Paryskie 80-metrowe wnętrze projektu Maxime Bousquet. Pomysł polegał na stworzeniu przestrzeni, która mogłaby znajdować się tu w przeszłości

Gdy zaniedbane mieszkanie kupili obecni właściciele, wnętrze było bardzo skromne, bez porządnej łazienki i kuchni. Pomysł na projekt polegał na stworzeniu przestrzeni, która mogłaby znajdować się tu w przeszłości. „Rozpoczęliśmy długie prace remontowe, by zmienić funkcje pomieszczeń. Odnowiliśmy wszystko od podłogi do sufitu. Chcieliśmy otworzyć przestrzeń i stworzyć komfortowe wnętrze do codziennego życia", mówi o początkach projektu Maxime Bousquet.

Zdjęcia James Nelson
Paryskie 80-metrowe wnętrze projektu Maxime Bousquet. Pomysł polegał na stworzeniu przestrzeni, która mogłaby znajdować się tu w przeszłości

Mieszkanie w 8. dzielnicy, na 1. piętrze haussmannowskiej kamienicy, w której niegdyś mieścił się hotel, a samo mieszkanie zamieszkiwała kurtyzana. Przez lata miejsce było opuszczone, teraz na nowo tworzy się jego historia. Zdjęcie: James Nelson

„Dorastałem w Owernii, a następnie w Burgundii z częstymi wakacjami w Kraju Basków, skąd pochodzi mój ojciec i gdzie nadal mamy rodzinny dom. Muszę wracać i czuć ocean tak często, jak to możliwe, mam stamtąd cenne wspomnienia. Od zawsze obserwowałem, jak moi rodzice budowali dla nas domy, gdy zmienialiśmy miasto, od nowa tworzyli azyl dla rodziny, a teraz ja robię to samo dla moich klientów. Jest coś pięknego w tworzeniu dla kogoś domu, to coś bardzo intymnego, praca pełna miłości. Uwielbiam, kiedy ktoś przychodzi do mnie w zupełnie szalonymi i jak się początkowo wydaje z niemożliwymi do zrealizowania pomysłami” – mówi architekt Maxime Bousquet, który nieco ponad pięć lat temu rozpoczął własną praktykę w Paryżu i zajmuje się głównie projektowaniem prywatnych wnętrz, stosując globalne, narracyjne podejście z silnie wizualnym procesem twórczym.

Każdy jego projekt to opowiadanie historii. Wszystkie elementy, które decyduje się wykorzystać we wnętrzach, umożliwiają dialog między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

paryskie mieszkanie

Każdy mebel, tkanina, dzieło sztuki zostały starannie wybrane przez architekta. Zdjęcie: James Nelson

„Pracę nad projektem zaczynam od zdobycia jak największej ilości informacji. Ta praca jest pierwszym wsparciem dla historii projektu, potem zaczynamy rysować. Inspiracją dla kreacji jest czasem miejsce, czasem klient. Są klienci, których osobowość dominuje nad miejscem, więc nie ma znaczenia, jakie ono jest, a czasem miejsce jest tak oszałamiające, że czerpiemy z jego przeszłości i wymyślamy historię na nowo”.

paryskie mieszkanie

Biblioteka wykonana na zamówienie. Projekt: Maxime Bousquet. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Przy wejściu konsola z falbankowym brzegiem - projekt Włocha Osvaldo Borsaniego z 1950 roku. Zdjęcie: James Nelson

Paryskie mieszkanie w kamienicy

Paryskie 80-metrowe wnętrze projektu Maxime znajduje się w 8. dzielnicy, na pierwszym piętrze haussmannowskiej kamienicy, w której niegdyś mieścił się hotel, a samo mieszkanie zamieszkiwała kurtyzana. Przez lata miejsce było opuszczone, a jeszcze niedawno zajmowały je biura. Gdy kupili je obecni właściciele, wnętrze było bardzo skromne, bez porządnej łazienki i kuchni.

