Te książki warto przeczytać - 5 najlepszych nowości wydawniczych 2023

Nagrodzona Pulitzerem 2023 książka Barbary Kingsolver, kontynuacja kultowej powieści Jakuba Żulczyka "Ślepnąć od świateł” z Warszawą w tle, a na poprawę nastroju eseje o poczuciu humoru, odpowiadające m.in. na pytanie: komu i z czego wolno się dziś śmiać? Te nowości wydawnicze dadzą do myślenia, ale i dostarczą rozrywki. Oto 5 pozycji z 2023, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

Te książki warto przeczytać - 5 najlepszych nowości wydawniczych 2023

Mikołaj Gogol mawiał: „Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.” Podobnie jest z tegorocznymi nowościami wydawniczymi. Zdjęcie: Getty Images

Lista bestsellerów książkowych 2023 na pewno jest o wiele dłuższa. W tym roku pojawiły się m.in. nowa książka Jakuba Szczęsnego, książka o zadziornym, polskim szczęściu czy niesamowity przewodnik po fantastycznym świecie zapachów. Listę bestsellerów jednak można liczyć w setkach pozycji. Wybraliśmy 5 - przeczytajcie je i dajcie znać, czy to jest słuszny wybór.

„Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver 

„Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver. Zdjęcie: Materiały prasowe/ Filia 

Inspirowana „Davidem Copperfieldem” Charlesa Dickensa, współczesna historia ubogiego chłopca z amerykańskich południowych Appalachów, nagrodzona Pulitzerem. Po zmarłym ojcu odziedziczył on rude włosy (stąd przydomek „Copperhead”, od „copper”, czyli miedź), żyje w przyczepie mieszkalnej z młodą samotną matką, która ma problemy narkotykowe. Ma jednak przymioty, takie jak niezwykły dar przetrwania, zjadliwy dowcip i znakomity zmysł obserwacji. Oczami bohatera poznajemy realia współczesnego ubóstwa z doświadczeniami opieki zastępczej, wyzyskiem czy niedomaganiem systemu edukacji. Tłumaczenie Kaja Gucio, wydawnictwo Filia.

„Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk

„Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk. Zdjęcie: Materiały prasowe/ Świat Książki 

Kontynuacja bestsellerowej powieści „Ślepnąc od świateł”, która prezentuje równie mroczne perypetie bohaterów w polskiej stolicy. Tym razem na wszystko nakłada się pandemiczny lockdown, który zamyka ludzi nie tylko w ich domach, lecz także – w głowach, w świecie indywidualnych lęków. Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni oraz bezbronni. Ale niestety ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, w końcu ruszyli po władzę. A pochód ten ma swoje nieprzyjemne konsekwencje. Wydawnictwo Świat Książki.

„Słowo humoru”, Olga Drenda

„Słowo humoru”, Olga Drenda. Zdjęcie: Materiały prasowe/Karakter 

Autorka eksploruje kwestię poczucia humoru, odpowiadając m.in. na pytanie: komu i z czego wolno się dziś śmiać? Ten intrygujący esej prowadzi czytelnika przez takie zjawiska, jak ironia, nonsens, abstrakcja, memy, stand-up czy mowa ezopowa. Wreszcie – nie brakuje refleksji nad wpływem śmiechu na zbiorowość oraz budowanie jej poczucia solidarności. Wydawnictwo: Karakter.

„Co zrobiłaby Wednesday?”, tłumaczenie Robert Waliś

„Co zrobiłaby Wednesday?”, tłumaczenie Robert Waliś. Zdjęcie: Materiały prasowe/ Albatros 

Nieoczywisty poradnik powstały z myślą o fanach Wednesday Addams – ostatnimi czasy znanej głównie jako bohaterka wielkiego hitu Netflixa. Od tej specyficznej nastolatki można się wiele nauczyć – i nie chodzi wyłącznie o sztukę wypychania zwierząt czy jeszcze mroczniejsze praktyki. Istotniejsze są choćby asertywność, umiejętność stawiania granic, a przede wszystkim – życie po swojemu i niepoddawanie się dyktatowi otoczenia. Wydawnictwo Albatros.

„Pageboy”,  Elliot Page

Zdjęcie: Materiały prasowe/ Marginesy

Liryczna i intrygująca autobiografia Elliota Page’a – znanego amerykańskiego aktora, który przeszedł tranzycję płciową. Książka porusza wiele istotnych tematów z jego życia, takich jak walka z wizerunkiem ciała, konflikty rodzinne, sekretne romanse, a przede wszystkim – wyraz siły, jaki płynie z bycia widzianym. I wreszcie: poszukiwanie siebie oraz swojego miejsca w skomplikowanym świecie. Tłumaczenie Adam Pluszka, wydawnictwo Marginesy.

Czytaj więcej