Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 twierdz, z których możemy być dumni

Szacuje się, że Polska ma ponad 400 zamków. W większości przypadków kamienne warownie można zwiedzać, a w niektórych nawet spać! Sprawdźcie naszą listę 10 najpiękniejszych zamków w Polsce.

Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 twierdz, z których możemy być dumni

Zamek w Mosznej - stan z 2024. Zdjęcie: Wikipedia / Kamil Czaiński

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku to największy na świecie zamek gotycki. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek w Malborku zbudowano w XIII wieku – początkowo dla krzyżackiego komtura, ale później warownia stała się domem dla wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

Ceglana twierdza składa się z trzech części: Zamku Wysokiego (z krużgankami), Zamku Średniego (z Pałacem wielkich Mistrzów, Wielkim Refektarzem i kaplicą św. Bartłomieja) oraz Zamku Niskiego, w którego skład wchodzą zabudowania gospodarcze, kaplica św. Wawrzyńca i Karwan. Jeśli planujemy wizytę w zamku, musimy przygotować się na kilkugodzinne zwiedzanie.

ok

Zamek w Malborku. Zdjęcie: Wikipedia / Carschten

Zamek w Mosznej

Jakieś 35 km od Opola znajduje się Moszna, niewielka miejscowość, która w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. To właśnie tutaj znajdziemy jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce – barokową budowlę, która mogłaby konkurować z bajkowym zamkiem Disneya lub Hogwartem! Zamek, a właściwie Pałac w Mosznej zachwyca swoimi 99 wieżami, 365 komnatami i ogromnym parkiem, w którym rosną kilkusetletnie drzewa.

ok

Zamek w Mosznej. Zdjęcie: Wikipedia / Kamil Czaiński 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu to nie tylko jeden z najpiękniejszych polskich zamków, ale również jeden z największych. Urokliwa budowla jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, zaraz po twierdzy w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu.

Zamek Książ ulokowany jest na wzgórzu, wokół którego rozciąga się Książański Park Krajobrazowy. Zamek wzniesiono w XIII wieku, a w kolejnych stuleciach rozbudowano go w stylu gotycko-renesansowym oraz barokowym. Co ciekawe, zamek Książ w czasie II wojny światowej był przez chwilę siedzibą Adolfa Hitlera.

ok

Zamek Książ w Wałbrzychu. Zdjęcie: Wikipedia / Jakub Hałun

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to bez wątpienia perła w koronie małopolskich zamków. Zbudowany na wzgórzu tuż nad brzegiem Dunajca, z jego tarasów można podziwiać Pieniny, zaporę na Dunajcu, a także malownicze ruiny pobliskiego zamku w Czorsztynie.

Zamek zbudowali Węgrzy w XIV wieku jako graniczną warownię. Budowla przeszła w polskie ręce dopiero po I wojnie światowej. Co ciekawe, to właśnie na zamku w Niedzicy był przetrzymywany Janosik – do dziś można oglądać dyby, w które był zakuty.

ok

Zamek Dunajec w Niedzicy. Zdjęcie: Wikipedia / Jakub Hałun

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej skale znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Renesansowa rezydencja obecnie mieści oddział muzeum wawelskiego i w swojej historii była bohaterem kilku kultowych polskich filmów. To właśnie tutaj kręcono „Janosika”, „Ogniem i mieczem”, „Stawkę większą niż życie” czy „Podróż za jeden uśmiech”. Nieopodal zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa.

ok

Zamek w Pieskowej Skale. Zdjęcie: Wikipedia / Scotch Mist

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek w Łańcucie (woj. podkarpackie) to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Najstarsze części zamku pochodzą z XVII wieku, natomiast większość z reprezentacyjnych komnat powstało na początku XIX wieku. Będąc w dawnej siedzibie rodu Lubomirskich i Potockich warto zwrócić szczególną uwagę na Wielką sień, Salę pod Stropem, Salę pod Zodiakiem, a także oranżerię, park w stylu angielskim oraz kolekcję pojazdów konnych.

ok

Zamek w Łańcucie. Zdjęcie: Wikipedia / Janusz Pruchnik

Zamek Czocha

Zamek Czocha zbudowali Czesi w XIII wieku. Później warownia przeszła w ręce Polaków. Do neorenesansowego zamku (początkowo gotyckiego) prowadzi murowany most postawiony na fosie, która obecnie nie jest zalana wodą. Podczas zwiedzania możemy zapoznać się z labiryntem tajnych przejść, w których w zamku nie brakuje.

ok

Zamek Czocha. Zdjęcie: Wikipedia / Jerzy Strzelecki

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie może pochwalić się nie tylko pięknym otoczeniem, ale również bogatą historią. Budowla z basztami w stylu renesansowym zbudował w XVI wieku Rafał Leszczyński. Obecny wygląd zamek w Gołuchowie zawdzięcza w dużej mierze swojej najsłynniejszej właścicielce, Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej. Od 1951 roku za zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki. Do zamku przynależy również park i kilka budynków dworskich.

ok

Zamek w Gołuchowie. Zdjęcie: Wikipedia / P.R. Schreyner 

Zamek w Krasiczynie

Niedaleko Przemyśla, w miejscowości Krasiczyn znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Wzniesiony w stylu renesansowo-manierystycznym zachwyca przede wszystkim swoimi dekoracjami ściennymi, które pokrywają aż 7 tysięcy m2 muru. Będąc na zamku, warto odwiedzić kaplicę, grobowiec, słynną ukrytą komnatę, a także świetnie zachowane lochy oraz izbę tortur.

ok

Zamek w Krasiczynie. Zdjęcie: Wikipedia / Henryk Bielamowicz

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu uznawany jest za jeden z najcenniejszych w Polsce przykładów wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Pierwszy właściciel zamku, Piotr Kmit wzniósł w XVI wieku zamek w stylu renesansowym. Natomiast Stanisław Lubomirski przebudował twierdzę w XVII wieku, nadając jej cechy stylu barokowego.

ok

Zamek w Nowym Wiśniczu. Zdjęcie: Wikipedia / Kawior

Czytaj więcej