Zabytkowy Szyb Krystyna w Bytomiu odzyska dawny blask. Powstaną tu biura i lokale użytkowe

Zabytkowy szyb Krystyna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Bytomiu. Jak podają władze miasta, 95-letnia konstrukcja dzięki środkom unijnym przejdzie rewitalizację i stanie się nowoczesnym obiektem użyteczności publicznej. Za nową koncepcję szybu Krystyna odpowiada pracownia Medusa Group, której przewodzi Przemo Łukasik.

Zabytkowy Szyb Krystyna w Bytomiu odzyska dawny blask. Powstaną tu biura i lokale użytkowe

Tak po rewitalizacji będzie wyglądał szyb Krystyna w Bytomiu. Zdjęcie: Medusa Group

Rewitalizacja Szybu Krystyna w Bytomiu

Z roku na rok w Polsce coraz więcej opuszczonych i zabytkowych budynków zyskuje nowe życie. Najczęściej są to fabryki lub hale produkcyjne, które nowi właściciele zamieniają na budynki mieszkalne lub biurowe.

Do ciekawych projektów, które są obecnie realizowane, należą m.in. przedwojenny kompleks Szpitala Kolejowego we Wrocławiu oraz XIX-wieczny młyn olejowy w Gdańsku, w których powstaną luksusowe apartamenty. Na uwagę zasługuje również planowana rewitalizacja zabytkowego szybu Krystyna w Bytomiu.

Szyb Krystyna nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zabytków przemysłowych Górnego Śląska i nieodłączny element panoramy Bytomia. Modernistyczna konstrukcja o wysokości 57 m, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot.

Szyb powstał w 1929 roku, a gdy na początku lat dwutysięcznych zlikwidowano KWK Szombierki, szyb Krystyna został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Po zlikwidowanej kopalni został również szyb Ewa, który wciąż jest wykorzystywany do odwadniania.

Właściciel szybu Krystyna, firma Multi Polymers podjęła decyzję o zabezpieczeniu i rewitalizacji 95-letniego obiektu. Projekt nowej koncepcji szybu Krystyna przygotowała ceniona pracownia architektoniczna, Medusa Group, której przewodzi Przemo Łukasik. By projekt zrealizować, Multi Polymers złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Szacuje się, że całkowity koszt rewitalizacji obiektu wyniesie około 23 mln złotych.

ok

Wizualizacja rewitalizacji szybu Krystyna w Bytomiu. Zdjęcie: Medusa Group

Szyb Krystyna w nowej odsłonie

Jakie zmiany przejdzie szyb Krystyna? Przede wszystkim projekt obejmuje zmianę sposobu użytkowania, całkowity remont obiektu, a także jego rozbudowę. W szybie Krystyna powstaną biura, lokale usługowe i przestrzenie wspólne, a na dachu otwarty zielony taras.

Teren wokół szybu również zostanie zaadaptowany – pojawi się tu nowa zieleń, ławki i inne wygodne miejsca do odpoczynku. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom zarządzania deszczówką nawadnianie terenu wokół szybu i zielonych ogrodów na dachu nie będzie generowało dużych kosztów i ograniczy zużycie energii oraz zasobów wodnych miasta.

ok

Wizualizacja rewitalizacji szybu Krystyna w Bytomiu. Zdjęcie: Medusa Group

Zgodnie z nową koncepcją, szyb Krystyna zyska drugie życie i stanie się nowoczesnym obiektem użyteczności publicznej. Nowa kubatura szybu będzie nawiązywać do dawnej formy nadszybia. Przewidziana jest również naprawa i przemurowanie uszkodzonej klinkierowej elewacji. Prace remontowe obejmą również remont dachu, wymianę okien, a także zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji.

Wykorzystane w rewitalizacji materiały i środki estetyczne będą nawiązywać do pierwotnego, industrialnego wyglądu szybu Krystyna – nie zabraknie więc profili stalowych, szklanych pustaków i elementów żelbetowych.

Jak zaznaczają twórcy projektu, nowe przestrzenie zostaną zrealizowane w oparciu o konstrukcję szkieletową, w taki sposób, by budynek można było swobodnie rozbudowywać w przyszłości o kolejne etapy wskazane w koncepcji projektowej.

ok

Wizualizacja rewitalizacji szybu Krystyna w Bytomiu. Zdjęcie: Medusa Group

 


Czytaj więcej