Zanim o nowościach czytelniczych, zapraszamy do Paryża, gdzie Saint Laurent otworzył niezwykle inspirującą księgarnię. A jeśli podróżując, zaglądacie do sklepów z książkami, koniecznie zobaczcie także nasz przegląd 9 najpiękniejszych księgarń na świecie.
Tkanina. Sztuka i rzemiosło
Katarzyna Jasiołek snuje opowieść o tkaninie. Tej artystycznej, której blisko do malarstwa i rzeźby. Pisząc o polskich artystach, którzy zrewolucjonizowali światową tkaninę, rozpoczyna od historii dwudziestolecia międzywojennego i działalności Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, słynącej głównie z kilimów i żakardów. Ale nie brakuje tu także opowieści o tkaninie współczesnej, a wszystkie historie przytaczane w książce odkrywają przed czytelnikiem interesujące fakty z życia tkaniny.
Tkanina. Sztuka i rzemiosło, Katarzyna Jasiołek. Zdjęcie: Wydawnictwo Marginesy
Histeria sztuki
W styczniu ukazała się pierwsza książka historyczki sztuki - Soni Kiszy, która okazała się intrygującym tytułem dla wielu czytelników. Więcej o autorce i jej debiucie książkowym pisaliśmy w artykule Sonia Kisza i jej "Histeria sztuki". Od memów na Instagramie do książki.
Histeria sztuki, Sonia Kisza. Zdjęcie: Wydawnictwo Znak Koncept
Hasior. Rzeźba i asamblaż
Nowa książka Julity Dembowskiej to minialbum serii poświęconej najwybitniejszym polskim rzeźbiarzom. Znajdziemy w nim niemal 60 fotografii z najciekawszymi realizacjami wybitnego artysty - Władysława Hasiora (1928–1999), którego uznaje się za prekursora pop-artu i asamblażu. Jego prace w intrygujący sposób łączyły tradycjonalizm z nowoczesnością i powstawały na styku różnych gatunków sztuki: malarstwa, rzeźby i rzemiosła.
Hasior. Rzeźba i asamblaż, Julita Dembowska. Zdjęcie: Wydawnictwo Bosz
O architekturze
Witold Rybczyński to autor 21 książek, napisał m.in. "Dom. Krótka historia idei", "Najpiękniejszy dom na świecie" i "Jak działa architektura". Jest architektem i emerytowanym profesorem urbanizacji Uniwersytetu Pensylwanii.
W nowej książce, która ukaże się 14 maja, Rybczyński prezentuje przekrojową opowieść o architekturze, od epoki kamienia aż po współczesność, szczegółowo pokazując, jak zmieniały się architektoniczne idee i ideały. Wszystko to zobrazowane na licznych przykładach: od świątyń, poprzez budownictwo mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i ikoniczne wieżowce.
O architekturze, Witold Rybczyński. Zdjęcie: Dom Wydawniczy Rebis
Szymankiewicz. Plakaty
W miniaturowej serii Plakaty pojawił się nowy minialbum poświęcony twórczości Szymona Szymankiewicza, grafika młodego pokolenia. Wstęp i wybór plakatów do minialbumu przygotował Zdzisław Schubert, tworząc przegląd po pracach artysty - minimalistycznych, kolorystycznie oszczędnych, charakteryzujących się brakiem słów, a jednak dotykających istotnych problemów, jak rasizm, faszyzm, antysemityzm i homofobia. Szymankiewicz jest laureatem prestiżowych nagród, a jego prace były też wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą.
Szymon Szymankiewicz Plakaty. Zdjęcie: Wydawnictwo Bosz
Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach animacji w Polsce
Hanna Margolis stworzyła obraz pracy kobiet w branży polskiej animacji od lat 40. po współczesność. Publikacja pokazuje produkcję filmu animowanego jako pracę zbiorową – nawet wtedy, kiedy jej współautorki nie „przechodzą do historii”.
Z recenzji dr. hab. Marcina Adamczaka, prof. UAM: "Dysertacja Hanny Margolis jest rozprawą wybitną (...), którą „czyta się jak dobry kryminał”. (...) Tekst ten jest domyślany, dojrzały, dopracowany konceptualnie, a częstokroć odkrywczy (...) Pokusiłbym się nawet o opinię, że to książka, która mogłaby powstać w Paryżu lat 50. czy 60. i z powodu wagi prezentowanej w niej „archeologii” stać się od razu ważnym głosem, wpływającym na następujące po jego wybrzmieniu trajektorie humanistyki".
Niewidzialna ręka, Hanna Margolis. Zdjęcie: Wydawnictwo Universitas
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych
Magda Kosińska-Król otwiera przed czytelnikiem świat amerykańskich sitcomów, pokazuje kulisy powstawania popularnych produkcji, wnikliwie przygląda się ich wpływom na kulturę i społeczeństwo, dzieli się anegdotami i ciekawostkami, tworząc swego rodzaju przewodnik po historii amerykańskich seriali komediowych. Wsród tytułów opisanych sitcomów znajdują się m.in. Flintstonowie, Rodzina Addamsów, M*A*S*H, The Cosby Show, Kroniki Seinfelda, Przyjaciele, Biuro czy Współczesna rodzina.
Antidotum Historia amerykańskich seriali komediowych, Magda Kosińska-Król. Zdjęcie: Wydawnictwo Perony Kultury