Mieszkanie w Gdyni z widokiem na zatokę. Wewnątrz uwspółcześniony modernizm

Elżbieta Sawicka z em2 pracownia projektowa świetnie poradziła sobie z remontem tego 60-metrowego mieszkania. Nie tylko stworzyła nowy układ przestrzenny, ale także zręcznie połączyła historię ze współczesnością, odwołując się jednocześnie do zasad modernizmu. Efekt końcowy jest zaskakujący zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Mieszkanie w Gdyni z widokiem na zatokę. Wewnątrz uwspółcześniony modernizm

W tym mieszkaniu strefy dzienna z jadalnianą płynnie się przenikają, podobnie jak zacierają się granicę pomiędzy tym co vintage a tym co nowoczesne. Zdjęcie: Zasoby Studio

Z szacunkiem do tradycji - uwspółcześniony modernizm

Wzgórze Maksymiliana to jedno z bardziej charakterystycznych punktów w Gdyni i ciekawszych pod względem urbanistycznym i architektonicznym. Budynki z lat 50., szczególnie te w stylu modernistycznym, mają swoją własną unikalną estetykę, cenioną przez miłośników architektury.

Bloki mieszkalne z lat 50. powstały w związku z rozwojem miasta po II wojnie światowej. Takie miejsca, które zachowały swoją historyczną tożsamość i charakter, są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego miasta.

Koncepcja przestrzeni otwartej była ważnym elementem modernizmu. Architekci dążyli do otwierania przestrzeni mieszkalnych, co wprowadzało nowoczesny sposób rozumienia funkcji poszczególnych pomieszczeń. Zdjęcie: Zasoby Studio

Budynki, w których znajduje się to 60-metrowe mieszkanie, to przykład architektury modernistycznej, gdzie architekci brali pod uwagę zarówno potrzeby mieszkańców, jak i estetyczne aspekty architektury. "Podejmując się zaprojektowania mieszkania zlokalizowanego w tej dzielnicy podeszliśmy z szacunkiem do okresu, w którym powstała ta część miasta." - wyjaśnia architektka z em2.

W kuchni sto funkcjonalny stół z dwoma krzesłami, który stanowi umowną granicę pomiędzy strefą wypoczynkową a użytkową. Zdjęcie: Zasoby Studio 

Kuchnia z podłogą w szachownicę

Koncepcja przestrzeni otwartej to ważny element modernizmu. Otwieranie przestrzeni mieszkalnych miało na celu wprowadzenie nowoczesnego sposobu rozumienia funkcji poszczególnych pomieszczeń. Nie inaczej postąpiła architektka w tej przestrzeni. I zdecydowała się na kilka dużych zmian.

Układ funkcjonalny mieszkania został zmieniony, tak by dopasować go do potrzeb nowych właścicieli. Stąd także decyzja by kuchnię połączyć z salonem. Dzięki temu zabiegowi, udało się stworzy jedną otwartą przestrzeń, która sprzyja komunikacji i integracji między mieszkańcami. Charakterystyczny podział na strefy wyraźnie widać na podłodze. Tu czarno-biała mozaika płynnie łączy się z parkietem ułożonym w jodełkę.

W typowym modernistycznym wnętrzu, do pomieszczeń wprowadza się jak największą ilość naturalnego światła. Duże okna oraz jasne kolory pomagają realizować ten cel. Zdjęcie: Zasoby Studio

"Chcieliśmy utrzymać delikatną wizualną granicę między kuchnią, a resztą salonu w tym celu zachowaliśmy fragment oryginalnej ściany, która tworzy zaokrągloną ramę dla kuchni. Powiększyliśmy też optycznie kuchnię poprzez zastosowanie lustra, które tworzy złudzenie głębi, dodatkowo odbijając światło" - dodaje Sawicka.

Właściciele są kolekcjonerami i lubią łączyć styl vintage z nowoczesnym. Zdjęcie: Zasoby Studio

Meble vintage z nowoczesnymi elementami

Inwestorzy to świadomi ludzie, którzy cenią zarówno historię, jak i współczesne przedmioty. Dlatego w projekcie można znaleźć meble vintage, które harmonijnie współgrają z nowoczesnymi elementami. To właśnie połączenie przeszłości z teraźniejszością nadaje wnętrzu unikalnego charakteru, tworząc atmosferę, która jest pełna osobistego uroku.

Regał w strefie wypoczynkowej jest nie tylko ciekawym elementem wnętrza, ale także niezwykle funkcjonalnym. W tak małej przestrzeni liczy się bowiem, każdy wykorzystany metr.  Zdjęcie: Zasoby Studio

Regał w salonie został zaprojektowany przez architektów z pracowni projektowej em2. Miał nawiązywać kształtem do zaokrąglonego przejścia między salonem a kuchnią. Regał to wyjątkowy element wystroju tego wnętrza. Jego miękkie linie nadają mu delikatny charakter, a umieszczenie go w niszy ściennej sprawia, że doskonale komponuje się z niewielką przestrzenią salonu. Ten designerski mebel wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetyką, dodając unikalny akcent. Dodatkowo umiejscowienie go we wnęce w ścianie, sprawia, że nie zabiera za wiele miejsca z niewielkiej przestrzeni salonu.

Miękkie, zaokrąglone elementy wykończenia np. rama lustra czy kształt umywalki, widoczne są  także w łazience. Sprawia to, że całe mieszkanie, dzięki powtarzającym się elementom staje się spójne. Zdjęcie: Zasoby Studio

Łazienka choć jest bardzo mała, to dzięki funkcjonalnym i ergonomicznym rozwiązaniom udało się zmieścić w niej prysznic walk in. Charakterystycznym i mocnym elementem jest posadzka z płytek ułożonych w szachownicę, która powtarza się też w kuchni.

Sypialnia łączy w sobie dwie funkcje, służy właścicielom także jako gabinet. Zdjęcie: Zasoby studio

Inspirując się van Goghiem

Ściana w sypialni połączonej z miejscem do pracy jest zdecydowanie najmniej oczekiwanym, ale także zaskakującym elementem projektu. Architekci zdecydowali się oczyścić ją z farby i częściowo z tynku, odkrywając tym samym niezwykły wzór.

Ta ściana przypomina impresjonistyczne obrazy van Gogha, z pełnymi harmonii i delikatnymi niuansami barwy żółtej. Ta ściana staje się centrum uwagi, dodając jednocześnie głębi i charakteru całemu pomieszczeniu.

Jasna kolorystyka w tym wnętrzu sprawia, że optycznie pokój wydaje się większy. Zdjęcie: Zasoby Studio


Czytaj więcej