Nic tak nie pasuje do określenia „dom marzeń”, jak piękny pałac. Te spektakularne rezydencje, zwykle będące domem członków rodziny królewskiej, to coś więcej niż tylko miejsca do życia i panowania; są także perełkami architektury, które symbolizują bogactwo, władzę i smak. Piękny pałac często może prezentować prace najlepszych architektów, rzemieślników i projektantów krajobrazu swoich czasów, a wielu z nich wykorzystało także najnowsze technologie. Chociaż niewiele z tych pałaców jest nadal używanych jako oficjalne rezydencje, kilka – w tym wszystkie zamki poniżej – jest obecnie otwartych dla zwiedzających. Turyści mogą cofnąć się w czasie i podziwiać przepych, którym niegdyś cieszyli się mieszkańcy, w tym renesansowe arcydzieła, bezcenne artefakty i bujne ogrody. Czytaj dalej, aby odkryć 15 najwspanialszych pałaców na świecie i zacznij planować wycieczkę do tych królewskich domów marzeń.
Hawa Mahal - Pałac Wiatrów. Zdjęcie: Getty Images
Hawa Mahal, Jaipur, Indie
Zbudowany w 1799 roku dla maharadży Sawai Pratapa Singha, Hawa Mahal, czyli Pałac Wiatrów, został zaprojektowany jako przedłużenie pałacu królewskiego.
Fasada z różowego piaskowca jest inkrustowana 953 ażurowymi oknami. Okna pozwalały damom dworu – którym wówczas nie wolno było pokazywać się publicznie – niezauważonym wyglądać na położoną poniżej ulicę. Sprytnie zaprojektowany budynek jest ustawiony na osi wschód-zachód, by wykorzystywać kierunek wiatru do chłodzenia konstrukcji.
Zamek w Chambord. Zdjęcie: Getty Images
Zamek w Chambord, Chambord, Francja
Król Franciszek I rozpoczął budowę zamku Chambord (Château de Chambord) w 1519 roku. Monumentalny pałac ukończono prawie 30 lat później. Legenda głosi, że na projekt miał wpływ Leonardo da Vinci, zwłaszcza na legendarne schody w kształcie podwójnej spirali.
Czteropiętrowy renesansowy zamek ma 440 pomieszczeń oraz 365 kominków. Jego centrum konstrukcyjne to budynek zwany donżonem na planie krzyża greckiego. Dach ozdabiają wieżyczki, wieże i kominy, co nadaje wspaniałości i niepowtarzalnego charakteru sylwetce budynku. W 2017 roku odrestaurowano wspaniałe, założone w XVIII wieku przyzamkowe ogrody.
Pałac Schönbrunn, Wiedeń. Zdjęcie: Getty Images/Vratislav Simacek
Pałac Schönbrunn, Wiedeń, Austria
W 1693 r. król Leopold I zlecił architektowi Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlachowi zaprojektowanie rezydencji dla swojego syna Józefa I w miejscu dawnego zamku myśliwskiego. W XVIII wieku pałac Schönbrunn stał się własnością cesarzowej Marii Teresy, która zatrudniła architekta Nikolausa Pacassiego do przebudowy pałacu na letnią rezydencję odpowiednią dla rodu Habsburgów.
Barokowy pałac ma 1441 pokoi i słynie z pięknych ogrodów, które zaprojektował Jean Trehet, uczeń słynnego francuskiego projektanta krajobrazu André Le Nôtre.
Pałac w Wersalu. Zdjęcie: Getty Images
Pałac w Wersalu, Francja
Jeden z najbardziej znanych i najbardziej zdobionych pałaców na świecie – Pałac wersalski (Palace of Versailles) – powstał jako domek myśliwski w 1623 roku, zbudowany przez Ludwika XII. Zamek, który znamy dzisiaj, powstał dzięki pracy Ludwika XIV, który zatrudnił architektów, projektantów i rzemieślników, takich jak Louis Le Vau, François d’Orbay, Jules Hardouin-Mansart, André Le Nôtre i Charles Le Brun.
Tak powstały spektakularne wnętrza, w tym Galeria Zwierciadlana, i eleganckie ogrody projektu Le Nôtre. Za panowania Króla Słońce pałac stał się główną rezydencją dworu i miejscem sprawowania rządów.
