Szlakiem najpiękniejszych choinek na świecie. Te projekty zachwycają!

Dekorowanie własnej choinki w domu to już wielkie emocje i wydarzenie, do którego dni odlicza wielu z nas. A co dopiero jeśli mowa o choinkach, które zdobią największe place miast europejskich i nie tylko. Jak co roku, to popis kreatywności i dekoratorskich umiejętności, niezwykłe projekty i duże przedsięwzięcia logistyczne. Przed Wami choinki z różnych części Europy i świata, te najbardziej wyczekiwane i uznawane za najpiękniejsze. Zachwycają jednak nie tylko one, ale też ich tła - zarówno te architektoniczne, jak i te, które stworzyła natura. 

Szlakiem najpiękniejszych choinek na świecie. Te projekty zachwycają!

15 listopada w paryskiej Galerii Lafayette zainaugurowano świąteczny sezon - największa w Paryżu choinka już cieszy oczy Francuzów. Zdjęcie: Marc Piasecki / Getty Images

Już za moment miasta rozbłysną świątecznymi iluminacjami. Dekorowane są rynki i najważniejsze place. Mieszkańcy zapraszani są do wspólnego celebrowania adwentu, a uroczyste rozświetlenie tych największych choinek to nie lada wydarzenie. Magię świąt do pary z tymi okazałymi egzemplarzami choinek na centralnych placach, tworzą klimatyczne jarmarki. Dlatego zanim wyruszycie razem z nami w podróż szlakiem najpiękniejszych choinek, koniecznie sprawdźcie, które jarmarki świąteczne warto odwiedzić w tym roku.

Choinka w Wilnie (Litwa)

Mieszkańcy Wilna rok 2023 witali tańcząc wokół choinki! Zdjęcie: Yauhen Yerchak/SOPA Images/LightRocket/ Getty Images

Ubiegłoroczna choinka w Wilnie okazała się jednym z najbardziej medialnych świątecznych drzewek. Pisali o niej niemal wszyscy, a turyści tłumnie przybywali do Wilna, by móc atmosferę świąt chłonąć właśnie tu. 

Nikt nie odmawiał choince urody (zresztą autorzy wileńskich choinek doceniani są na całym świecie za pomysłowość i iście magiczne projekty), ale to bardziej cena tej imponującej instalacji stała się głównym punktem dyskusji. Miasto zapłaciło aż 250 tys. euro za wyczarowanie konstrukcji w kształcie trzypiętrowego tortu - w jej centrum usytuowano choinkę. Trzeba jednak zaznaczyć, że okazja była wyjątkowa, bo Wilno w 2023 roku świętowało swój jubileusz 700-lecia - mieszkańcy witali nowy rok, tańcząc wokół tej niezwykłej urodzinowej choinki. 

W tym roku drzewko będzie kosztowało trzy razy mniej, ale z pewnością zachwyci! Nie jest też żadną tajemnicą, że mieszkańcy Wilna jak co roku, liczą, że jodła, która pojawi się na Placu Katedralnym, znów znajdzie się w zestawieniach najpiękniejszych choinek na świecie.  

Nie musimy mówić, że najpiękniejszą ozdobą choinek są ... prezenty. Jeśli wciąż poszukujecie tych najpiękniejszych proponujemy nasze zestawienie eleganckich prezentów na Święta lub pomysły na prezenty świąteczne dla miłośników designu, sztuki i urządzania wnętrz.

Choinka na Rockefeller Center (Nowy Jork)

Tak choinka ustawiona na Rockefeller Center prezentowała się w ubiegłym roku. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.rockefellercenter.com

Już za moment na Rockefeller Center rozbłyśnie świąteczne drzewko, a raczej ogromne drzewo! Najbardziej kultowa choinka na świecie przybyła na śródmieścia Manhattanu dokładnie 11 listopada. Ma 24 m wysokości, waży 12 ton i jak zawsze - to świerk norweski. 

Od trzech dekad wyborem tego najsłynniejszego świątecznego drzewka zajmuje się Erik Pauze - główny ogrodnik Rockefeller Center. Jego rola w corocznych poszukiwaniach, pielęgnacji i transporcie choinki jest olbrzymia. Za każdym razem wybiera jednak świerk norweski. Powód? To choinki osiągające imponujące rozmiary, a ich gałęzie idealnie radzą sobie z ciężarem świateł i ozdób, a trzeba przyznać, że to ciężar konkretny.

Tegoroczna choinka rozbłyśnie aż 50 tys. ledowych lampek rozciągających się na ok. 8-kilometrowej girlandzie. Jej szczyt ozdobi zaprojektowana przez architekta Daniela Libeskinda w 2018 roku trójwymiarowa gwiazda Swarovski, która waży ponad 400 kg i posiada 70 szpiców, pokrytych 3 milionami kryształów. Ceremonia zapalenia światełek na choince odbędzie się 29 listopada o godzinie 20 podczas transmitowanej imprezy, której gospodarzem będzie Kelly Clarkson, a wydarzenie uświetni udział artystów i celebrytów.

