Real Albergo dei Poveri w Neapolu ma stać się turystyczną wizytówką Włoch. Wcześniej był tu szpital i przytułek

Już na początku 2023 roku, kiedy rysowano przyszłość Real Albergo dei Poveri w Neapolu (imponującej XVIII-wiecznej budowli, jednej z największych w Europie z tego okresu), podkreślano, że planowana renowacja obiektu będzie projektem imponującym, który do Neapolu ściągnie turystów z całego świata. W budynkach dawnego szpitala i przytułku ma powstać gigantyczne centrum kultury i sztuki. Kompleks będzie obejmować m.in. siedzibę muzeum poświęconego Pompejom.

 Real Albergo dei Poveri w Neapolu ma stać się turystyczną wizytówką Włoch. Wcześniej był tu szpital i przytułek

Wizualizacja części budynku, w którym powstanie biblioteka. Zdjęcie: ABDR

Projekt studia ABDR

Projekt przekształcenia historycznych budynków w nowoczesne centrum opracowuje rzymskie studio architektoniczne ABDR Architetti Associati. W portfolio pracowni figuruje już wiele ważnych publicznych zamówień, m.in.: renowacja Palazzo delle Esposizioni w Rzymie (2007), projekt Teatro dell’Opera we Florencji (2011), stacji kolejowej Tiburtina w Rzymie (2011), renowacja Muzeum Archeologicznego Narodowego w Reggio Calabria (2017), projekt Teatru Margherita w Bari (2018).

Renowacja Albergo dei Poveri to projekt wpisany w plan kulturalnego renesansu Neapolu. Albergo dei Poveri jest jednym z największych budynków w Europie i jego renowację Neapol traktuje jako kluczowy proces w odnowieniu dziedzictwa kulturowego miasta. 

Renowacja Albergo dei Poveri jest też symbolem zmian, jakie zachodzą w Neapolu, który w ostatnich latach aspiruje do tego, by stać się jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych we Włoszech. Zakończenie prac renowacyjnych Albergo dei Poveri planowane jest na rok 2026.

Albergo dei Poveri jest jednym z największych historycznych budynków w Europie. Wizualizacja: ABDR 

Imponujący budynek z XVIII wieku

Real Albergo dei Poveri  jest jednym z największych budynków w Europie, z fasadą o długości ponad 350 metrów. Został zbudowany w XVIII wieku z inicjatywy króla Karola III Burbona jako schronisko dla biednych, sierot i żebraków. 

Po renowacji budynek ma stać się prawdziwą wizytówką nie tylko Neapolu, ale całych Włoch. Znajdą się w nim: archiwa i czytelnie Biblioteki Narodowej, biura i przestrzenie wystawowe oraz konferencyjne Urzędu Miasta Neapolu, przestrzenie handlowe i gastronomiczne, oddział Muzeum Archeologicznego w Neapolu, wielofunkcyjne przestrzenie spotkań, sale i biura administracyjne Uniwersytetu Federico II oraz internat z 180 miejscami noclegowymi dla studentów.

Wizualizacja: ABDR 

Filia Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu 

Projekt renowacji Albergo dei Poveri autorstwa studia ABDR, umożliwi istniejącemu Narodowemu Muzeum Archeologicznemu prezentację artefaktów związanych z Pompejami i Herkulanum - będzie na to pozwalało nowe, odpowiednio dostosowane miejsce do eksponowania cennych zbiorów Muzeum. Dla filii Narodowego Muzeum Archeologicznego w projekcie zaplanowano powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych.

Zobacz też:

Czytaj więcej