Najciekawsze skanseny w Polsce. 5 muzeów, które koniecznie musisz odwiedzić

Wizyta w skansenie to świetny sposób, by na chwilę uciec od współczesności i zobaczyć, jak wyglądał świat bez smartfonów, korków i pośpiechu. Oto TOP 5 skansenów w Polsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Najciekawsze skanseny w Polsce. 5 muzeów, które koniecznie musisz odwiedzić

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zdjęcie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku @Facebook

1. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Jeśli chodzi o najciekawsze skanseny w Polsce, to ten w Lublinie zdecydowanie zasługuje na miejsce w czołówce. Muzeum Wsi Lubelskiej to prawdziwa etnograficzna kapsuła czasu, która pozwala zapoznać się aż z sześcioma mikroregionami Lubelszczyzny – od Polesia aż po Roztocze. Spacerując po terenie muzeum, znajdziemy m.in. wiejskie chaty, stodoły, dwory i drewniane kościółki. Niezapomnianym przeżyciem jest też wizyta w zrekonstruowanym miasteczku z lat 30. XX wieku – z brukowaną ulicą, zakładem fryzjerskim, apteką, karczmą i synagogą.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Zdjęcie: Olek Remesz / Wikipedia 

 

2. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Na liście skansenów, które warto odwiedzić, nie mogło zabraknąć Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które jest jednocześnie największym skansenem w Polsce (zajmuje ponad 38 hektarów!). Sanocki skansen jest też jednym z najbardziej zróżnicowanych etnograficznie miejsc w Europie – spotykają się tu kultury Bojków, Łemków, Pogórzan czy Dolinian, a każdą z tych grup reprezentują unikatowe zabudowania, m.in. chaty, cerkwie, stodoły i zagrody. Niekwestionowaną perełką w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest odtworzone galicyjskie miasteczko z początku XX wieku z brukowaną ulicą, sklepikami, remizą, synagogą, a nawet gabinetem dentystycznym.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zdjęcie: Facebook / Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

 

3. Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to miejsce z duszą – pełne surowego piękna i historii ludzi, którzy żyli blisko natury. Skansen położony jest na wysokiej skarpie nad brzegiem Narwi, wśród lasów sosnowych. Wizyta w Nowogrodzie to doskonała okazja, by bliżej poznać społeczność kurpiowską, wejść do XIX-wiecznych chat krytych strzechą, zobaczyć kuźnię, młyn wodny i spichlerze, a także zapoznać się z kurpiowską tradycją bartnictwa, wikliniarstwa czy słynnych wycinanek.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Zdjęcie: Facebook / Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

 

4. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

Warto odwiedzić też najstarszy skansen działający w Polsce, czyli Kaszubski Park Etnograficzny założony w 1906 roku. Na rozległych terenach położonych nad jeziorem Gołuń znajdziemy ponad pięćdziesiąt obiektów architektury kaszubskiej, w tym chałupy, drewniane kościółki, dwory, szkołę wiejską, drewniane wiatraki, a nawet karczmę, w której można spróbować lokalnych przysmaków.

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach. Zdjęcie: Ewelina Karczewska-Luhm

 

5. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Nasze zestawienie zamyka jedno z najbardziej klimatycznych i dopracowanych skansenów w Polsce, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na 60 hektarach rozmieszczono kilkanaście kompletnych zagród wiejskich z przełomu XIX i XX wieku. Każda z nich została odwzorowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły – od rzeźbionych łóżek po stare kredensy z porcelaną. Cyklicznie odbywają się tu widowiska obrzędowe, m.in. wesela ludowe, dożynki czy obchody Bożego Narodzenia.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zdjęcie: Semu / Wikipedia

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej