Ikoniczny obraz powrócił do Luwru zupełnie odmieniony. Obok „Mona Lisy” to jedno z najsłynniejszych dzieł paryskiego muzeum

"Wolność wiodąca lud na barykady", obraz symbolizujący rewolucyjnego ducha Francji to ikoniczne dzieło Eugène`a Delacroix. Znane jest na całym świecie i  przyciąga do Luwru nie mniejsze tłumy niż „Mona Lisa” czy „Tratwa Meduzy”. Jednak od kilku miesięcy słynny obraz nie był widoczny w salach Muzeum Luwru. Od września 2023 nad przywróceniem mu świetności pracował zespół konserwatorów.

Ikoniczny obraz powrócił do Luwru zupełnie odmieniony. Obok „Mona Lisy” to jedno z najsłynniejszych dzieł paryskiego muzeum

Obraz "Wolność wiodąca lud na barykady" został ponownie wystawiony w Luwrze. Zdjęcie: Getty Images

Po 6 miesiącach intensywnych prac restauracyjnych do Luwru powrócił ikoniczny obraz Eugène`a Delacroix (1798-1863) -  "Wolność wiodąca lud na barykady". Dzieło odzyskało blask i świeżość, w porównaniu do wersji sprzed liftingu, jest dużo jaśniejsze. Obraz znów można podziwiać w Luwrze, dokładnie w Sali Mollien na drugim piętrze skrzydła Denon.

Obraz nazywany symbolem Francji 

Prace restauracyjne przeprowadzili  Bénédicte Trémolières i Laurence Mugniot. Było to delikatne i mozolne przedsięwzięcie, ale w efekcie udało się przywrócić obrazowi paletę kolorów używanych przez francuskiego malarza podczas tworzenia dzieła. A detale, które wcześniej były niewidoczne, stały się ponownie czytelne dla odwiedzających.

Eugène Delacroix był jednym z gigantów francuskiego malarstwa, wirtuozem krytycznym i wykształconym, zafascynowanym sławą i oddanym swojej pracy. Studiował sztukę w Luwrze, gdzie spędzał wiele godzin, kopiując dzieła dawnych mistrzów i poznając ich techniki. To miejsce miało ogromny wpływ na jego rozwój artystyczny i twórczość. Inspiracja dziełami zgromadzonymi w Luwrze była kluczowa dla kształtowania się jego własnego stylu, który łączył klasyczne elementy z nowymi, rewolucyjnymi podejściami do malarstwa. Romantyzm Delacroix był bardziej ekspresyjny, pełen emocji i często odwoływał się do literatury, historii i egzotyki.

Obraz "Wolność wiodąca lud na barykady” przedstawia scenę rewolucji lipcowej z 1830 roku we Francji. Jego centralną postacią jest personifikacja Wolności, Marianne, która z odkrytą piersią, w czapce frygijskiej i z trójkolorową flagą Francji w ręku, prowadzi lud na barykady. Dzieło Delacroix symbolizuje ducha walki o wolność i równość. Artysta skończył malować obraz jesienią 1830 roku.

Przed i po renowacji

Po pracach konserwatorskich zdecydowanie uderzający jest ujawniony kontrast kolorów: trójkolorowa flaga lśni, a tunika Wolności jest znacznie bardziej zniuansowana niż wcześniej. Różne płaszczyzny kompozycji  stały się zdecydowanie bardziej wyraziste. Delacroix przemyślał każdy zakamarek swojego dzieła: porzucony skórzany but w rogu, czy prawie niezauważalne blaknięcie brukowanych ulic - to niektóre z elementów, którym  przywrócono wyrazistość. 

Po usunięciu warstw werniksu okazało się, że oryginalna farba jest w bardzo dobrym stanie, a kondycja tego arcydzieła francuskiego dziedzictwa kulturowego okazuje się naprawdę dobra. Oczyszczanie obrazu nie było pozbawione ryzyka, operacja mogła spowodować uszkodzenia, zacierając kształty, kolory i detale. Prac jednak podjęli się mistrzowie, wykonane zostały z drobiazgową starannością, przywracając do życia Wolność i postacie ją otaczające.

Obraz "Wolność wiodąca lud na barykady" przed wykonaniem prac restauracyjnych. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.louvre.fr

Obraz "Wolność wiodąca lud na barykady" po wykonaniu prac restauracyjnych. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.louvre.fr

Zobacz też:

 

 

 

Czytaj więcej