Sypialnia w skandynawskim stylu. Jak ją urządzić krok po kroku?

Minimalistyczny design, jasne kolory naturalne materiały oraz funkcjonalna i dobrze zorganizowana przestrzeń. Tak w kilku słowach można by opisać sypialnię urządzaną w skandynawskim stylu. Dodajmy do tego ciepły akcenty takie jak poduszki i pledy i mamy przepis na przytulne wnętrze w stylu hygge. 

Sypialnia w skandynawskim stylu. Jak ją urządzić krok po kroku?

Sypialnia w stylu skandynawskim musi być przede wszystkim dobrze przemyślaną i funkcjonalną przestrzenią. Podstawowe barwy stylu skandynawskiego to biel, kolory naturalnego drewna, delikatny beż oraz jasna szarość. Zdjęcie: Getty Images

Aby stworzyć skandynawską sypialnię, wybierz jasną paletę kolorów, minimalna ilość dodatków oraz  meble o czystych, prostych liniach. Użyj we wnętrzu naturalnych materiałów, takich jak drewno i len. Dołącz przytulne elementy: miękkie tekstylia, dywanik z owczej skóry i dzianinowy koc. 

Niezbędne elementy wystroju sypialni w skandynawskim stylu 

Potrzeba funkcjonalności to podstawa skandynawskiego designu, która stanowiła odpowiedź na wymagający klimat Europy Północnej. W tym regionie ludzie nauczyli się stawiać użyteczność ponad nadmierne przywiązanie do ozdabiania. Co dało początek czystej i minimalistycznej estetyce, definiującej istotę skandynawskiego stylu. 

Co ciekawe, nacisk na funkcjonalność rezonuje z podstawowymi zasadami Bauhausu, który miał znaczący wpływ na skandynawską architekturę. W rezultacie skandynawski design harmonijnie łączy: użyteczność, elegancję i głębokie połączenie ze światem przyrody, tworząc piękne i wyjątkowe spójne przestrzenie.

Skandynawski wystrój, zdobył ogromną popularność na całym świecie, zachwycając ludzi swoimi ponadczasowymi elementami i nieprzemijającym stylem, ceniony za prostotę, praktyczność i silne połączeniem z naturą. 

Kojący klimat sypialni w stylu skandynawskim 

Doskonałą równowagę, ale i przytulną atmosferę w sypialni stworzy dywan z bydlęcej lub owczej skóry, które dodadzą odrobinę modnego stylu do skandynawskiej sypialni. Natychmiastowo zbuduje to klimat i nada ton przestrzeni. Wizualny kontrast, łącząc się z białymi i szarymi prześcieradłami lnianymi, stworzy idealne połączenie elegancji i przytulności.

Warto rozważyć ustawienie prostego łóżka wykończonego minimalistycznym zagłówkiem - nic zbyt wyrazistego, po prostu czysta funkcjonalność i styl. Zdjęcie: Getty Images 

Styl skandynawski uwielbia drewniane, naturalne elementy i proste formy. Łóżko lub zagłówek z neutralnego drewna to fantastyczny wybór dla skandynawskiego sanktuarium relaksu. Mebel emanuje naturalną przytulnością, jednocześnie zachowując minimalistyczną i elegancką estetykę. A pasujące szafki nocne, które będę współgrały z łóżkiem pomogą stworzyć harmonijny i zrównoważony charakter.  Połączenie kremowego prześcieradła, poszewek zrobionych z naturalnego lnu w kolorze kobaltu lub beżowej kapy pomoże wykrywać atmosferę spokoju, tworząc idealną harmonię piękna natury i eleganckiego designu. 

Nie zapomnij o meblach z połowy XX wieku - są one nieodłączną częścią wielu skandynawskich wnętrz! Ich czyste linie i elegancki wygląd doskonale współgrają z minimalistyczną estetyką. Możesz łatwo wprowadzić urok stylu z połowy wieku do swojej sypialni poprzez elegancką szafkę nocną, stylowe łóżko lub designerską komodę. Chodzi o stworzenie przestrzeni, która bez wysiłku emanuje nowoczesnością, ale z zaznacza także ponadczasowy styl, któremu nie straszny upływający czas . 

Oświetlenie w sypialni w skandynawskim stylu

W sypialni utrzymanej w stylu skandynawskim kluczowym elementem jest osiągnięcie doskonałej równowagi między przytulnymi teksturami, a minimalistyczną przestrzenią. Aby stworzyć kojącą, a jednocześnie elegancką atmosferę, warto umieścić efektowne oświetlenia nad łóżkiem. Stanowi to nowoczesną i stylową alternatywę dla tradycyjnych żyrandoli, doskonale wpisującą się w estetykę skandynawską.

Aby osiągnąć ten wyrafinowany skandynawski wystrój, wybierz lampy wiszące o wzorze przypominającym papierową latarnię lub zdecyduj się na stonowane odcienie w formie lamp w stylu globu. Te oprawy oświetleniowe nadadzą twojej przestrzeni ciepła i zachęcającego światła, poprawiając ogólną atmosferę.

Inspiracji można szukać także w kultowych modelach lamp, takich jak: PH, Karczoch czy Snowball, zaprojektowanych przez duńskiego architekta Poula Henningsena w latach dwudziestych. Te śmiałe, a jednocześnie elegancko minimalistyczne projekty dostarczą jasne i skoncentrowane źródło światła, idealne do zawieszenia na drewnianym stropie. 

Uzupełnij wystrój pięknymi roślinami doniczkowymi oraz kwiatami, aby dodać odrobinę naturalnej świeżości, ale także oczyścić powietrze i wykreować relaksujący nastrój. 

Najlepsze kolory ścian do sypialni inspirowanych skandynawskim stylem 

Styl skandynawski uwielbia wykorzystywanie ponadczasowych neutralnych kolorów, takich jak: czerń, biel, brąz i beż, a ściany w kontrastowym kolorze, na przykład tej w kolorze butelkowej zieleni, która z pewnością przyciągnie uwagę. W rzeczywistości większość z nas marzy o sypialni, która jest piękna i jednocześnie ciemna, aby stworzyć idealną, przytulną atmosferę.

Sypialnia w stylu skandynawskim to stonowane barwy nawiązujące do naturalnych odcieni inspirowanych naturą. Zdjęcie: Getty Images 

Kluczowym elementem osiągnięcia tego wyglądu jest równowaga. Upewnij się, że łóżko i pozostałe ściany są w jaśniejszych odcieniach, takich jak elegancki beż lub klasyczna biel. Dzięki temu sypialnia nie stanie się mroczną jaskinią, a idealnym miejscem relaksu, które łączy w sobie świeżość i elegancję. 

Całość wystroju uzupełnią miękkie tekstylia takie jak kapa na łóżko, poduszki czy rośliny w doniczkach. Dla wzmocnienia tego efektu, ale także by poziom luksusu podnieść o szczebelek wyżej, warto wieczorem zapalić aromatyczne świece. Ich zapach może podnieść nastrój, obniżyć poziom stresu i poprawić jakość snu.

 Od ciepłych drewnianych elementów i dywanów po relaksujące światło świec i obfitość roślin - skandynawskie projekty sypialni, ogniskują jak w soczewce,  prawdziwą esencję życia w stylu hygge.


Czytaj więcej