Pomysł na projekt polegał na stworzeniu przestrzeni, która mogłaby znajdować się tu w przeszłości. „Rozpoczęliśmy długie prace remontowe, by zmienić funkcje pomieszczeń. Odnowiliśmy wszystko od podłogi do sufitu. Chcieliśmy otworzyć przestrzeń i stworzyć komfortowe wnętrze do codziennego życia. Każdy mebel, tkanina, dzieło sztuki zostały starannie wybrane”.

paryskie mieszkanie

Barek i stół z okrągłym blatem projektu Aldo Tura. Zdjęcie: James Nelson

By zasugerować upływ czasu, na ścianach odwzorowano patynę. Mozaikę parkietu oddzielają od nich marmurowe listwy. Kuchnia z czerwonym trawertynem, drewnem i postarzanymi lustrami przypomina szkatułkę na biżuterię. Niemal wszystkie sprzęty to wyjątkowo cenne egzemplarze vintage, trudno dostępne na rynku, projektowane przez mistrzów dizajnu.

paryskie mieszkanie

Kuchnia z czerwonym trawertynem, drewnem i postarzanymi lustrami przypomina szkatułkę na biżuterię. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Prawie wszystkie meble i sprzęty w tym mieszkaniu są niezwykle cenne. Zdjęcie: James Nelson

Precyzyjna kompozycja

Przy wejściu uwagę przyciąga konsola z falbankowym brzegiem - projekt Włocha Osvaldo Borsaniego z 1950 roku. W salonie zainstalowano kamienny kominek inspirowany średniowieczem z rzeźbionymi postaciami mnichów, na którym stanęła para metalowych świeczników z lat 60. - projekt Jeana Desprésa. Obok pokryte aksamitem siedzisko z Galerii Nilufar i odrestaurowany, kremowy fotel projektu Szweda Otto Schultza z 1940 roku.

Dalej przy wykonanej na zamówienie bibliotece stoi barek i stół z okrągłym blatem. To meble projektu Aldo Tura, włoskiego projektanta najbardziej znanego ze swoich stołów i lamp z połowy XX wieku. Łącząc zainteresowanie art déco i art nouveau z minimalistycznym designem z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, często wykorzystywał w projektach niezwykłe materiały, takie jak pergamin, skorupki jaj, czy kozia skóra.

paryskie mieszkanie

W sypialni kominek jest już tylko dekoracją. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Niczym scenografia w teatrze węzgłowie skupia uwagę i zachwyca detalami. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Łazienka z kamienną umywalką. Zdjęcie: James Nelson

Drewniany zydelek wykonany przez eksperymentalnego, norweskiego projektanta Sigve Knutsena to jeden z nielicznych współczesnych mebli.

Ważną rolę odgrywa tu sztuka. Nad kominkiem zawisło płótno Abracadabra artystki Tanji Nis-Hansen, w sypialni akt François Eberla, a w holu kolaż Willa Benedicta.

Maxime Bousquet element po elemencie precyzyjnie skomponował to teatralne w charakterze wnętrze. Wykorzystując bogatą gamę materiałów, doceniając pracę rzemieślników i artystów, sprawił, że pojawiły się emocje.

paryskie mieszkanie

Kamienny kominek inspirowany średniowieczem z rzeźbionymi postaciami mnichów. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Odrestaurowany, kremowy fotel projektu Szweda Otto Schultza z 1940 roku. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

W sypialni akt François Eberla. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

O efekt głębi dbają lustra. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Drewniany zydelek wykonany przez eksperymentalnego, norweskiego projektanta Sigve Knutsena to jeden z nielicznych współczesnych mebli. Zdjęcie: James Nelson

paryskie mieszkanie

Po lewej pokryte aksamitem siedzisko z Galerii Nilufar. Zdjęcie: James Nelson

Zobacz także;


Czytaj więcej