Paryska choinka w Lafayette (Francja)

Choinka w Galerii Lafayette już stoi! To zawsze jedna z najbardziej wyczekiwanych choinek świątecznych w całej Francji. Zdjęcie: Getty Images

Galeries Lafayette Paris Haussmann to prestiżowe, otwarte po raz pierwszy w 1894 roku, francuskie domy towarowe zlokalizowane w Paryżu przy Boulevard Haussmann. Znane są na całym świecie, nie tylko z luksusowego asortymentu, ale też architektonicznej elegancji. Główne budynki Galeries Lafayette Paris obejmują trzy sklepy: Lafayette Coupole, Lafayette Homme i Lafayette Maison. Coupole to charakterystyczna kopuła, która stanowi część pejzażu Paryża, a także jest miejscem, gdzie organizowane są różne wydarzenia i prezentacje, a także podziwiane są co roku świąteczne dekoracje z choinką w roli głównej - to już tradycja, z powodzeniem kontynuowana od 1976 roku.

Tegoroczna odsłona choinki to urzeczywistnienie wizji francuskiego projektanta mody - Charlesa de Vilmorina. Twórca znany jest z kreatywności, odwagi w eksperymentowaniu z formami i kolorami, a także z wykorzystywania nietypowych materiałów.

Inspiracją dla stworzenia projektu tegorocznej choinki były wspomnienia Vilmorina z dzieciństwa. Projektant przywołał jedną z Wigilii, którą spędzał z rodziną. Nagle, podczas świątecznego wieczoru zgasły wszystkie światła, awaria prądu zanurzyła całą rodzinę w totalnej ciemności. Jednak wujek stworzył wtedy tak jasny pokaz, że oświetlił nie tylko choinkę, ale cały pokój. Zabawa światłem podczas tamtej niezapomnianej Wigilii stała się fundamentem wizji Charlesa de Vilmorina, który postanowił zredefiniować tradycyjną choinkę. Poniżej możecie zobaczyć to arcydzieło zainstalowane w paryskiej galerii.

Choinka w Rio de Janeiro (Brazylia)

W Rio de Janeiro słynna choinka zimowa znana jest jako Choinka nad Laguną. Zdjęcie: Getty Images

"Pływająca" choinka w Rio de Janeiro zyskała międzynarodową sławę, a jej coroczne odsłony są prawdziwymi popisami kreatywności. A wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy  Rio de Janeiro postanowiło odejść od konwencji i wybrać zupełnie nowatorską lokalizację dla swojej choinki bożonarodzeniowej - od tamtej pory świąteczne drzewko pojawia się co roku na Lagoa Rodrigo de Freitas, jeziorze oddzielającym Ipanemę od Jardim Botanicao.

Debiut choinki w takim miejscu był ekstremalnym, spektakularnym wydarzeniem i nadal takim pozostaje! Na przestrzeni lat pływająca choinka stała się symbolem kreatywności i radości, odzwierciedlając kulturę miasta, pełną życia i dynamiki.

Choinka w Watykanie

Tak prezentował się Plac Św. Piotra podczas świąt w ubiegłym roku. Zdjęcie: Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images

Na Placu św. Piotra w Rzymie w tym roku będzie można podziwiać 25-metrową jodłę, która pokonała kawał drogi! Transportowano ją najpierw helikopterem, a póżniej tirem. Cała podróż rozpoczęła się od alpejskiej wioski Macra w Piemoncie. 

Tegoroczne drzewko ozdobią m.in. tysiące kwiatów – szarotek alpejskich, charakterystycznych dla miejsca, z którego pochodzi choinka. Już podkreśla się, że tegoroczna choinka będzie różnić się od odsłon z poprzednich lat - ozdoby wykonane będą w duchu encykliki papieża Franciszka dotyczącej ekologii. W tym duchu zdecydowano także, by po świętach choinkę wykorzystać do produkcji zabawek, które później dzieciom przekaże Caritas. 

Choince, jak co roku, towarzyszyć będzie także szopka bożonarodzeniowa. Zarówno stawianie choinki, jak i szopki na Placu Św. Piotra, zainaugurował papież Jan Paweł II w 1982 roku. Tegoroczna szopka będzie nawiązaniem do pierwszego żywego żłobka, który po raz pierwszy powstał 800 lat temu z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu. Na miejscu już trwają prace rzemieślnicze, a konstrukcję zaprojektował Francesco Artese, mistrz sztuki szopkarskiej. Uroczyste odsłonięcie szopki bożonarodzeniowej i rozświetlenie choinki zaplanowano na 9 grudnia.

Choinka w Gdańsku

Za organizację "Gdańskiej Choinki" i oprawę artystyczną tego wydarzenia odpowiada każdego roku Gdański Archipelag Kultury we współpracy z Fundacją Gdańskiej Choinki. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.gdansk.pl

Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie świeczek na gdańskiej choince odbyło się w grudniu 1989 roku - było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Jego pomysłodawcą i inicjatorem w Gdańsku był Zbigniew Stan Strychacki, gdańszczanin obecnie mieszkający w Nowym Jorku, założyciel Fundacji Choinki Gdańskiej. Od tamtej pory "Gdańska Choinka" to wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5 grudnia od ponad 30 lat. 

