Top 5 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

Chcesz nacieszyć oczy pięknem polskiej przyrody i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku? W takim razie koniecznie wybierz się do któregoś z parków narodowych. Jeśli nie wiesz, od którego zacząć, mamy dla ciebie listę 5 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Każdy z nich charakteryzuje się unikalnym pięknem i krajobrazami, w których nie sposób się nie zakochać!

Top 5 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

Pieniny, woj. małopolskie. Zdjęcie: Tomasz Filipek / Unsplash

Parki Narodowe w Polsce

Park narodowy to obszar o minimalnej powierzchni 1000 ha, wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi i kulturowymi. Parki narodowe są obszarami chronionymi.

W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe. Najstarszym jest Pieniński Park Narodowy – założono go w 1932 roku. W tym samym roku powstał również Białowieski Park Narodowy. Kolejne parki powstawały już po wojnie, a ostatnim, czyli najmłodszym jest Park Narodowy Ujście Warty w województwie lubuskim.

Parki narodowe rozsiane są po całej Polsce, ale istnieją województwa, które nie mają żadnego – są to: województwo śląskie i łódzkie. Jeśli natomiast spojrzeć na rekordzistów, to najwięcej parków narodowych ma województwo małopolskie – aż sześć. Podlaskie z kolei może pochwalić się największą powierzchnią łączną parków narodowych w obrębie województwa – nieco ponad 92 tys. hektarów.

Parki narodowe cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Z danych statystycznych wynika, że w ostatnich latach liczba odwiedzających rezerwaty przyrody przekroczyła 10 mln i z roku na rok stale rośnie. Nic dziwnego, w końcu parki narodowe to miejsca prawie nietknięte ludzką ręką, gdzie można doświadczać piękna przyrody i odpocząć na chwilę od hałaśliwych miast.

Do których parków narodowych warto udać się w pierwszej kolejności? By ułatwić ci podjęcie decyzji, sporządziliśmy subiektywną listę 5 najpiękniejszych i najciekawszych parków narodowych w Polsce.

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy to nie tylko jeden z najstarszych tego typu obszarów w Polsce, ale i w Europie. Znajduje się na terenie województwa podlaskiego i 95% jego powierzchni zajmują lasy dębowo-grabowe.

Białowieski Park Narodowy jest ostatnią w tej części Europy prastarą puszczą, czyli naturalnym lasem o charakterze pierwotnym. Między innymi dlatego w 1992 roku park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, Białowieski Park Narodowy wraz z całą Puszczą Białowieską jest ostatnim w Europie miejscem występowania żubra europejskiego – jeśli chcesz zobaczyć tego majestatycznego króla puszczy na własne oczy, koniecznie wybierz się na Podlasie!

 

Pieniński Park Narodowy

Pieniny to jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce, a sam obszar położonego w nich parku narodowego to zaledwie 23 km2. Ale niech to cię nie zmyli, ponieważ Pieniński Park Narodowy oferuje mnóstwo atrakcji i pięknych krajobrazów.

Polecamy wspiąć się na Sokolicę lub Trzy Korony i nasycić wzrok zapierającymi dech widokami. Będąc w Pieninach, warto też odwiedzić zamek w Czorsztynie i Jezioro Czorsztyńskie, a także rezerwat przyrody Wąwóz Homole. Polecamy również spływ Dunajcem na drewnianej tratwie – takich emocji nie doświadczysz nigdzie indziej.

 

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce zajmujący powierzchnię 21.46 km2. Park znajduje się zaledwie 16 km od Krakowa, dlatego jeśli mieszkasz lub wybierasz się do tego miasta, warto zaplanować dodatkowy dzień na wizytę w parku narodowym.

Co warto tu zobaczyć? Obszar Ojcowskiego Parku Narodowego zachwyca przede wszystkim swoimi licznymi formacjami skalnymi, w tym słynną Maczugą Herkulesa. Jest tu również całkiem sporo jaskiń, które można zwiedzić, a także dwa zamki, do których warto zajrzeć – zamek w Ojcowie i zamek Pieskowa Skała uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

 

Biebrzański Park Narodowy

Ponad 592 tys. km2 czyni Biebrzański Park Narodowy największym w Polsce. Ale to nie jedyny powód, dla którego polecamy wizytę w tym rezerwacie przyrody. Przez Biebrzański Park Narodowy przepływa rzeka Biebrza, co ma znaczący wpływ na ukształtowanie terenu i występowanie konkretnych gatunków flory i fauny.

Park pełen jest bagien, torfowisk i rozlewisk, w których żyje 270 gatunków ptaków preferujących tereny wodno-błotniste, a także blisko 50 gatunków ssaków. Biebrzański Park Narodowy może pochwalić się również największą w Polsce ostoją łosia – rogatych ssaków jest tu już ponad 600 sztuk.

 

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy leży w środkowej części wybrzeża Bałtyku i słynie ze swoich ruchomych wydm, które wędrują z prędkością 10 m rocznie. Będąc w Słowińskim Parku Narodowym, warto wspiąć się na najwyższą z wydm, Łącką Górę, by podziwiać piękne widoki na morze.

Na terenie parku znajduje się również trzecie co do wielkości jezioro w Polsce – Łebsko. Oprócz tego, na odwiedzających czekają również torfowiska, łąki, bagna i bardzo rzadkie gatunki zwierząt takich jak morświny, foki szare czy wydry europejskie.

 

Zobacz też: 

Czytaj więcej