Wszystkie funkcje i pomieszczenia w tym mieszkaniu zostały wydzielone za pomocą mniejszych lub większych zaoblonych białych brył rozmieszczonych na płaszczyźnie posadzki z jasnoszarej żywicy. Te neutralne barwy zostały potraktowane jako tło do wyeksponowania niezwykle kolorowych obrazów Michała Żytniaka, a także modernistycznych ikon vintage. Do tego projektantka dorzuciła mieszankę form, faktur i tekstur. Wszystko tworzy energetyczne wnętrze o niepowtarzalnym charakterze, pełne artystycznej ekspresji. Każdy starannie dopracowany detal współgra tu z całością.
Oryginały kultowych mebli zostały zakupione w Nostalgii, komisie meblowym specjalizującym się w sprzedaży designerskich mebli, prowadzonym przez Aleksandrę Schmidt, kolekcjonerkę mebli. Zdjęcie: Zasoby Studio
Salon z "Dziewczynami z Warszawy"
W salonie, połączonym z jadalnią, zgromadzono wiele mebli, perełek z poprzedniego stulecia. Szklany stół z lat 70. o pięknej rzeźbiarskiej formie, zaprojektowany przez Gastone`a Rinaldi`ego, zestawiono z krzesłami Thonet S33, które są dziełem Marka Stama, pochodzącym z tego samego okresu. Piękna koniakowa skóra krzeseł doskonale kontrastuje z niebieskimi frontami regału USM Haller, w którym mieszkańcy mają swoją kolekcję płyt winylowych. Kolorystyczny dialog nawiązuje obraz Michała Żytniaka o tytule „Dziewczyny z Warszawy”.
Regał USM Haller z kolekcją płyt winylowych. Zdjęcie: Zasoby Studio
Krzesła Thonet S33 ze skórą w kolorze koniaku w jadalni. Zdjęcie: Zasoby Studio
W strefie wypoczynkowej główny akcent został postawiony na kolor zielony, który nawiązuje do wstęgi cokołów inspirowanych zielonym marmurem Arabescato, biegnącej przez wszystkie pomieszczenia. Wygodne sofy Togo oraz stolik marki Thonet model S3001, zaprojektowany przez Christopha Zschocke w roku 1990 zapraszają do odpoczynku. Całość dopełnia Fotel Alky, stworzony przez Giancarlo Piretti dla Anonima Castelli, o grubym splocie i soczystym zielonym kolorze.
Dialog pomiędzy „starym” a „nowym”, który stanowi podstawę całej aranżacji, dopełnia dywan BULLERREMSA marki IKEA, który zyskał nowe życie w kolekcji Nytillverkad i po raz pierwszy pojawił się w katalogu na rok 1958. Projekt dopełniają dodatki i tekstylia polskich marek oraz manufaktur. Zobaczymy tu wyjątkowe tekstylia marki Rest Studio, takie jak ręcznie tkane koce Blur wykonane z włókna moheru i alpaki, dekoracyjne rzeźbiarskie ręcznie kute świeczniki autorstwa Marcina Skalskiego z pracowni Kuźnia Skały, ceramika Malwiny Konopackiej oraz lampy marki Lexavala.
Wyrazisty graficzny motyw pojawia się w mieszkaniu wielokrotnie. Zdjęcie: Zasoby Studio
Fotel Alky, stworzony przez Giancarlo Piretti dla Anonima Castelli, o grubym splocie i soczystym zielonym kolorze. Zdjęcie: Zasoby Studio
Wygodne sofy Togo oraz stolik marki Thonet model S3001, zaprojektowany przez Christopha Zschocke w roku 1990 zapraszają do odpoczynku. Zdjęcie: Zasoby Studio
Zakamarki strefy prywatnej
Po kilku niezbędnych wyburzeniach, strefa prywatna mieszkania (sypialnia, miejsce do pracy, pomieszczenia gospodarcze) została zintegrowana w jedną spójną całość. Projektując tę przestrzeń, miejsca do pracy oraz pomieszczenie gospodarcze, zaplanowano jako pomieszczenia przechodnie. Z sypialni przejście prowadzi przez strefę do pracy, zaaranżowanej przy użyciu regału z serii String Furniture, aż do strefy gospodarczo-porządkowej, którą zdobi piękna toaletka ze szkła. Szklana toaletka subtelnie podbija oryginalne krzesło Tulip z lat 60., zaprojektowane przez Eero Saarinena.
Szklana toaletka i oryginalne krzesło Tulip z lat 60. XX wieku. Zdjęcie: Zasoby Studio
Całości dopełnia znów obraz Michała Żytniaka. Widzimy tu też lampę polskiej marki Lexavala o powściągliwej linearnej formie. Na ścianie po prawej stronie, wykończonej przy suficie luksferami, przeniesiono urządzenia AGD z łazienki, tworząc praktyczną szafę gospodarczą o minimalistycznej formie. Zakamarki części prywatnej tworzą spójną narrację przestrzenną. Wyburzenia ścian i odsłonięcie ściany zewnętrznej zaowocowało stworzeniem wrażenia panoramicznego okna, które dostarcza do wnętrza szczodrą dawkę naturalnego światła.
