Jak uprawiać kalię doniczkową? Sprawdzone rady, dzięki którym kalia będzie obficie kwitnąć

Kalia to roślina kwitnąca, która w Polsce uprawiana jest przede wszystkim w doniczkach. Pochodząca z Południowej Afryki roślina zakwita o dość nietypowej porze, bo zimą. Jak dbać o kalię w doniczce? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak uprawiać kalię doniczkową? Sprawdzone rady, dzięki którym kalia będzie obficie kwitnąć

Kalia to roślina o pięknych kwiatach o smukłym, kielichowym kształcie. Zdjęcie: Unsplash

Kalia doniczkowa – piękna, lecz wymagająca roślina

Kalia należy do rodziny obrazkowatych i często używa się również jej innych nazw: kalla i kalijka. Ojczyzną kalii jest Afryka Południowa, ale występuje również w Nowej Zelandii. Co ciekawe, w swoim naturalnym środowisku kalia zakwita latem, natomiast zimą przechodzi w stan spoczynku. W naszym klimacie jest na odwrót – kalia kwitnie od grudnia do kwietnia, natomiast latem przechodzi w stan spoczynku.

Najpopularniejszą odmianą kalii w Polsce jest kalia etiopska, którą można również sadzić bezpośrednio do gruntu. Kalia etiopska, nazywana też cantedeskią produkuje kwiaty o białym kolorze. Inne odmiany kalii to m.in. kalia Elliotta, kalia Rehmanna, kalia albomaculata czy kalia pentlandii. Każda z tych odmian charakteryzuje się unikatowym wybarwieniem liści i kwiatów.

Kalia doniczkowa jest rośliną trującą, dlatego należy trzymać ją poza zasięgiem kotów, psów i dzieci. Gdy przesadzamy lub przycinamy kalię, należy założyć rękawiczki ochronne, ponieważ sok rośliny działa drażniąco na ludzką skórę.

Kalia doniczkowa – stanowisko i podłoże

Kalia doniczkowa jest rośliną dość wymagającą, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pięknymi kwiatostanami. Kalia doniczkowa jest rośliną ciepło- i światłolubną. Warto więc zapewnić jej dobrze nasłonecznione stanowisko – do tego idealnie nada się okno wychodzące na południe.

W okresie spoczynku (maj-czerwiec) kalia doniczkowa potrzebuje temperatury 10 stopni Celsjusza, natomiast w okresie największego kwitnienia (luty-kwiecień), nieco wyższej, ok. 13-16 stopni.

Kalia preferuje żyzne, lekkie i przepuszczalne podłoże o obojętnym pH. Kalię doniczkową warto też regularnie zasilać nawozem do roślin kwitnących. Zaleca się, by nawożenie rozpocząć wiosną i kontynuować aż do lata, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku.

Kalia doniczkowa – podlewanie

W pielęgnacji kalii doniczkowej niezwykle istotne jest podlewanie. Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże. Nie powinno być jednak mokre, ponieważ zbyt duża ilość wody w doniczce może powodować gnicie korzeni. Warto jednak kalię podlewać obficie i regularnie i nie doprowadzić do jej przesuszenia. Podlewanie ograniczamy, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku (lato).

Dobrym zwyczajem jest systematyczne przycinanie kalii - nie tylko pożółkłych liści, ale również pierwszych kwiatów, które z reguły szybko przekwitają. Regularne przycinanie sprawia, że roślina wypuszcza więcej kwiatów i liści.

ko

Kwitnąca kalia. Zdjęcie: Unsplash

Zobacz też:


Czytaj więcej