Palazzo Pitti, pałac Pittich, Florencja. Zdjęcie: Getty Images
Palazzo Pitti, Florencja, Włochy
Położony nad rzeką Arno Palazzo Pitti został zbudowany w XV wieku przez bankiera Luca Pitti. Medyceusze zakupili rezydencję w 1549 roku, po czym rozbudowali pałac i założyli Ogrody Boboli. Oprócz Medyceuszy Palazzo Pitti zajmowali władcy z dynastii habsbursko-lotaryńskiej.
W głównej rezydencji mieści się obecnie pięć muzeów, w tym spektakularna Galeria Palatyńska, w której prezentowane są dzieła Rafaela, Tintoretta, Botticellego, Tytana i innych mistrzów renesansu.
Pałac Alhambra, Granada. Zdjęcie: Getty Images
Alhambra, Granada, Hiszpania
Górująca na starym miastem w Granadzie Alhambra była pałacem i fortecą władców regionu – Nasrydów. Założenie powstało w większości w XIII i XIV wieku i stało się jednym z największych cudów islamskiej architektury na świecie. Budowle należące do Nasrydów zawierają piękne mauretańskie detale, w tym niezwykłe kolumny, dekoracje z mozaiki, arabeski i rzeźbione napisy w języku arabskim.
Zwiedzający mogą zobaczyć wspaniale zachowane miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, np. Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones), Salę Comares i Palacios Nazaries.
Zamek Neuschwanstein, Schwangau. Zdjęcie: Getty Images
Zamek Neuschwanstein Castle, Schwangau, Niemcy
Tak chyba wygląda zamek z bajki… Ten istnieje naprawdę w niemieckich Alpach – i stał się inspiracją do powstania Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Król Bawarii Ludwik II zlecił jego budowę w 1869 roku architektowi Eduardowi Riedelowi. Chciał, by rezydencja nawiązywała do średniowiecznych zamków. Wstępny projekt opracował malarz Christian Jank.
W pałacu będącym wspaniałym przykładem historyzmu łączą się elementy architektury romańskiej, gotyckiej i bizantyjskiej. Wysmakowane wnętrza, takie jak np. Sala Tronowa, zostały zbudowane przy użyciu najnowocześniejszych wówczas technologii. Renowację zamku rozpoczęto w 2017 roku, ma się zakończyć wiosną 2024 roku.
Wielki Pałac Królewski, Bangkok. Zdjęcie: Getty Images
Wielki Pałac Królewski, Bangkok, Tajlandia
Położony w samym sercu Bangkoku, Wielki Pałac powstawał od 1782 roku jako miejsce życia i sprawowania rządów przez króla Ramę I. Rozległy kompleks ma ponad 218 400 metrów kwadratowych i obejmuje ponad 100 budynków, z których większość została zbudowana w stylu łączącym tajski i europejski. Najbardziej znaną budowlą, a jednocześnie miejscem kultu jest Świątynia Szmaragdowego Buddy, w której znajduje się rzeźba Buddy z jaspisu, uważana za najważniejszy wizerunek Buddy w kraju.
Pałac Topkapi, Stambuł. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Topkapi, Stambuł, Turcja
Pałac Topkapi w Stambule był główną rezydencją sułtanów i centrum administracyjnym przez prawie 400 lat Imperium Osmańskiego. Budowę rozpoczął Mehmed II pod koniec lat 50. XIV wieku, a jego następcy rozbudowywali pałac i dokonywali w nim zmian w kolejnych stylach architektonicznych.
Kompleks składa się z czterech połączonych dziedzińców. Pierwszy, zewnętrzny, był jedyną częścią otwartą dla niższych warstw społecznych, a pozostałe dziedzińce – z ograniczonym dla nich dostępem – stawały się coraz bardziej prywatne. Ostatni to rezydencja sułtana.
W 1924 roku pałac stał się muzeum i prezentuje skarby Imperium Osmańskiego, np. diament Spoonmaker’s i Sztylet z Topkapi.