Miejsce do pracy jest pomieszczeniem przechodnim. Zdjęcie: Zasoby Studio
Mieszkanie dekorują dodatki i tekstylia polskich marek oraz manufaktur. Zdjęcie: Zasoby Studio
Wyraziste wejście
Odkryte belki sufitowe, pokryte warstwą czerwonego gruntu szczepnego z okresu budowy, wyznaczają ścieżki w mieszkaniu, kontrastując z gładkimi powierzchniami ścian oraz posadzką. Najdłuższa belka prowadzi przez długi korytarz, gdzie funkcje przechowywania zostały ukryte za długą zabudową wykończonej lustrem.
Ozdobą wejścia jest dekoracyjne lustro w kolorze soczystej zieleni autorskiej marki OBIEKTY store oraz wykończenie ściany wejściowej wraz z drzwiami wyrazistym fornirem marki Atpol o fantazyjnym wzorze zaprojektowanym przez znanego włoskiego architekta Ettore Sottsassa.
Ściany przy wejściu wraz z drzwiami wykończona wyrazistym fornirem. Zdjęcie: Zasoby Studio
Belki pokryte warstwą czerwonego gruntu szczepnego z okresu budowy. Zdjęcie: Zasoby Studio
Lustro w kolorze soczystej zieleni autorskiej marki OBIEKTY store. Zdjęcie: Zasoby Studio
Projekt: Gosia Kotyczka OBIEKTY STUDIO. Zdjęcie: Zasoby Studio
Kuchnia z łukiem
Kuchnię wydzielono przy użyciu dwóch zaoblonych brył: jedna z nich kryje zabudowę lodówki i sprzętu AGD, druga zawiera ukryty barek. Biała baza w tym miejscu jest tłem do wyeksponowania ciągu szafek kuchennych o nietuzinkowej formie.
Szafki dolne, w kolorze zgaszonego taupe, umieszczono na wąskim cokole wykończonym czeczotem orzecha amerykańskiego, który powtarza się również na gzymsie zabudowy w sypialni.
Całość wykończono łukiem z modułowych luster, które odbijają światło z okna naprzeciw, doświetlając i optycznie powiększając przestrzeń.
Designerski akcent stanowi wspaniałe obrotowe krzesło projektanta Herberta Ohla, stworzonego w 1982 roku dla firmy Wilkhahn. Również fartuch kuchenny, inspirowany weneckim lastryko, stanowi wyrazisty graficzny motyw pojawiający się wielokrotnie w mieszkaniu.
Ścianę nad blatem w kuchni wykończono lustrami w kształcie łuku. Zdjęcie: Zasoby Studio
Szafki dolne, w kolorze zgaszonego taupe, umieszczono na wąskim cokole wykończonym czeczotem orzecha amerykańskiego. Zdjęcie: Zasoby Studio
Uwaga! Running Naked Lady
Belka podciągowa w kolorze bordo wyraźnie wydziela strefę WC i prysznica. Zabudowa na całą szerokość łazienki, wykończona lustrem, rozwiązuje problem przechowywania. Nad zabudową umieszczono pas pustaków szklanych, które doświetlają pomieszczenie naturalnym światłem dziennym.
Na ścianie pod prysznicem wykorzystano rysunek angielskiej artystki Amy Victorii Marsh (@yayvm). Amy to niezwykle kreatywna ilustratorka mieszkająca w Manchesterze, znana z tworzenia rysunków, ceramiki oraz wyrobów drewnianych i włókienniczych. Tu we współpracy z Trufle Mozaiki - polską marką specjalizującą się w produkcji personalizowanych mozaik szklanych - udało się przenieść jedno z dzieł Amy - Running Naked Lady - na wyjątkową i zaskakującą ścienną mozaikę.
Dzieło Amy Victorii Marsh przeniesiono na mozaikę szklaną. Zdjęcie: Zasoby Studio
Belka podciągowa w kolorze bordo wyraźnie wydziela strefę WC i prysznica. Zdjęcie: Zasoby Studio
Sypialnia. Zdjęcie: Zasoby Studio
W sypialni powtarzają się wzory graficzne z części dziennej. Zdjęcie: Zasoby Studio
Całości dopełnia znów obraz Michała Żytniaka. Zdjęcie: Zasoby Studio
Obrotowe krzesło projektanta Herberta Ohla, stworzonego w 1982 roku dla firmy Wilkhahn. Zdjęcie: Zasoby Studio
Zdjęcie: Zasoby Studio
Zdjęcie: Zasoby Studio
Zobacz też:
- Włoska nonszalancja w mieszkaniu na warszawskim Powiślu
- Dom z półtora tysiąca luksferów. Powstał z pragnień, pomysłów i żartów pięcioosobowej rodziny
- Paryskie 80-metrowe wnętrze projektu Maxime Bousquet. Pomysł polegał na stworzeniu przestrzeni, która mogłaby znajdować się tu w przeszłości
- Dom producentki Wiedźmina, Lauren Hissrich. Głównym założeniem projektu była wygoda
- Remont domu kolekcjonerów sztuki. "Zobaczyłem zindywidualizowane wnętrze, którego charakteru nie chciałem zmieniać"