Pocztowa 19 - magiczny adres do odkrycia w Szczecinie. Miejsce, które powstało z miłości do kamienic i książek

Kamieniczna księgarnia z oryginalnym wystrojem sklepu z 1904 roku to jedno z tych miejsc na mapie Szczecina, które w ciągu zaledwie czterech lat stało się rozpoznawalnym symbolem miasta. Lokal w kamienicy przy Pocztowej 19 był zapomnianym sklepem mięsnym, dopiero Monika Szymanik wraz z mężem Konradem stworzyli tu inspirujące miejsce spotkań, z kawiarnią i księgarnią. Za moment (25 kwietnia) unikatowa przestrzeń zamieni się w prawdopodobnie najmniejszą księgarnię kameralną w Polsce. Nie będzie już kawy, ale zdecydowanie więcej miejsca dla książek. Otwarciu w nowej odsłonie potowarzyszą spotkania z autorami książek i wyprzedaż wyjątkowych przedmiotów kawiarnianych.

 Pocztowa 19 - magiczny adres do odkrycia w Szczecinie. Miejsce, które powstało z miłości do kamienic i książek

Kamienica w lesie - Pocztowa 19 w Szczecinie. Zdjęcie po lewej: Agnieszka Kowalik Fotografia. Zdjęcie po prawej: Monika Szymanik

Monika Szymanik to szczecinianka z wyboru już od 20 lat. Z tym miastem połączyła ją wyjątkowa więź, wędruje po stareńkim Szczecinie, odkrywając piękno i historię kamienic. Autorka kilku albumów o kamienicznej historii Szczecina, przekonuje (nie tylko szczecinian), że wcale nie potrzeba dalekich podróży, by poczuć się jak Kolumb odkrywający swoją Amerykę. Przygoda czeka tuż za rogiem. I na Pocztowej 19 w Szczecinie też i to już od 4 lat. 

To właśnie tu Monika stworzyła miejsce z miłości do książek i kamienic. 

Monika z mężem Konradem w Kamienicy w lesie - Pocztowa 19. Zdjęcie: Agnieszka Kowalik Fotografia

Czy innych też fascynują kamienice?

Monika, z wykształcenia nauczycielka języka niemieckiego, po urlopie macierzyńskim mogła wrócić do szkoły, ale po cichu marzyła, by wydać album o szczecińskich kamienicach. Przedwojenne budownictwo Szczecina zafascynowało ją jeszcze kiedy wraz z mężem mieszkała w jednej z najpiękniejszych szczecińskich kamienic przy ul. św. Wojciecha. Tych uczuć i fascynacji kamienicznymi historiami miasta nie zmieniła późniejsza przeprowadzka do przedwojennego domu w lesie pod Szczecinem. O kamienicach chciała światu powiedzieć coś więcej. 

- Pewnego dnia oznajmiłam mężowi zupełnie poważnie, że wydam album o szczecińskich kamienicach. Powiedział, że daje mi rok i jeśli albumu nie zobaczy, to wracam na etat, bo kredyt na nasz nowy-stary dom w lesie sam się nie spłaci — wspomina Monika.

Ta presja czasu okazała się najlepszym motorem napędowym. Pierwszym krokiem do celu było… założenie profilu na Instagramie @kamienica_w_lesie. - W nietypowym zestawieniu słów połączyłam swoje dwa ukochane światy - fascynację kamienicami i mój dom w lesie - opowiada Monika. 

W mediach społecznościowych przyszła autorka albumu chciała zobaczyć, czy tematyka, która tak bardzo pochłonęła ją, może być atrakcyjna także dla innych. Udostępniała kolejne zdjęcia ze swoich kamienicznych wędrówek, odkrywając niezwykłe miejsca w Szczecinie i ich historie. - Nie sądziłam, że w bardzo krótkim czasie zacznę docierać do wielu sympatyków kamienic, nie tylko szczecińskich, ale też w ogóle w całej Polsce - mówi Monika. 

