Średniowieczne detale we współczesnej aranżacji nad jeziorem Iseo

Ikony designu i średniowieczne freski  w XIII-wiecznych murach – projektanci z Vicolo Studio stworzyli dom, który stanowi doskonały dialog między historią a współczesnością.

Autor Valentina Raggi

Zdjęcia Jacopo Salvi
Średniowieczne detale we współczesnej aranżacji nad jeziorem Iseo

Krzesła Kave Home, mosiężny żyrandol i lampa podłogowa Viabizzuno. Zdjęcie: Jacopo Salvi.

Dom pełen średniowiecznych skarbów

Praca nad takim wnętrzem to wyjątkowe wyzwanie. Stanęło przed nim młode studio projektowe założone zaledwie rok temu przez Sonię Zucchelli i Pietropaolo Cristini. Oboje ukończyli architekturę na IUAV w Wenecji i zdobyli już pewne doświadczenie w projektowaniu wnętrz oraz mebli. „Położony nad jeziorem Iseo pałac, znajdujący się w samym sercu historycznego centrum, pochodzi z XIII wieku. Został zmodernizowany i ozdobiony w XV wieku pięknymi malowidłami. Znajdują się w nim stare kasetonowe sufity ze średniowiecznymi dekoracjami przedstawiającymi rodzinę Oldofredi, czyli ród, który był właścicielem pałacu w tamtym czasie. Na bocznych belkach znajdują się również inne dekoracje z motywem kwiatowym, ale one prawdopodobnie pochodzą z późniejszego okresu.„Średniowieczny jest za to fresk na jednej ze ścian, między dwoma dużymi oknami. I on na szczęście pozostał nienaruszony” – wyjaśnia Zucchelli.

 

Nowoczesna zabudowa w zabytkowym wnętrzu Biała drewniany regał oddziela część dzienną od holu wejściowego. Na oryginalnym kasetonowym suficie można dostrzec wspaniałe freski ze średniowiecznymi tablicami przedstawiającymi ród Oldofredi, który był właścicielem budynku w XIII wieku. Stół jadalny wykonany na zamówienie z dębu bejcowanego na czarno, krzesła firmy Kave Home i lampa wisząca C2 firmy Viabizzuno z mosiądzu. Zdjęcie: Jacopo Salvi.


Przywrócenie funkcji mieszkalnych 

Mieszkanie o powierzchni około 150 metrów kwadratowych znajduje się na drugim, pierwotnie ostatnim piętrze, do którego dodano jeszcze poziom – poddasze, niegdyś używane jako strych. „Cały dom zajmowała przestrzeń biurowa. Tę funkcję nadal pełni parter. Naszym pierwszym celem było wyeliminowanie biurowych podziałów we wnętrzach i przekształcenie tego miejsca w przestrzeń mieszkalną” – kontynuuje projektantka.

 

Jadalnia w zabytkowym wnętrzu Widok na salon i jadalnię z zaprojektowanym na zamówienie stołem z dębowym blatem bejcowanym na czarno, krzesłami Kave Home i mosiężnym żyrandolem Viabizzuno, a w tle zaprojektowana na zamówienie sofa obita szałwiowym zielonym aksamitem i brązowa lampa podłogowa Roy firmy Viabizzuno. Zdjęcie: Jacopo Salvi.

 

Nowoczesne elementy w historycznym wnętrzu 

Młoda para z Niemiec, z dwójką dzieci, zakochała się w otoczeniu jeziora Iseo i zdecydowała się kupić tu mieszkanie przeznaczone na drugi dom. Szczęśliwie przepisy konserwatorskie nie obejmowały wnętrz, dzięki czemu można było zaprojektować je w nowoczesny sposób. Wejście zostało oddzielone od części dziennej drewnianą konstrukcją wykonaną na zamówienie. Służy ona również jako schowek. „Lubię podkreślać, że szafa w jednym punkcie ma wnękę pokrytą lustrem i mosiądzem, umieszczoną tak, aby odbijał się w niej fresk znajdujący się na przeciwległej ścianie” – wyjaśnia projektant. 
 

