Alberto Giacometti, Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, 10 lutego – 20 maja
Alberto Giacometti uznawany jest za jednego z pionierów rzeźby modernistycznej. Do najbardziej znanych prac Giacometti’ego należą rzeźby postaci o wydłużonych proporcjach i chudziutkich, patykowatych kończynach, które tworzył w latach 1945-60. Na wystawie w SMK w Kopenhadze będzie można zobaczyć nie tylko rzeźby, ale również obrazy, grafiki i rysunki Giacometti’ego.
Alberto Giacometti, "Trzy kroczące postaci męskie", 1948. Zdjęcie: smk.dk
Frans Hals, Rijksmuseum w Amsterdamie, 15 lutego – 9 czerwca
Rijksmuseum wie, jak przyciągnąć do siebie tłumy. Dokładnie rok po głośnej wystawie prac Johannesa Vermeera, muzeum pokaże 50 obrazów Fransa Halsa, będącego jednym z czołowych portrecistów holenderskich XVII wieku.
Frans Hals "Portret młodej kobiety" ("Cyganka"), 1628-30. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Roy Lichtenstein, Galeria Albertina w Wiedniu, 8 marca – 14 lipca
Będąc w Wiedniu tej wiosny warto odwiedzić Galerię Albertina, by zobaczyć wystawę prac Roya Lichtensteina, wybitnego przedstawiciela pop-artu. Na wystawie znajdzie się ponad 90 prac amerykańskiego artysty – obrazy, rzeźby, a także grafiki inspirowane komiksem i kreskówkami, z których jest najbardziej znany.
Roy Lichtenstein "Drowning Girl", 1963. Zdjęcie: MoMA
Impresjoniści, Musee d’Orsay w Paryżu, 26 marca – 14 lipca
Organizowana przez Musee d’Orsay wystawa „Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu” nie będzie kolejną przekrojową wystawą prac francuskich malarzy. W zamyśle twórców ma być odtworzeniem pierwszej wystawy impresjonistów, która miała miejsce dokładnie 150 lat temu w atelier fotografa Nadara i która na zawsze odmieniła oblicze sztuki. Możemy więc spodziewać się m.in. prac Moneta, Renoira, Morisot, Sisleya, Pissarra i Cezanne’a.
Claude Monet "Impresja. Wschód słońca", 1872. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Constantin Brâncuși, Centre Pompidou w Paryżu, 27 marca – 1 lipca
Wystawa prac Constantina Brâncuși to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości rumuńskiego rzeźbiarza. W Centre Pompidou zobaczymy blisko 200 prac artysty, w tym jego słynne abstrakcyjne rzeźby, a także liczne rysunki, materiały filmowe i dokumenty.
Constantin Brâncuși "Ptak w przestrzeni", 1932-40. Zdjęcie: guggenheim.org
Caspar David Friedrich, Alte Nationalgalerie w Berlinie, 19 kwietnia – 4 sierpnia
W 2024 mija 250 rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu w sztuce. Z tej okazji Stara Galeria Narodowa w Berlinie zorganizuje wystawę ponad 100 prac artysty, a odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć m.in. „Mnicha nad brzegiem morza” czy „Opactwo w dąbrowie”.
Caspar David Friedrich"Podróżnik po morzu chmur", 1818. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Vincent van Gogh, National Gallery w Londynie, 14 września 2024 – 19 stycznia 2025
Londyńska Galeria Narodowa obchodzi w tym roku 200-lecie swojej działalności. Instytucja chce uczcić swoje okrągłe urodziny w wielkim stylu, organizując wystawę prac Vincenta van Gogha.
Na potrzeby wystawy „Poets and Lovers”, National Gallery wypożyczy z całego świata ok. 50 obrazów oraz rysunków van Gogha, również tych, które są rzadko pokazywane publicznie.
Czy wiesz, że teraz możesz mieć własnego Van Gogha. Drukowane w 3D obrazy do złudzenia przypominają słynne oryginały
Vincent van Gogh "Słoneczniki", 1888. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Matisse, Fondation Beyeler w Riehen k. Bazylei, 28 września 2024 – 9 lutego 2025
To będzie pierwsza od 20 lat wystawa prac Matisse’a w Szwajcarii. Blisko 80 prac pochodzących z różnych muzeów Europy i Ameryki, a także prywatnych kolekcji wypełni sale Fondation Beyeler w Riehen, niedaleko Bazylei.
Marc Chagall, Galeria Albertina w Wiedniu, 28 września 2024 – 9 lutego 2025
Wystawa w wiedeńskiej Galerii Albertina zaprezentuje około 90 prac Chagalla z lat 1905-1980. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć dzieła wybitnego surrealisty z różnych okresów jego twórczości.
Marc Chagall "Das gelbe Zimmer", 1911. Zdjęcie: Fondation Beyeler / www.albertina.at