Zobacz najciekawsze produkcje o tematyce LGBT. 8 tęczowych filmów na Netflixie, Max, Disney+

Szukasz dobrego queerowego kina? W takim razie koniecznie zajrzyj na dostępne w Polsce platformy streamingowe – znajdziesz tam zarówno kultowe produkcje o tematyce LGBT, jak i nagradzane przez krytyków nowości. By ułatwić wybór, przygotowaliśmy listę 8 filmów LGBT, które są dostępne na Netfliksie, Max (HBO Max) i Disney Plus.

Zobacz najciekawsze produkcje o tematyce LGBT. 8 tęczowych filmów na Netflixie, Max, Disney+

Kadr z filmu "Tamte dni, tamte noce", 2017. Zdjęcie: Sony Pictures Classics

Nieposłuszne, 2017 – Netflix

Adaptacja książki „Nieposłuszeństwo” Naomi Alderman z Rachel Weisz i Rachel McAdams w rolach głównych. Film opowiada historię nowojorskiej fotografki (Weisz), która po śmierci ojca wraca do Londynu. Tam spotyka swoją dawną przyjaciółkę (McAdams), z którą przed laty łączyło ją uczucie.

Tajemnica Brokeback Mountain, 2005 – Netflix

Klasyka kina queer z genialnymi kreacjami aktorskimi Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala. Główni bohaterowie spotykają się podczas spędu owiec i nawiązują ze sobą nieoczekiwaną więź, która daje początek wieloletniemu, sekretnemu romansowi.

Hiacynt, 2021 – Netflix

Polskie kino LGBT wciąż jest w powijakach i rozwija się raczej nieśmiało. Co jakiś czas pojawiają się ciekawe tęczowe produkcje, jak na przykład „Hiacynt”. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce lat 80. i opowiada o prawdziwej akcji „Hiacynt” przeprowadzonej przez Milicję Obywatelską. Akcja polegała na zbieraniu materiałów o polskich homoseksualnych mężczyznach, którym zakładano tzw. „różowe teczki”. Film podąża śladami młodego oficera milicji, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa w warszawskiej społeczności gejów.

Faworyta, 2018 – Netflix

Film w reżyserii Yorgosa Lanthimosa z gwiazdorską obsadą opowiada historię o władzy i miłosnym trójkącie między angielską królową Anną Stuart (Olivia Colman), jej najbliższą powierniczką (Rachel Weisz) i młodą służącą (Emma Stone).

Portret kobiety w ogniu, 2019 – Max

Film otrzymał Złotą Palmę za scenariusz na Festiwalu Filmowym w Cannes. Akcja filmu rozgrywa się we Francji drugiej poł. XVIII wieku. Młoda malarka zostaje wynajęta, by w sekrecie namalować portret ślubny młodej arystokratki. Między artystką a modelką rodzi się uczucie.

Tamte dni, tamte noce, 2017 – Max

Ekranizacja powieści André Acimana o tym samym tytule. Nastolatek Elio spędza wakacje we Włoszech razem ze swoimi rodzicami. Jego ojca, uniwersyteckiego profesora, odwiedza tam doktorant Oliver. Początkowo uprzedzony do gościa Elio, coraz bardziej otwiera się na Olivera. Szybko wychodzi na jaw, że uczucie nie jest tylko jednostronne.

Wszystko ze mną OK?, 2022 – Max

Niewiele jest filmów, które pokazują proces odkrywania swojej orientacji po osiągnięciu dorosłości. Mimo że „Wszystko ze mną OK?” nie jest produkcją wybitną, to w szczery sposób stara się uchwycić problemy, jakie wiążą się z coming outem po 30-stce. Główna bohaterka przeżywa wzloty i upadki, ale to właśnie ta mozaika doświadczeń ostatecznie pomaga jej zaakceptować siebie.

Dobrzy nieznajomi, 2023 – Disney Plus

Oryginalnie opowiedziana historia o potędze miłości, samotności i radzeniu sobie z rodzinnymi traumami. Scenarzysta Adam (w tej roli Andrew Scott) nawiązuje relację ze swoim sąsiadem (Paul Mescal) i jednocześnie próbuje uporać się z duchami przeszłości.

Zobacz też:


Czytaj więcej