Nowoczesna kuchnia w zabytkowym wnetrzuW tle nowoczesna kuchnia. Z boku ściana z szaf pokryta boazerią zaprojektowaną na zamówienie, która służy jako schowek. Sufit kasetonowy z zabytkowymi dekoracjami. Na pierwszym planie można dostrzec wykonaną na zamówienie sofę obitą zielonym aksamitem. Zdjęcie: Jacopo Salvi.


Lokalni mistrzowie rzemiosła

Duża przestrzeń, na którą składają się salon, jadalnia i półotwarta kuchnia, oddzielona jest od reszty łukiem stworzonym z zaprojektowanych do tego wnętrza szaf. „Większość zabudowy została wykonana według naszego projektu i wykonana przez rzemieślników z okolic jeziora Iseo. Na przykład kuchnia z blatem i panelem bocznym z marmuru Calacatta Alexander oraz ze wstawkami z polerowanego mosiądzu czy stół w jadalni z dębowym blatem bejcowanym na czarno” – dodaje Zucchelli. Nawet okna zostały wykonane przez rzmeiślników. A to nie koniec listy elementów zamówionych u lokalnych mistrzów. Dywan w salonie zriobony z plecionej liny żeglarskiej przypomina o pływaniu łodzią po jeziorze Iseo, tak lubianym przez nowych inwestorów.
 

Nowoczesna kuchnia w zabytkowym wnętrzuZdjęcie: Jacopo Salvi.

 

Regał z drewna robiony na zamówienie
Wykonana na zamówienie szafa pokryta boazerią oddziela strefę wejściową od dziennej. Kasetonowy sufit podkreśla zabytkowy charakter domu. Zdjęcie: Jacopo Salvi.

 

Nowoczesność z poszanowaniem dla historii

Pośród zabytkowych wnętrz odnaleźć można ikony współczesnego designu, takie jak lampy Davide Groppi i Viabizzuno oraz stolik kawowy Isamu Noguchi dla Vitry. Paleta kolorystyczna jest współczesnym hołdem dla historii tego miejsca: odcień terakoty położonej na jednej z kuchennych ścian przypomina kolory średniowiecznego fresku na ścianie. 
 

Zabytkowe freski Fragment zachowanego średniowiecznego fresku na ścianie w jadalni. Stół na zamówienie z dębu bejcowanego na czarno, krzesła firmy Kave Home i lampa wisząca C2 firmy Viabizzuno z mosiądzu. Zdjęcie: Jacopo Salvi.


Nowoczesne udogodnienia

Na dawnym strychu znajduje się również główna sypialnia z łazienką i druga łazienka dla gości. „Na poddasze można dostać się wchodząc pod schodach, których konstrukcja zainspirowana jest projektami Carla Scarpy” – wyjaśnia Zucchelli. Na piętrze znajduje się strefa dla dzieci, duża otwarta przestrzeń z sypialnią i pokojem do zabaw. Całość to projekt na skraju historii i genius loci jeziora Iseo, który dzięki doskonałej synergii między klientami, projektantami i rzemieślnikami został zrealizowany w mniej niż sześć miesięcy, a wygląda jakby powstawał przez lata.

 

Sypialnia w zabytkowym wnetrzuW głównej sypialni, w rogu przy oknie i pod wspaniałym zabytkowym drewnianym sufitem kasetonowym, fotel z tkaniny bouclé w stylu vintage z brązową lampą podłogową Roy firmy Viabizzuno. Zdjęcie: Jacopo Salvi.


Łazienka z marmurową umywalką w zabytkowym wnętrzuW łazience głównej marmurowy blat Verde Alpi z umywalką i lampa wisząca Cathode Davide Groppi z mosiądzu i szkła. Zdjęcie: Jacopo Salvi.

 

Klatka schodowa inspirowana projektami Carlo ScarpaSchody zostały zainspirowane projektami Carlo Scarpy i prowadzą do strefy dla dzieci. Lampa n55 firmy Viabizzuno. Zdjęcie: Jacopo Salvi.

 

Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italy.

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej