Pelargonia angielska a inne odmiany pelargonii
Pelargonia wielkokwiatowa nazywana też angielską lub królewską pochodzi z Afryki, ale największą popularność zyskała w XVIII-wiecznej Anglii. To właśnie wtedy rozpoczęto proces jej uszlachetniania, w wyniku którego powstało mnóstwo dekoracyjnych odmian. Niestety, większość z nich dziś już jest nieznana lub zapomniana.
Pelargonia angielska nie jest tak popularna jak pelargonia rabatowa czy bluszczolistna, ale w ostatnim czasie można zauważyć, że coraz częściej pojawia się w polskich domach. Nic dziwnego, jej duże, pięknie wybarwione kwiaty doskonale ożywiają i ozdabiają wnętrza.
Warto zaznaczyć, że pelargonia angielska jest rośliną dość delikatną i wrażliwą na niskie temperatury, dlatego najczęściej trzymana jest w pomieszczeniach. Jej kuzynki, bluszczolistna i rabatowa, są bardziej odporne na czynniki pogodowe, dlatego świetnie sprawdzają się w roli pelargonii na balkon.
Pelargonia angielska kwitnie od maja do października, więc całkiem długo. Kwiaty pelargonii królewskiej są znacznie okazalsze niż kwiaty innych odmian. Ponadto charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką i imponującą ilością odcieni. Płatki mogą przybierać barwę białą, różową, czerwoną czy bordową, często są one dwukolorowe. Zdarzają się też odmiany nakrapiane. Decydując się na pelargonię angielską, z pewnością się nie zawiedziemy.
Pelargonia angielska – pielęgnacja
Jak dbać o pelargonię angielską? Roślina może być kapryśna, ale jeśli będziemy systematycznie ją nawadniać i zapewnimy wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się nam pięknym wzrostem i obfitym kwitnieniem.
Stanowisko dla pelargonii angielskiej powinno być jasne i dobrze nasłonecznione. Pelargonia lubi słońce, dlatego doskonale nadaje się na parapet południowy. Gdy na zewnątrz zrobi się ciepło, można ją również wystawić na balkon lub taras, ale wtedy dobrze jest ustawić doniczkę w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu.
Pelargonia angielska jest wrażliwa na zimno, dlatego preferuje temperaturę pokojową. Jeśli trzymamy doniczkę z rośliną na balkonie, należy ją przenieść do środka w połowie października, przed pierwszymi przymrozkami. Najlepsza temperatura dla pelargonii angielskiej to 10-12 stopni, ale zniesie też nieco cieplejsze temperatury.
Podlewanie pelargonii angielskiej powinno być częste i regularne, zwłaszcza latem. Preferuje lekko wilgotne podłoże, ale jej przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Warto jest więc posadzić roślinę w doniczce z otworami drenażowymi, które zapobiegną zaleganiu w ziemi nadmiaru wody.
Pelargonia angielska potrzebuje też regularnego nawożenia. Pelargonia jest dość żarłoczna, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Jeśli chcemy, by roślina obficie i długo kwitła, warto w okresie wegetacyjnym zasilać ją nawozem do roślin kwitnących lub pelargonii. Kwitnieniu sprzyja też regularne usuwanie przekwitłych kwiatów.