Jak zaprojektować taras w mieście: 6 błędów, których należy unikać
Wraz z nadejściem pięknej pogody, rośnie pragnienie spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu i spotkań towarzyskich w pięknych okolicznościach przyrody. To taras staje się więc centralnym punktem mieszkania - idealny, aby zanurzyć się w ciepłych promieniach słońca, zapachu kwitnących kwiatów i widoku zachodów słońca, na tle miejskiej panoramy.
„Projektując taras, naszym celem jest zapewnienie płynnego dialogu pomiędzy przestrzenią wewnętrzną, a zewnętrzną, maksymalnie wykorzystując panoramę i kierunek, z którego dochodzi słońce” - tłumaczą projektantki. Zdjęcie: Cristina Galliena Bohman
Zaprojektowanie tej przestrzeni, często stanowi jednak prawdziwe wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów: od wyboru mebli i kolorystyki, przez oświetlenie, aż po rośliny i dodatki. Aby dowiedzieć się, jak najlepiej zaprojektować taras i jakich błędów unikać, poprosiliśmy o porady specjalistki, Micaelę Nardellę i Melanie Liaw, ze studia projektowego Duelle. Ich projekty cechuje odwaga i wyrafinowana estetyka, skierowana do osób ciekawych świata, kochających kulturę i artystyczne wnętrza. „Projektując taras, naszym celem jest zapewnienie płynnego dialogu pomiędzy przestrzenią wewnętrzną, a zewnętrzną, maksymalnie wykorzystując panoramę i kierunek, z którego dochodzi słońce” - tłumaczą projektantki.
Oto 6 błędów, których należy unikać przy projektowaniu tarasu, według Studia Duelle.
1. Zapominanie o kolorach
Warto zachować równowagę pomiędzy kolorami mebli i roślin, tworząc przytulną i relaksującą przestrzeń. Zdjęcie: dzięki uprzejmości LG Exteriors
„Nie zaniedbuj znaczenia kolorów na swoim tarasie! W zależności od ekspozycji, należy wybierać palety odcieni, które odzwierciedlają ciepłe tony zachodzącego słońca, lub ożywają przy rozproszonym świetle. Warto zachować równowagę pomiędzy kolorami mebli i roślin, tworząc przytulną i relaksującą przestrzeń. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie tkanin i wzorów, które łatwo dopasować pod kątem sezonowych zmian kolorystycznych”.
2. Pstrokate oświetlenie
Wybierając oświetlenie, unikamy imprezowego efektu, nadmiaru kolorów i girland. Zdjęcie: dzięki uprzejmości HAY Design
„Wybierając oświetlenie, unikamy imprezowego efektu, nadmiaru kolorów i girland. W zamian, polecamy jednolite, rozproszone oświetlenie, które dyskretnie integruje przestrzeń zewnętrzną z wewnętrzną. Wybieramy ciepłe, delikatne światło o niskiej intensywności, oraz oświetlenie umieszczone od dołu. Świetnym przykładem są lampy podłogowe, które łatwo wkomponować w meble lub małe mobilne lampki, ładowane przez USB, które można postawić na stole, dla uzyskania naturalnego i subtelnego efektu, Warto też delikatnie zaakcentować i podświetlić donice z roślinami”.
3. NIE dla zbyt ciężkich mebli
Unikaj mebli, które ograniczają i przeciążają przestrzeń. Zdjęcie: dzięki uprzejmości EMU
„Unikaj mebli, które ograniczają i przeciążają przestrzeń. Zamiast nich, stawiamy na lekkie, miękkie, modułowe siedziska, a w przypadku małego balkonu, składane krzesła i stolik. Jeśli taras jest przestronny, warto rozważyć siedziska różnej wielkości i wysokości - urozmaicą widoki i będą bardziej praktyczne”.
4. Ograniczanie się do monotonnych donic i wazonów
„Zazwyczaj wybieramy donice o organicznych fakturach i nietypowych kształtach, które przełamują sztywność architektury i wprowadzają naturalną, kontrastującą atmosferę”. Zdjęcie: dzięki uprzejmości BD Barcellona
„Eksperymentuj z nietypowymi pojemnikami, wazonami o ciekawych fakturach, a nawet antykami, które nadadzą tarasowi bardziej eklektyczny charakter. Jako tło do bujnej zieleni, najczęściej wybieramy donice o różnych kształtach i rozmiarach - tworzą ciekawy, warstwowy efekt wizualny. Lubimy uwydatniać autentyczne walory materiałów i podkreślać ich niedoskonałości, jak w przypadku kamienia i terakoty”.
5. Pomijanie części technicznej
Nie oszczędzaj na systemach, które poprawią komfort użytkowania tarasu. Zdjęcie: Pietro Savorelli. Dzięki uprzejmości: Edra
„Nie oszczędzaj na systemach, które poprawią komfort użytkowania tarasu. Warto pomyśleć o systemie nebulizacyjnym, który odstrasza komary, a także z precyzją wybrać materiały i tkaniny, przeznaczone do użytku na zewnątrz. Dzięki temu mamy pewność, że meble i dodatki będą trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne”.
6. Zapominanie o zapachach
Na tarasie wyeksponowanym na stronę południową, można stworzyć kącik aromatycznych ziół, takich jak: bazylia, rozmaryn i mięta, które przydadzą się też w kuchni. Zdjęcie: Philippa Langley, 2023
Jednymi z kluczowych elementów przy projektowaniu tarasu są zapachy - to one pozwalają stworzyć pełnię zmysłowych doznań i docenić zmieniające się pory roku. Na tarasie wyeksponowanym na stronę południową, można stworzyć kącik pełen aromatycznych ziół, takich jak: bazylia, rozmaryn i mięta, które przydadzą się też w kuchni. Świetnym pomysłem będzie też jaśminowiec, o intensywnym zapachu, czy drzewka cytrusowe, takie jak cytryna i pomarańcza. Idealnie podkreślą śródziemnomorski charakter tarasu i zapewnią świeży zapach. Nie zapominamy też o róży, która, zasadzona w donicach, pachnie i wygląda spektakularnie”.
Materiał oryginalnie ukazał się w AD IT
Zobacz też:
-
7 najpiękniejszych pnączy na balkon. Nimi z łatwością udekorujesz balkonową przestrzeń
-
Najładniejsze kwiaty na balkon. 7 gatunków, które upiększą każdą przestrzeń