Zobacz zdjęcia 11 budynków, które są jeszcze piękniejsze nocą

W tych wyjątkowych miejscach naprawdę warto poczekać, aż zajdzie słońce

Autor Katherine McLaughlin

Zdjęcia Gonzalo Azumendi/Getty Images
Zobacz zdjęcia 11 budynków, które są jeszcze piękniejsze nocą

Niektóre budynki, jak np. Palau de les Arts Reina Sofia, po zachodzie słońca zachwycają w nowy sposób.

Rozświetlone nocą miasto ma w sobie prawdziwą magię. Surowe rysy budowli, będących świadectwem osiągnięć ludzkiego umysłu i innowacji technicznych, łagodnieją, a turyści i mieszkańcy zaczynają być kuszeni obietnicą miłych wrażeń i czarujących przeżyć. Podobnej atmosfery, choć nie w takiej skali, jaką oferuje widok harmonijnego blasku metropolii, można doświadczyć patrząc na poszczególne rozświetlone budynki. Co ciekawe, niektóre z nich zostały nawet tak zaprojektowane, aby jaśnieć w nocy blaskiem, jaki nie jest możliwy w ciągu dnia. AD ogląda 11 z tych wyjątkowych budynków, które nocą są jeszcze piękniejsze.

Foto: Tetra Images/Getty Images

1/11

Empire State Building (Nowy Jork, USA)

Ikona panoramy Nowego Jorku i jednocześnie budynek będący arcydziełem art deco rozświetla Manhattan każdej nocy. Przez cały rok szczyt Empire State Building zmienia kolor świateł, zwykle w celu uczczenia świąt, wydarzeń kulturalnych lub ważnych rocznic. Unikalny system LED jest w stanie wyświetlić ponad 16 milionów różnych kolorów.

Foto: zwj/Getty Images

2/11

Teatr Narodowy (Pekin, Chiny)

Dzięki elipsoidalnemu kształtowi Teatr Narodowy w Pekinie zyskał unikalny przydomek: „Jajko”. Zaprojektowany przez francuskiego architekta Paula Andreu budynek mieści salę operową, salę muzyczną, sale teatralne i wystawowe, a także sklep audio i restauracje. W nocy woda w pobliskim basenie stwarza iluzję pełnego owalu teatru, dzięki czemu jego potoczna nazwa staje się o wiele bardziej trafna.

Foto: GCShutter/Getty Images

3/11

Meydan Bridge (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Ten most jest zdecydowanie bardziej znany z tego, jak wygląda „po godzinach” niż w ciągu dnia. Na ciemnym niebie Dubaju, oświetlony, tworzy niebieską wstęgę. Niektórym ten kształt kojarzy się także z kolejką górską nocą.

Foto: momoscarale/Getty Images

4/11

Canton Tower (Guangzhou, Chiny)

Podziękowania za spektakularne iluminacje, które co noc rozświetlają Canton Tower, należą się projektantowi oświetlenia Rogierowi van der Heide. W przeciwieństwie do wielu budynków ta wieża nie jest oświetlana stroboskopami, lecz sama emituje światło. Każdy „węzeł” jest sterowany indywidualnie, co daje możliwość animacji i zmiany odcienia na całej długości budynku.

Foto: naumoid/Getty Images

5/11

Chan Szatyr (Astana, Kazachstan)

Kompleksowe miejsce rekreacyjne zostało zaprojektowane przez Foster and Partners. Pod przypominającą namiot konstrukcją, o powierzchni większej niż 10 stadionów piłkarskich znajduje się: kryta plaża, park miejski, centrum handlowo-rozrywkowe, rzeka dla łodzi i pola do minigolfa. Dzięki systemowi oświetlenia budowla mieni się wieloma odcieniami w ciągu każdej nocy.

Foto: Gonzalo Azumendi/Getty Images

6/11

Palau de les Arts Reina Sofia (Walencja, Hiszpania)

Zaprojektowany przez Santiago Calatrava budynek opery Palau de les Arts Reina Sofia (Pałac Sztuki im. Królowej Zofii) leży na terenie Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji. Kompleks artystyczny znajduje się w pobliżu L’Hemisfèric – budynku w kształcie oka, w którym mieści się IMAX, sala pokazów laserowych i planetarium, wspólnie tworzących wyrazistą futurystyczną poświatę pod nocnym niebem.

Foto: Jean-Francois Peron/Getty Images

7/11

Pływalnia Olimpijska w Pekinie (Pekin, Chiny)

To chyba jedyny budynek na tej liście, który naprawdę wymaga nocy, aby wizja projektantów była w pełni oczywista. Choć strukturalna fasada (jej elementy imitują cząsteczki wody w makroskali) jest widoczna w ciągu dnia, w pełni ożywa po zachodzie słońca, stając się jakby kubikiem wypełnionym wodą.

Foto: apilarinos/Getty Images

8/11

Pomnik Rewolucji (Miasto Meksyk, Meksyk)

Zbudowana na cześć rewolucji meksykańskiej, przypominająca łuk konstrukcja jest w rzeczywistości niedokończonym projektem architektonicznym. Pierwotnie miała to być kopuła pałacu dla władz federalnych – pozostałej części budynku nigdy nie ukończono. Niemniej jednak wpisał się w architektoniczny krajobraz stolicy Meksyku. Obecnie mieści się w nim muzeum. Nocą, oświetlony różnymi kolorami, wygląda jeszcze ciekawiej.

Foto: Xantana/Getty Images

9/11

Flame Towers (Baku, Azerbejdżan)

Trzy drapacze chmur tworzące Flame Towers (Wieże Płomienia) w Azerbejdżanie wzięły swoją nazwę od kształtu przypominającego ogień zapałki. Zaprojektowane przez biuro architektoniczne HOK fasady wszystkich budynków pokryte są ekranami LED, na których wyświetlane są migoczące światła przypominające prawdziwe płomienie.

Foto: Universal ImagesGroup/Getty Images

10/11

Świątynia Lotosu (New Delhi, Indie)

Wszystkie domy modlitwy wyznawców bahaizmu mają podobne cechy architektoniczne, np. powstają na planie dziewięcioboku. Niewiele z nich jest tak rozpoznawalnych jak Świątynia Lotosu zaprojektowana przez Fariborza Sahbę. Budynek spełnia wymogi dotyczące wiary, a jednocześnie budzi zainteresowanie współczesnym, niezwykle oryginalnym kształtem. Szczególnie oszałamiająco wygląda nocą, gdy rysunek każdego „płatka” jest trójwymiarowo wyrazisty.

Foto: TeeJe/Getty Images

11/11

Esplanade – Theatres on the Bay (Downtown Core, Singapur)

Dwie firmy architektoniczne, DP Architects i Michael Wilford & Partners, podjęły współpracę nad „ożywieniem” Esplanade – Theatres on the Bay, teatru narodowego w Singapurze. Nowa fasada – zaokrąglona, pokryta szkłem konstrukcja – początkowo spotkała się z krytyką. Dziś niektórzy nadal nazywają budynki „wielkimi durianami” ze względu na ich wizualne podobieństwo do tych tropikalnych owoców. Niemniej jednak niekonwencjonalny kształt konstrukcji nocą robi wyjątkowe wrażenie.

Ciekawi jesteśmy, jak w nocy wyglądają te 13 najpiękniejszych dworców na świecie.

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US


Czytaj więcej