W rankingach wszelakich stolica Austrii to europejska perełka - pojawiła się w pierwszej 10. miast idealnych na city break, na 8. miejscu rankingu miast najlepszych dla miłośników sztuki, a od 3 lat jest absolutnym tryumfatorem w prestiżowym rankingu najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie wg The Global Liveability Index 2024.
Coroczny raport opracowywany przez Economist Intelligence Unit analizuje jakość życia w 173 miastach na całym świecie. Miasta oceniane są w pięciu pojemnych kategoriach: stabilność i bezpieczeństwo, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Wiedeń uzyskał perfekcyjne wyniki w czterech kategoriach, eksperci ocenili niżej jedynie kategorię „kultura i środowisko”, zwracając uwagę, że w stolicy Austrii brakuje znaczących wydarzeń sportowych.
Jakie miasta pojawiły się w pierwszej 10. rankingu?
- Wiedeń (Austria)
- Kopenhaga (Dania)
- Zurych (Szwajcaria)
- Melbourne (Australia)
- Calgary (Kanada)
- = Genewa (Szwajcaria)
- Sydney (Australia)
- = Vancouver (Kanada)
- Osaka (Japonia)
- = Auckland (Nowa Zelandia)
Powyższe miasta oferują najbardziej komfortowe warunki do życia, są najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców i stanowią najlepszy wybór dla potencjalnych migracji.
Z czego słynie Wiedeń?
"Wiedeń jest światem samym w sobie” - mawiał Johann Wolfgang von Goethe. "Wiedeń to nie miasto, tylko sposób bycia”- pisał Karl Kraus. "Wiedeń, miasto marzeń" - mówił krótko Gustav Mahler. A Billy Joel śpiewał, że Wiedeń na Ciebie czeka. Co dokładnie czeka na nas w Wiedniu?
Magiczny Wiedeń uważany jest za jedno z najważniejszych centrów muzyki klasycznej w historii. W XVIII wieku miasto było domem dla wielkich kompozytorów jak Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart oraz Ludwig van Beethoven, którzy przyczynili się do rozwoju symfonii, kameralistyki, opery i koncertów fortepianowych.
Wiedeń znany jest również z gatunku operetki, lekkiej formy muzycznej łączącej elementy opery z muzyką rozrywkową. Operetki wiedeńskie były szczególnie popularne w XIX wieku i są nadal wykonywane na scenach operowych w całym mieście. A Opera Wiedeńska, czyli Wiener Staatsoper, jest jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie i oferuje możliwość oglądania swoich przedstawień za pośrednictwem transmisji online. Można je obejrzeć na platformie streamingowej Wiener Staatsoper Live, gdzie regularnie udostępniane są transmisje na żywo oraz nagrania archiwalne.
Taniec, a konkretnie walc i to szczególnie w formie jaką rozwijał Johann Strauss (syn), stał się symbolem wiedeńskiego życia towarzyskiego i kultury muzycznej. Ostatnio na oficjalnym profilu stolicy Austrii można było zobaczyć Wiedeń, który z pewnością urzeknie fanów serialu "Bridgertonowie".
Wiedeńska kultura kawiarniana rozwijana jest od stuleci. Już w XVII kawiarnie stały się tu popularnym miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, artystów i filozofów. W XVIII wieku kawiarnie były już centralnymi punktami życia społecznego miasta. W Wiedniu do dziś funkcjonują słynne kawiarnie z długoletnią historią, jak Café Central, Café Sperl, Café Hawelka, Café Landtmann, czy Café Demel.
Na wyjątkowy charakter miasta pracuje też architektura Wiednia, niezwykle różnorodna i odzwierciedlająca wielowiekową historię miasta, które było przez wiele stuleci jednym z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych Europy. Wiedeń ma wiele przykładów architektury gotyckiej, z których najbardziej znanym jest katedra św. Szczepana (Stephansdom), zbudowana w XIII wieku. Katedra ta jest jednym z symboli miasta.
W XVII i XVIII wieku Wiedeń był świadkiem rozbudowy i przebudowy wielu budynków w stylu barokowym. Pałac Belweder oraz Pałac Schönbrunn to doskonałe przykłady barokowej architektury w Wiedniu. Na przełomie XIX i XX wieku Wiedeń był centrum secesji, ruchu artystycznego, który wprowadził nowoczesne i innowacyjne podejście do architektury i sztuki. Przykładami są budynki takie jak Wiener Secession.
Wiedeń rozpieszcza też podniebienia. Wsród znanych na całym świecie rarytasów trzeba wymienić m.in. Sachertorte, czyli klasyczny austriacki tort czekoladowy, składający się z dwóch warstw ciasta czekoladowego przełożonego dżemem z moreli i polany gładkim lukrem czekoladowym. Słynny tort Sachera stał się nie tylko symbolem kuchni austriackiej, ale także ikoną kultury i turystyki Wiednia. Recepturę tortu opracował Franz Sacher w 1832 roku, młody kucharz miał wówczas zaledwie 16 lat.
Zobacz też:
- 23 najlepsze miasta w Europie dla miłośników sztuki. Ranking 2024
- Piękne i do tego najspokojniejsze na świecie. Ranking miast idealnych na city break
- Najpiękniejsze kawiarnie na świecie. Tu znajdziesz świetną kawę i piękne wnętrza
- Najdroższe miasta na świecie. Życie tu kosztuje krocie