Każdego roku zachwycająca jest jednak nie tylko choinka, ale też jej lokalizacja - w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska, na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Świąteczną wyprawę do Gdańska warto połączyć ze zwiedzaniem - zapraszamy do naszego miniprzewodnika z punktami na mapie tego miasta, których nie można pominąć!

Choinka w Gubbio (Włochy)

Choinkowa instalacja w Gubbio jest ogromna i widowiskowa, to jedna z najbardziej spektakularnych dekoracji świątecznych we Włoszech. Zdjęcie: Getty Images

Gubbio to położone między Florencją a Rzymem, średniowieczne miasteczko zamieszkiwane przez mniej niż 40 000 mieszkańców. Znajduje się na niewielkim pasie ziemi w cieniu lokalnej góry Monte Ingino w regionie Umbria.

To właśnie tu, od 1981 roku, na zboczach góry Ingino, dzięki ułożeniu świetlnych girland w kształt choinki - podziwiać można największą na świecie choinkę (ma aż 750 metrów wysokości!). Ta tradycja do małego miasteczka przyciąga tłumy turystów, które co roku w okresie świątecznym mogą liczyć na prawdziwe, świetlne widowisko, mieniące się feerią barw. 

Instalację tworzy: 300 zielonych świateł, które odtwarzają na zboczu góry kształt choinki i 400 migających żarówek w kolorach niebieskim, żółtym, czerwonym i białym. Na szczycie umieszczana jest zawsze gwiazda, która zdobi szczyt góry.

Choinka w Krakowie 

Choinka na krakowskim rynku w 2022 roku zachwyciła mieszkańców i turystów. Zdjęcie: NurPhoto / Getty Images

Największa i najbardziej dostojna krakowska choinka tradycyjnie stanie na Rynku Głównym. Będzie to 15-metrowe drzewko, a uroczyste rozświetlenie choinki zaplanowano na 2 grudnia.

Podziwiana jest co roku nie tylko krakowska choinka, ale też jarmark bożonarodzeniowy. Niedawno amerykańska stacja CNN przygotowała ranking najpiękniejszych jarmarków świątecznych na świecie - za tworzenie wyjątkowego klimatu podczas tego wydarzenia wyróżniono właśnie Kraków - obok Wiednia, Bazylei, Strasburga, Brukseli, Florencji, Budapesztu i Berlina. Na tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie można wybrać się w dniach od 24 listopada do 1 stycznia. Warto tu jednak zwiedzić także inne miejsca - oto kilka naszych propozycji, jak spędzić magiczny weekend w Krakowie. 

Choinka w Strasburgu (Francja)

Strasburg słynie z urokliwej starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. A Plac Klebera, gdzie co roku stawiana jest choinka, dodaje jeszcze większego uroku tej historycznej części miasta. Zdjęcie: Getty Images

Strasburg uznawany jest za stolicę Bożego Narodzenia, a jego świąteczna choinka na placu Klebera jest jedną z najważniejszych w Europie. Co roku na tutejszy jarmark bożonarodzeniowy z niecierpliwością czekają zarówno mieszkańcy, jak i turyści z całego świata. Ogromna choinka bożonarodzeniowa wznosząca się dumnie na placu Klebera jest szczególną ozdobą każdych świąt. 

Każdego roku starannie wybiera ją zespół Krajowego Urzędu Leśnego i Miasto Strasburg. Zazwyczaj to drzewko sięgające nawet 30 metrów. W tym roku ścięto 70-letni okaz o wysokości prawie 29 metrów, w państwowym lesie Bousson, w Saint-Sauveur (Lorraine). 

Choinka w Pradze

Tak prezentowała się choinka w Pradze w minionym roku. Zdjęcie:Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Rynek w Pradze prezentuje się przepięknie w świątecznej szacie, co roku zachwyca także tutejsza choinka. Tym razem będzie można tu zobaczyć 27-metrowy świerk, uprawiany na prywatnej ziemi niedaleko miasta Mimoň. Został wybrany spośród niemal 40 choinek zgłoszonych do corocznego konkursu "Hledá se strom", czyli "Szukamy drzewa". Drzewko do Pragi zostanie przewiezione nocą z 27 na 28 listopada. Wyczekiwana ceremonia zapalenia świateł na Starym Rynku jest zaplanowana na sobotę 2 grudnia.

Te choinki, które za moment rozbłysną tysiącami lampek w dużych miastach robią oczywiście wrażenie, ale te w naszych domach, które dekorujemy sami - też mogą być pięknymi świątecznymi drzewkami. Jak je ubrać i co dziś podpowiadają nam trendy? Zapraszamy po garść inspiracji.


Czytaj więcej