Który budynek w Polsce jest najwyższy? Rekordzista ma aż 310 m wysokości

Najwyższy budynek w Polsce znajduje się w Warszawie. Wieżowiec ma 310 m i 53 piętra. Może pochwalić się również najwyżej położonymi tarasami widokowymi w kraju!

Który budynek w Polsce jest najwyższy? Rekordzista ma aż 310 m wysokości

Jeszcze do niedawna Pałac Kultury i Nauki był najwyższym budynkiem w Polsce. Zdjęcie: Unsplash

Najwyższy budynek w Polsce

Obecnie najwyższym budynkiem w Polsce jest warszawski Varso Tower zlokalizowany niedaleko Pałacu Kultury i Nauki. Biurowiec zaprojektowała słynna pracownia Foster & Partners założona przez architekta Normana Fostera.

Wieżowiec Varso Tower został oddany do użytku w 2022 roku. Do poziomu najwyższego tarasu budynek mierzy 230 m, natomiast razem z iglicą już 310 m, co czyni go nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale i Unii Europejskiej.

Varso Tower liczy 53 piętra, a jak wynika z najnowszego komunikatu właściciela wieżowca, firmy HB Reavis, latem 2025 roku do użytku publicznego mają zostać oddane dwa tarasy widokowe: jeden, otwarty, z ogrodem i barem na 49. piętrze i drugi, zadaszony i przeszklony, na 53. piętrze. Będą to najwyżej położone tarasy widokowe w Polsce.

ok

Varso Tower w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Anty000

Najwyższe budynki w Polsce

Najwyższym budynkiem w Polsce jest Varso Tower, ale jeszcze do niedawna ten tytuł piastował położony nieopodal Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczny budynek mierzy imponujące 237 m i ma 42 piętra.

Podium najwyższych budynków w Polsce zamyka stołeczny biurowiec Warsaw Spire, który ma 220 m wysokości i 49 kondygnacji.

Kolejnymi wieżowcami, które znalazły się na liście 10 najwyższych budynków w Polsce, są:

  • Sky Tower we Wrocławiu – 212 m wysokości, 51 pięter
  • Warsaw Trade Tower w Warszawie – 208 m wysokości, 43 piętra
  • Warsaw Unit w Warszawie – 202 m wysokości, 46 pięter
  • Skyliner w Warszawie – 195 m wysokości, 45 pięter
  • Q22 w Warszawie – 195 m wysokości, 42 piętra
  • Złota 44 w Warszawie – 192 m wysokości, 54 piętra
  • Rondo 1 w Warszawie – 192 m wysokości, 40 pięter

ok

Warsaw Spire w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Adrian Grycuk

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce

Większość z wyżej wymienionych wysokościowców to biurowce. Ale nie wszystkie. Polska może pochwalić się kilkoma naprawdę wysokimi apartamentowcami.

Obecnie najwyższymi budynkami mieszkalnymi w Polsce są: Sky Tower we Wrocławiu i warszawski „Żagiel”, czyli Złota 44. Niedługo się to zmieni, ponieważ w Rzeszowie powstaje apartamentowiec, który wysokością prześcignie dwa wspomniane budynki. Olszynki Park wzniesie się na wysokość 220 m i zyska tytuł najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce.

ok

Tak będzie wyglądać apartamentowiec Olszynki Park w Rzeszowie. Zdjęcie: olszynkipark.pl


Czytaj więcej