Kolejne publikacje na Instagramie stały się idealnym wsadem do albumu, który planowała. Tak powstała książka: ”Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki". Tworzą ją historie opowiadane zdjęciami intrygujących detali kamienic i tajemnice, które kryją wnętrza budynków stareńkiego Szczecina. Premiera albumu odbyła się w zabytkowej auli Zespołu Szkół nr 8 przy ulicy 3 Maja 1a w dawnym kasynie oficerskim zbudowanym w 1867.

- Po tej bardzo ciepło przyjętej premierze, po spotkaniach z wieloma sympatykami kamienicznych historii, pierwszy raz pomyślałam o takim miejscu, w którym ta opowieść mogłaby dalej się toczyć. O miejscu spotkań, gdzie łączyliby się szczecińscy autorzy książek i czytelnicy, fascynaci kamienic i literatury w ogóle - wspomina Monika.

Później wszystko zadziało się już szybko. Dokładnie dwa tygodnie po premierze zobaczyła opuszczony lokal przy Pocztowej 19. - Kiedyś był tu sklep mięsny, potem w latach 80. papierniczy. Przez zakurzoną witrynę widać było przedwojenną posadzkę, moją uwagę przykuły też przepiękne secesyjne odrzwia. I tak zaczęła się historia naszej małej księgarni - mówi Monika. 

Kamienica w lesie - Pocztowa 19

Lokal w kamienicy przy Pocztowej 19 zachwyca unikatowym wnętrzem w klasycznym wydaniu vintage. Podczas remontu, pod obskrobywanym tynkiem ukryły się przedwojenne płytki z fryzem holenderskim. - Te stareńkie płytki, które odkryliśmy podczas remontu to dla mnie absolutnie największy skarb, jaki tu mamy. Związany nierozłącznie z ludzkimi historiami. Tu jak w soczewce skupia się wszystko to, czego szukam na kamienicznych ulicach Szczecina. Ten przedwojenny sklep z 1904 roku opowiada przedwojenną, powojenną i dzisiejszą historię Szczecina. Ale i słucha wszystkich kamienicznych opowieści, które przychodzą tu razem z naszymi gośćmi, także z innych miast - opowiada Monika. 

Pocztowa 19 stała się celem turystycznym, klimat niewielkiego lokalu przyciąga do Szczecina wiele osób. Ostatnio w Kamienicy w lesie niespodziewanie pojawiła się aktorka Anna Mucha, grała spektakl w Szczecinie i jednym z miejsc, które koniecznie chciała tu zobaczyć była właśnie księgarnia przy Pocztowej 19. - Dzięki takim odwiedzinom wyrastają nam skrzydła, cieszymy się, że przestrzeń kamieniczna, której daliśmy drugie życie, stała się tak rozpoznawalna i chętnie odwiedzana - mówi Monika. 

Dla Kasi Huzar-Czub

Przez 4 lata próg Kamienicy w lesie przekroczyło wiele pisarek i pisarzy. Wśród nich Kasia Huzar-Czub, autorka wyjątkowych publikacji dla najmłodszych. - Kasia zmarła, zdecydowanie przedwcześnie, a towarzyszyła mi od początku na mojej księgarnianej drodze, to właśnie z nią odbyło się pierwsze spotkanie autorskie na Pocztowej 19 w maju 2020 roku. Pamiętam dokładnie o czym wtedy rozmawiałyśmy. Martwiłam się, czy otwarci w głębokiej pandemii przetrwamy. Ale uśmiechnięta Kasia nie miała wątpliwości, że przetrwamy. Dlatego dziś moim marzeniem jest, aby przetrwała pamięć o Niej. A mając księgarnię kameralną ze szczecińskimi książkami może to wybrzmieć najlepiej.   Zmieniamy więc naszą dotychczasową księgarnię z ofertą kawiarnianą na księgarnię kameralną ze szczecińskimi książkami z autografem - mówi Monika. 

