i sztuki, ale w tym przeglądzie - poznajemy ich przede wszystkim jako twórców własnych przestrzeni domowych. Nikt poza nimi, tych wnętrz nie stylizował, nie dokładał na półki ultramodnych dekorów. Tu po prostu gdzieś piętrzą się książki (jak w sypialni Małgorzaty Szumowskiej i Mateusza Kościukiewicza), gdzieś widać wspomnienia przywiezione ze Śląska (u Mai Ganszyniec). W książce do odkrycia mamy dokładnie 24 adresy i niezwykłe biografie: miejsc, rzeczy, ludzi.  

Za moment premiera książki „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”

Salon w mieszkaniu Karoliny Tunajek i Marcina Garbackiego. Zdjęcie: Tomo Yarmush

Czy warszawskie mieszkania są inne od poznańskich, krakowskich czy gdańskich? Czy mają coś, co czyni je warszawskimi? Historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, postanowili przyjrzeć się temu, co je wyróżnia. Książka "Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi” ukaże się nakładem wydawnictwa OsnoVA, premierę zaplanowano na 19 czerwca.

Mieszkania autorskie 

W książce „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi” kolejne rozdziały tytułowane są adresami ulic w Warszawie. Pod każdym z nich do odkrycia są historie ludzi, miejsc, kolekcji przedmiotów. W poszukiwaniu „fenomenu zamieszkiwania w Warszawie”, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś odwiedzili w sumie 24 mieszkania, by pokazać współczesne życie, które w nich się toczy. 

Miały to być jednak wnętrza, których nie dotykali profesjonaliści. Autorzy podążali nie za katalogowymi apartamentami, ale mieszkaniami, które są „autorskimi kreacjami swoich właścicieli”.

I co istotne - interesowały ich wyłącznie mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, nie obszerne wille, nie ekskluzywne domy. W tym przeglądzie znajdziemy przedwojenne kamienice, bloki na modernistycznych osiedlach, wieżowce, ale też mieszkania na artystycznych strychach, nadbudowach, a także te ulokowane w nowoczesnych warszawskich apartamentowcach. 

Wszystkim tym opowieściom partnerują zdjęcia autorstwa Tomo Yarmusha, cenionego fotografa wnętrz.

W mieszkaniu Mai Ganszyniec i Tomasza Kuczmy. Zdjęcie: Tomo Yarmush

Kadr z mieszkania Agaty i Przemysława Mateckich. Zdjęcie: Tomo Yarmush

Opowieść o warszawskich mieszkaniach i ich właścicielach

Na szlaku warszawskich mieszkań, autorzy książki zaznaczyli sporo punktów, ale ostatecznie wybór prezentowany w książce to 24 adresy. Byli m.in. u projektantki mody Grażyny Hase, kuratorki i krytyczki sztuki Andy Rottenberg, malarki Olgi Mokrzyckiej i fotografa Nicolasa Grospierre’a, krytyczki literackiej Justyny Sobolewskiej czy historyczki sztuki Agnieszki Morawińskiej. Odwiedzili też mieszkanie niczym warsztat - ilustratora i rysownika Macieja Sieńczyka. 

W mieszkaniu Olgi Mokrzyckiej-Grospierre i Mikołaja Grospierre’a. Zdjęcie: Tomo Yarmush

W mieszkaniu Olgi Mokrzyckiej-Grospierre i Mikołaja Grospierre’a. Zdjęcie: Tomo Yarmush

Zawędrowali też wysoko na jedno z pięter wieżowca na osiedlu Służew nad Dolinką, do mieszkania wnuczki wybitnego architekta Oskara Hansena. Kojarzony najczęściej z niezwykłym letnim domem w leżącym nad Bugiem Szuminie, Hansen swoje mieszkanie urządził według własnej koncepcji funkcjonalnej: z desek, listew, płyt meblowych i sklejki. Nigdy wcześniej to mieszkanie nie było pokazywane światu. To i więcej, do zobaczenia w książce Korduby i Trybusia „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”. 

O autorach książki „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”

Jarosław Trybuś to historyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, autor m.in. Warszawy niezaistniałej (2012) i Przewodnika po warszawskich blokowiskach (2011). Współkurator (z Grzegorzem Piątkiem) wystawy Budynków życie po życiu na Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem (2008). Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury. W latach 2012–2022 wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy głównej Rzeczy warszawskie (2018).

Piotr Korduba to historyk sztuki, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosłem artystycznym, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi. Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Autor m. innymi książek Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009); Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską], Ludowość na sprzedaż (Warszawa 2013). 

 

Zobacz też:


Czytaj więcej