Zakazane Miasto, Pekin. Zdjęcie: Getty Images
Zakazane Miasto, Pekin, Chiny
Zbudowane w latach 1406–20 Zakazane Miasto w Pekinie było pałacem cesarskim i zimową rezydencją chińskiego cesarza przez ponad 500 lat, od dynastii Ming do końca dynastii Qing. Otoczony murem kompleks o długości 960 m i szerokości 760 m składa się z 980 budynków z ponad 8700 pokojami. Powstał wzdłuż osi północ-południe, a najważniejsze budowle są skierowane na południe miasta. Pawilon Najwyższej Harmonii to największy budynek w Zakazanym Mieście – stoi w nim tron cesarza.
Pałac Zimowy, Petersburg. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Zimowy, Petersburg, Rosja
Od czasów panowania Piotra Wielkiego powstało kilka pałaców zimowych – rezydencji cesarskich – w mieście. Ostatni, na obecnym miejscu, został zamówiony przez cesarzową Elżbietę i ukończony w 1762 roku przez architekta Bartolomeo Francesco Rastrellego w stylu rosyjskiego baroku. Caryca Katarzyna II zmieniła wnętrza na neoklasyczne, ale zamysł Rastrellego dotyczący wyglądu zewnętrznego pozostał. Po rewolucji lutowej pałac stał się muzeum, a obecnie jest częścią muzeum Ermitażu. Na przestrzeni lat fasada zyskiwała różne kolory, np.: żółty, czerwony i zielony.
Pałac Królewski w Madrycie. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Królewski w Madrycie, Madryt, Hiszpania
Pałac Królewski w Madrycie (Palacio Real de Madrid) to największy pałac w Europie Zachodniej. Ma 4418 pomieszczeń na powierzchni prawie 135 000 metrów kwadratowych. Został zbudowany w XVIII wieku na miejscu Antiguo Alcázar, średniowiecznej fortecy. W projekt zaangażowało się wielu architektów, m.in. Filippo Juvarra, Giambattista Sacchetti i Francisco Sabatini, nadworny architekt Karola II.
W głównych salach znajdują się wspaniałe freski autorstwa Giambattisty Tiepolo i Antona Raphaela Mengsa, a także dzieła Francisco Goi, Caravaggia i Diego Velázqueza. Pałac jest otwarty dla publiczności, mimo że nadal jest miejscem obchodów ważnych wydarzeń państwowych.
Pałac Drottningholm, Sztokholm. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Drottningholm, Sztokholm, Szwecja
Położony na wyspie na jeziorze Melar (Mälaren) niedaleko Sztokholmu pałac nadal jest oficjalną rezydencją króla i królowej Szwecji. Został zbudowany w latach 1662–86 według projektu Nicodemusa Tessina dla królowej Jadwigi Eleonory. Architekt inspirował się budynkami powstałymi we Włoszech i Francji, m.in. Pałacem w Wersalu. Później zbudowano teatr pałacowy (jest wspaniale zachowany) i pawilon chiński, który łączy styl rokoko i elementy chińskie.
Pałac Blenheim, Oxfordshire. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Blenheim, Oxfordshire, England
Został zbudowany w latach 1705–22 jako prezent dla Johna Churchilla, pierwszego księcia Marlborough, w uznaniu jego zwycięstwa w bitwie pod Blenheim. Barokowe arcydzieło zaprojektowali architekci John Vanbrugh i Nicholas Hawksmoor, a otoczony murem naturalistyczny park jest dziełem Lancelota „Capability” Browna. W pałacu Blenheim urodził się Winston Churchill, a posiadłość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.
Pałac Pena (Palacion Nacional de Pena), Sintra. Zdjęcie: Getty Images
Pałac Pena (Palacion Nacional de Pena), Sintra, Portugalia
Wibrujący kolorami Pałac Pena położony jest na wzgórzach Sintra w Portugalii. Zbudowany w połowie XIX wieku przez króla Ferdynanda II wraz z inżynierem, baronem Wilhelmem Ludwigiem von Eschwege, ekscentryczny zamek to połączenie stylu gotyckiego, manuelińskiego (portugalski późny gotyk) i mauretańskiego, co dało urzekający przykład architektury romantycznej. Ferdynand II stworzył także park otaczający zamek, sprowadzając z całego świata różne gatunki drzew i kwiatów.
Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US
Jarmarki świąteczne w Europie. Wiemy, kiedy ruszają najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w 2023