Jak często podlewać storczyki?
Storczyki w naturalnym środowisku są epifitami, które rosną na konarach drzew. Z tego względu ich dostęp do wody i składników odżywczych jest ograniczony. Na przestrzeni dziejów storczyki wykształciły mechanizmy, które pomagają im przetrwać okresy suszy, dlatego domowe storczyki nie wymagają częstego i obfitego podlewania. Całkiem dobrze znoszą też okazjonalne przesuszenie. Niebezpieczne jest natomiast przelanie storczyków, które może powodować żółknięcie liści i gnicie korzeni.
Skąd wiadomo, że przyszła pora na podlanie storczyka? Zanim zasilimy roślinę wodą, warto sprawdzić, czy podłoże w doniczce przeschło w dolnych warstwach. Można to zrobić za pomocą palca lub drewnianego patyczka. Jeśli w doniczce jest sucho, czas podlać roślinę.
Dobrym wyznacznikiem tego, czy storczyk potrzebuje wody, czy nie, jest stan korzeni. Nawilżone korzenie są jasnozielone, przelane – ciemnozielone, a korzenie, które potrzebują wody, przyjmują barwę białą lub słomkową. Storczyki mogą sygnalizować brak wody również przez marszczenie liści.
Co ile trzeba podlewać storczyki? To zależy od wilgotności podłoża, powietrza wokół rośliny, pory roku, miejsca, w którym stoi doniczka… Warto więc przed podlaniem sprawdzić chociaż podłoże i stan korzeni.
Można też przyjąć, w dużym uproszczeniu, że storczyki latem podlewamy raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Są to jednak umowne daty – jeśli zapomnimy podlać roślinę, nie martwmy się, gdyż storczyki Phalaenopsis uznawane są za jedne z najbardziej wytrzymałych. Mogą przetrwać bez wody nawet kilkanaście dni.
Jak podlewać storczyki? Dwie popularne metody
Istnieją dwa popularne sposoby podlewania storczyków. Pierwszy, tradycyjny, czyli podlewanie rośliny od góry. W tym przypadku należy uważać, by woda nie dostała się do stożka wzrostu storczyka, który znajduje się na środku rośliny. Zalegająca woda może powodować gnicie bryły korzeniowej.
Druga metoda to kąpiel wodna. Osłonkę ze storczykiem zanurzamy do połowy w pojemniku lub misce z wodą i zostawiamy na 20-30 minut. Następnie odkładamy roślinę na 15 minut, by nadmiar wody zdążył spłynąć na podstawkę. Na koniec usuwamy wodę z podstawki i odstawiamy doniczkę ze storczykiem na miejsce.
Zraszanie storczyków – czy to dobry pomysł?
Nie wszystkie rośliny lubią być zraszane. Storczyki należą jednak do tej grupy, którą można zraszać. Najlepiej robić to, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej 50%. Pamiętajmy, by zraszać storczyki miękką wodą o temperaturze pokojowej – twarda i zimna woda zostawi biały osad na liściach i może wywołać w roślinie szok termiczny. Spryskujemy tylko korzenie i liście, a nie kwiaty. Omijamy też stożek wzrostu i kąciki liści, gdzie może gromadzić się woda.
Jaką wodą podlewać storczyki?
Najlepsza woda do podlewania storczyków to woda miękka, odstana o temperaturze pokojowej. Bardzo ważne, by nie zawierała chloru i innych szkodliwych substancji. Możemy więc nalać wodę z kranu do konewki lub butelki i zostawić ją na kilka dni. Dobrym pomysłem, jest też przegotowanie wody z kranu i odstawienie jej na 24 godziny.
A jeśli znudził ci się Phalaenopsis i szukasz innych odmian storczyków, sprawdź naszą listę 7 odmian storczyków, które zachwycają wyglądem i zapachem.