Wystawę The Mystery of Banksy zobaczyło już 2 mln osób. Teraz zadebiutuje w Polsce

The Mystery of Banksy to wystawa, która przekroczyła oczekiwania wielu zwiedzających, którzy swoimi ocenami dzielą się w ankietach udostępnianych po wystawie. Od jej premiery w Monachium wiosną 2021 r., wystawę odwiedziło już 2 mln osób, m.in w Wiedniu, Berlinie, Zurychu, Hamburgu i Malmö. Właśnie można ją zobaczyć w Hanowerze, później w Kolonii i Oslo. W Polsce premierowo zobaczymy ją we Wrocławiu, już 15 marca.

Wystawę The Mystery of Banksy zobaczyło już 2 mln osób. Teraz zadebiutuje w Polsce

Zdjęcie z wystawy "The Mystery of Banksy - A Genius Mind"

Wystawa prezentuje ponad 150 reprodukcji dzieł artysty - to graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na różnorodnych materiałach, takich jak płótno, tkanina, aluminium czy pleksi. Rzetelnie zaplanowano też otoczenie ekspozycji, oferując kompleksowy przegląd twórczości jednego z najbardziej tajemniczych artystów na świecie.

Zdjęcie z wystawy "The Mystery of Banksy - A Genius Mind"

Polska premiera we Wrocławiu

W Polsce wystawę po raz pierwszy zobaczyć będzie można we Wrocławiu, w Instytucie Automatyki Serwisów Energetycznych (ul. Wystawowa 1) od 15 marca, drugą lokalizacją będzie Poznań, ale nie udostępniono jeszcze dokładnego terminu.

Kuratorką wystawy jest projektantka Virginia Jean, zafascynowana twórczością Banksy`ego. - Dzieła Banksy`ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często ignorujemy. Twórczość Banksy`ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie prac Banksy`ego, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie - podkreśla Virginia Jean.

Czego spodziewać się na wystawie "The Mystery of Banksy - A Genius Mind"? - Dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – podkreśla producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.

Wystawie towarzyszy też sklep, który oferuje szeroką gamę pamiątek dla fanów Banksy’ego – od pocztówek, magnesów i kubków po stylowe koszulki i bluzy z kapturem. Na miejscu będzie można także samemu zaprojektować koszulkę w stylu Banksy’ego za pomocą szablonu i puszki ze sprayem.

Zdjęcie z wystawy "The Mystery of Banksy - A Genius Mind"

Elektryzujący Banksy

Banksy to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci współczesnej sztuki, żadne nazwisko nie wzbudza takiej sensacji. Tożsamość Banksy`ego pozostaje nieznana pomimo wielu lat spekulacji i dochodzeń. A jego prace, mimo że wymykają się tradycyjnemu rynkowi sztuki, osiągają wysokie ceny na aukcjach i w prywatnych sprzedażach. Tajemniczość artysty przyczynia się do atrakcyjności dzieł, skutecznie podnosząc ich wartość, ostatnio licytowano instalację "Crazy Horse" jego autorstwa.

Zdjęcie z wystawy "The Mystery of Banksy - A Genius Mind"

Fanów jego dzieł nie brakuje także w Polsce. W grudniu ubiegłego roku w Krakowie zostało otwarte Muzeum Banksy’ego, które mieści się na Kazimierzu, przy ul. Berka Joselewicza 21. Postindustrialne wnętrza dawnej Fabryki Wyrobów Platerowanych, Srebrnych i Metalowych Marcina Jarry, tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat dla dzieł brytyjskiego artysty.


Czytaj więcej