Kasia Huzar-Czub na spotkaniu autorskim w Kamienicy w lesie. Zdjęcie: Monika Szymanik

Księgarnia kameralna 

Od kilku tygodni na Pocztowej 19 trwają intensywne przygotowania do otwarcia Kamienicy w lesie w nowej odsłonie, od 25 kwietnia w klimatycznym i niewielkim lokalu działać będzie księgarnia kameralna zorganizowana na zaledwie 22 metrach kwadratowych - będzie to prawdopodobnie najmniejsza księgarnia w Polsce.

W byłym sklepie z 1904 roku nie tylko będzie można nabyć książki, ale też przenieść się w czasie - to gwarantuje przepięknie odrestaurowana przestrzeń wypełniona przedwojennymi meblami przywiezionymi z Torunia - skarbami, które Monika odziedziczyła po pradziadkach. 

W Kamienicy w lesie od teraz najważniejsze mają być książki lokalnych pisarzy. Otwarcie w nowej odsłonie zaplanowano jako trzydniowy cykl spotkań z autorami. - Światowy Dzień Książki, który obchodzony jest 23 kwietnia, my będziemy świętować od 25 kwietnia, czekając na wszystkich w niezwykłym literackim towarzystwie. Przez cały ten czas będę na pokładzie księgarni z moimi kamienicznymi albumami i chętnie opowiem wszystkim o tym miejscu i oczywiście o nowych stareńkich przedmiotach, które tu się znajdą - zaprasza Monika, autorka kilku albumów kamienicznych i właścicielka szczecińskiej księgarni kameralnej Kamienica w Lesie - Pocztowa 19.

Progam spotkań w Kamienicy w Lesie w Szczecinie 25-27 kwietnia:

25 kwietnia w czwartek:

  • 14.00 Ewelina Kowalczyk-Kurzaj autorka "Kołysanek" z Natuli 
  • 16.30 Monika Wilczyńska autorka książki dla dzieci "Zamkowe opowieści duszka Bogusia"
  • 16.30 Przemysław Kowalewski autor trzech kapitalnych kryminałów szczecińskich z których pierwszy "Kozioł" został nominowany do debiutu kryminalnego roku

26 kwietnia w piątek:

  • 15.00 Aleksandra Brambor-Rutkowska redaktorka naczelna wydawnictwa Natuli i autorka pierwszych książek dla najmłodszych
  • 15.30 Leszek Herman autor 8 powieści z słynnym "Sedinum" na czele, 
  • 17.00 Katarzyna Marciszewska po raz pierwszy na Pocztowej 19! Premierowo z kryminałem, dziejącym się w Szczecinie "Owieczka"
  • 18.00 Marcin Grzelak ze swoją najnowszą książką "Beksa", która poruszyła Szczecin

27 kwietnia w sobotę:

  • 10.00 Inga Iwasiów podpisze najnowszą książkę "Widok z okna w podróży służbowej", a także "Późne życie" książkę, która została w zeszłym roku uznana za jedną z 10 najważniejszych książek wydanych w ubiegłym roku w Polsce, 
  • 14.00 Przemysław Cichowlas "Zakręcony włoski" autor niezwykłego podręcznika do nauki języka włoskiego, 
  • 16.00 Konrad Pawicki i Irena Naumowicz autorzy książki dla dzieci i nie tylko "Horropery"

Podczas otwarcia w sobotę w Kamienicy w lesie pojawią się także zaprzyjaźnieni księgarze:

  • 10.00-11.00 Gabriel Augustyn 
  • 11.00-13.00 Krzysztof Lichtblau znany jako "Pan od książek" 
  • 14.30-16.30 Marzena Łopatkiewicz z księgarni "Mandala"

Podczas spotkań autorskich w przestrzeniach nowej kameralnej księgarni będzie odbywać się wyprzedaż części kawiarnianej. Przez te cztery kawiarniane lata nazbierało się na Pocztowej 19 mnóstwo pięknych przedmiotów użytkowych, które w dniach 25-27 kwietnia będzie można nabyć.

 

Polecamy także:


Czytaj więcej