Sztuka czas start! Oto 9 najciekawszych wystaw w Polsce w 2024 roku

Rafael Santi, Józef Chełmoński, Maria Pinińska-Bereś. W 2024 roku żaden miłośnik sztuki nie będzie się w Polsce nudził. Zobacz 9 najciekawszych wystaw, które warto odwiedzić w nadchodzących miesiącach.

Sztuka czas start! Oto 9 najciekawszych wystaw w Polsce w 2024 roku

Wystaw Marii Prymaczenko i Rafaela nie można przegapić! Zdjęcie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sotheby's

Polskie wystawy 2024

Niedawno pisaliśmy o wystawach europejskich, które warto zobaczyć w 2024 roku. Jeśli więc planujesz wyjazd za granicę i lubisz sztukę, koniecznie sprawdź nasze zestawienie.

Ale nie trzeba podróżować po Europie, by w nadchodzących miesiącach zaspokoić swój głód sztuki. W Polsce również będą mieć miejsce ciekawe wydarzenia artystyczne. Jest ich całkiem sporo, dlatego wybraliśmy dziewięć wystaw, których nie można przegapić w 2024 roku.

1. „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”, Zamek Królewski w Warszawie, 5.12.2023 – 3.03.2024

Wystawa jest próbą osadzenia twórczości Jerzego Nowosielskiego w szerszym kontekście sztuki polskiej 2 poł. XX wieku. Oprócz prac Nowosielskiego zostaną pokazane prace innych artystów polskich, m.in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego czy Marii Jaremy. Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” na Zamku Królewskim w Warszawie to gratka dla miłośników twórczości Jerzego Nowosielskiego.

nowosielski

Jerzy Nowosielski, "Portret skrzypaczki", 1966. Zdjęcie: Zamek Królewski w Warszawie

2. „Olga Boznańska”, Muzeum Gdańska (Ratusz Głównego Miasta), 3.12.2023 – 16.05.2024

To pierwsza monograficzna wystawa Olgi Boznańskiej w Gdańsku. W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku zebrano ponad 50 prac genialnej artystki, ale nie tylko! Odwiedzający wystawę będą mogli również zobaczyć pamiątki po Boznańskiej, jak sztaluga, pędzle czy farby!

boznańska

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie

3. „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 22.03 – 30.06.2024

Wystawa prac jednej z najbardziej znanych ukraińskich artystek będzie ostatnią, którą zobaczymy w obecnej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pożegnalna wystawa będzie doskonałą okazją, by zobaczyć inspirowane ukraińskim folklorem prace artystki z lat 1982-94.

prymaczenko

Marija Prymaczenko, "Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie", 1994. Zdjęcie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

4. „Złote runo – sztuka Gruzji”, Muzeum Narodowe w Krakowie, 22.03 – 25.08.2024

To pierwsza w Polsce i w Europie tak obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. Zaprezentowane na niej obiekty pochodzą z różnych okresów historycznych, czasów starożytnych, średniowiecza, nowożytności, aż po awangardę artystyczną XX wieku.

gruzja

Klamra ażurowa, Gruzja, brąz, I–II w. n.e., poch. z Ghebi (rejon Oni), Simon Janashia Museum of Georgia (Georgian National Museum)

5. „Jedzenie w sztuce”, MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, 11.04.2024 – 16.03.2025

Tegoroczna odsłona cieszącego się ogromnym zainteresowaniem cyklu wystaw tematycznych koncentruje się na jedzeniu. Na wystawie zobaczymy ponad 70 prac polskich i zagranicznych twórców, które krążą wokół tematyki żywności i związanymi z nią problemami, m.in. konsumpcjonizmem, marnotrawstwem, głodem czy kryzysem humanitarnym.

6. "Surrealizm”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 10.05 – 11.08.2024

W założeniu twórców, wystawa ma zachęcić widzów do porzucenia ortodoksyjnego sposobu myślenia o surrealizmie jako historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe i potraktowanie go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego, różnorodnego. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace polskich artystów tworzących w stylistyce surrealizmu, od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

włodarski

Marek Włodarski, Czarodziej przy zielonej skale, 1930. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

7. „Maria Pinińska-Bereś. Retrospektywa”, Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 7.07 – 10.10.2024

Maria Pinińska-Bereś to jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. W swoich głośnych pracach już od lat 50. podejmowała wątki kobiecej seksualności, feminizmu i ekologii. Na wrocławskiej wystawie zobaczymy m.in. rzeźby, instalacje i performance z lat 1950-1990.

8. „Józef Chełmoński”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 27.09.2023 – 26.01.2025

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa skupi się na najczęściej podejmowanych przez Chełmońskiego wątkach: codziennym życiu wsi, naturze oraz koniach.

chelmoński

Józef Chełmoński, Babie lato, 1875. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

9. „Rafael i jego krąg”, Zamek Królewski w Warszawie, październik 2024

W grudniu 2023 roku dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie poinformował, że muzeum zakupiło rysunek Rafaela na aukcji w Sotheby’s. Na wystawie „Rafael i jego krąg” będzie można zobaczyć nie tylko wspomnianą rycinę, ale również pięć innych prac Rafaela, oraz ponad 20 dzieł jego uczniów i współpracowników.

rafael

Rafael Santi "Wojownik", ok. 1506-07. Zdjęcie: Sotheby`s

 


Czytaj więcej